selda tandogan ned baglantili danisman225 

Meral Akşener'e tartışma yaratan başdanışman!

Turuncu 'devrim'lerin finansörü NED'in desteklediği isim, Akşener'e başdanışman oldu!

Turuncu "devrim"lerin finansörü olan, kurucularından birinin "Bugün bizim açıkça yaptıklarımızı CIA yıllar önce gizlice yapıyordu" dediği National Endowment for Democracy (NED) adlı kuruluşun desteklediği Denge ve Denetleme Ağı'nın temsilcisi Selda Tandoğan, Meral Akşener'e "başdanışman" oldu.

Tüm dünyada "neo-con" kimliğiyle tanınan ve 1983'te kurulan NED adlı kuruluş, eski CIA ajanlarının çalıştığı ve özellikle Ortadoğu'ya Amerikan emperyalizminin çıkarları doğrultusunda şekil veren politikaların yaygınlaşmasını sağlamasıyla biliniyor. NED, Türkiye ve benzeri ülkelerdeki STK'lere finans desteği veriyor.

SoL’un haberine göre; NED'in desteklediği kuruluşlardan biri de Denge ve Denetleme Ağı. Ağın temsilcilerinden Selda Tandoğan'ın İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e "başdanışman" olması dikkat çekti.

2012'de destek verdiği mali kuruluşlar arasında Taraf gazetesinin de yer aldığı NED, Denge ve Denetleme Ağı'na da 700 bin dolar civarında finans sağlamıştı. İşte bu ağın etkili isimlerinden Selda Tandoğan'ın Akşener'e "başdanışman" olarak atanması, önümüzdeki günlerde hayli tartışılacak bir konu olarak görülüyor.

selda tandogan ned baglantili danisman5

GAZETECİ YÜKSEK DUYURDU…

Gazeteci-yazar Fatma Sibel Yüksek, bu gelişmeyi Twitter hesabında duyurdu. Yüksek, paylaşımında "National Endowment For Democracy'den 700 bin $ destekli Denge ve Denetleme Ağı'nın etkin ismi Selda Tandoğan, Akşener'in 'Başdanışmanı' oldu" dedi.

UĞUR MUMCU NED'İ YAZMIŞTI…

SSCB'nin çöküşünden önce çevre ülkelerdeki anti-komünist faaliyetleri finanse eden NED adlı kuruluşu, 26 Mart 1989'da Uğur Mumcu Cumhuriyet gazetesindeki köşesinde şöyle anlatmıştı:

"National Endowment for Democracy (Ulusal Demokrasi Vakfı) adlı kuruluşun 1988 yılı raporunun 18. sayfasında 'American Friends of Turkey Foundation' Türkiye'nin Amerikalı Dostları Vakfı'nın Ankara'da Fero Forum' adlı dergiye 50 bin dolar para yardımı yaptığı yazılıyor. Aynı raporun 19. sayfasında da yine 'Fero Forum' dergisine aynı vakfın 11.766 dolar gönderdiği açıklanıyor. Türkiye'nin Amerikalı Dostlan Vakfı, 1988 yılı mayıs ayında Kahire'de Türk-Mısır ortak semineri düzenlemiş, yani Forum dergisi temsilcileri de bu seminere katılmışlar, 11.766 dolar bu yüzden yeni Forum dergisine ödenmiş. VBN/fFrum dergisinin sahibi Nilüfer Yalçın... Nilüfer Yalçın'ın eşi ünlü anti-komünistlerimizden Prof. Aydın Yalçın. CIA'nin Ankara'daki eski istasyon şefi Paul Henze, Hacettepe Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Osman Okyar ve daha birçok öğretim üyesi ve yazarın yorumları bu dergide yayımlanır. Derginin ana ideolojisi, anti-komünizm ve anti-sovyetizmdir."

Odatv – 01 Kasım 2017

Son Yazılar