nato silahlari ve isid2

Türkiye Astana'yı ihlal mi ediyor? El Nusra militanları nerede?

"Nusra da Rakka'da IŞİD'e yapıldığı gibi buharlaştırılarak yok edilecek, nerede oldukları bilinmeden varlıklarına devam etmeleri planlanmaktadır. "

Yaklaşık 3 ay kadar önce. ABD IŞİD ile anlaştı diye yazmıştım. Rakka operasyonu başlayalı yaklaşık 6 ay olmuş ancak ABD ve müttefikleri PYD diğer adıyla SDG hemen her gün bir mahalleyi ile geçirmiş ama ciddi bir çatışma yaşamamıştı. 3 Yıla yakın süredir kenti elinde tutan ve tünellerle, yer altı sığınaklarıyla adeta yerin altında ikinci bir Rakka kenti kuran IŞİD hemen her bölgeyi düşük yoğunluklu çatışma ile kaybediyordu. Bu dikkat çekici bir durumdu.

El Bab kasabasında bile yaklaşık 90 gün dişe diş savaşan, onlarca araç patlatan ve rakibe 600 civarı kayıp verdiren IŞİD terör örgütü, Rakka'da adeta yasal bir kediye dönmüş, tüm savaşma yeteneğini birden kaybetmiş, ABD ve müttefiki PYD'nin adım adım ilerlemesine izin vermişti. Bu durum tek bir gerekçe ile açıklanabilir idi; Anlaşma.

suriye ordusu deir ez zor kusatiyor

IŞİD bölgede yenileceğini anlamış ABD ve müttefiki güçlerle ciddi bir anlaşma yapmıştı. Buharlaşma anlaşması. Çatışıyoruz denilen süreçte perderpey savaşçılarını bölgeden çıkarmış, yeni mevzilere taşımıştı. Bu gerçeklik Suriye ordusunun Deir ez-Zor'u almasıyla ortaya çıktı. Bu kentte sıkışan 20 kadar IŞİD yöneticisi ABD helikopterleri le taşınırken Rus izleme sistemine yakalanmıştı.

IŞİD ile savaşarak bölgeyi özgürleştirmek yaygarası ile Suriye'ye giren ve bölgede bulunan Kürt silahlı grubu ile ittifak yapan ABD, sözde düşmanı ile anlaşarak, girdiği kentte kalıcı olmanın yollarını arıyor. Üselik hemen her kesime yalan söyleyerek, Kürtler üzerinden algı oluşturarak, bölgede etkinlik alanı oluşturmaya çalışıyor. IŞİD Kobani'de( Ayn El Arab) Kürt halkına saldırmış, ABD ve müttefiki güçler bu saldırıdan sonra Kürt halkını korumak için bölgeye girmişlerdi. Uydurduğu giriş gerekçesi ortadan kalkmasına rağmen Suriye topraklarından çıkmayarak işgal etmeye devam etmektedir.

ABD'nin Suriye topraklarını işgal etme hamlesi bir noktada anlaşılabilir. Yani emperyalist karekterine uygun düşen bir davranış. Peki PYD'ye ne demeli? Emperyalizme güvenerek, gerici IŞİD ile anlaşmayı bile kabul ederek, bölgede farklı bir statüde var olmak istiyor. Yüzlerce yıldır birlikte yaşadığı halkların can düşmanı ABD ile işbirliği yaparak özerklik statüsünü kazanmak istiyor.

Suriye devlet yetkilileri idari özerlik konusunda konuşabileceklerini, yerel yönetimlerin daha demokratik ve özerk olmasının bölgede yaşamı kolaylaştıracağını değişik defalar açıkladılar. Bu anlamda adımlar atılmalı ve emperyalizmin bölme, parçalama ve çatıştırma oyununa gelinmemelidir. ABD'nin Suriye topraklarından çıkması için baskı yapılmalı, bölgede yaşayan Kürtler, ABD'nin kalıcı ve işgalci olmasına gerekçe oluşturmamalıdırlar.

Rakka kentinden ayrılan IŞİD nereye taşındı?

ABD ve dolayısıyla PYD ile anlaşarak Rakka kentini teslim eden IŞİD terör örgütü elemanlarının bölgeden nasıl ayrıldıkları ve nereye gittikleri konusu net olarak anlaşılabilmiş değil. Sayıları 10 binden fazla olduğu bilinen bu kadar katilin anlaşma yapmadan kenti terk etmiş olması mümkün görünmemektdir. Suriyeli olmayan IŞİD katillerinin kendi ülkelerine dönmelerinin sağlandığı, bu çerçevede de 900 kadar IŞİD katilinin Türkiye'ye geçtiği söyleniliyor. Suriyeli olanların ise hala bölgede değişik üniformalarla ABD gözetiminde bulundukları belirtiliyor. Yani sakallarını kesip, üzerlerindeki üniformayı değiştirip bölgede yeni müttefiklerle yol almakta, Suriye devletini zayıflatmak için saldırılarına devam etmektedirler. ABD bu katilleri daha değişik hamlelerde kullanmak amacıyla koruyarak, yeniden biçimlendirmeyi planlamaktadır.

ABD'nin Suriye'de yenildiğini kabul etmesi zaman alacak gibi görünmektedir. Bu süreç içerisinde Kürt örgütlenmeler ve yeniden biçimlendirme kararlılığında olduğu IŞİD katilleri ile birlikte yeni girişimlerde bulunması beklenmektedir. Bölgede yeni terör saldırılarına karşı hazırlıklı olmak ve gerekli tedbirleri almak gerekli görülmektedir.

Nusra İdlib'den nasıl çıkarılacak?

Türkiye yaklaşık 20 gün kadar önce, ÖSO isimli paralı askerle birlikte Astana kararları çerçevesinde İdlib kentine girdi. Beklentilerin aksine hiç bir çatışma yaşamadan, adeta anlaşarak yaklaşık 20 km Suriye topraklarında ilerleyerek, İdlib kent merkezine yakın bir bölgeye ulaşarak, kontrol noktaları oluşturdu.

Daha önce Türk askerine karşı direneceklerini ve İdlib kentine girmelerine izin vermeyeceklerini açıklayan Nusra terör örgütü bugüne kadar çatışmadan Türk askeri gücünün ilerlemesine adeta destek verdi. Bölgeden gelen haberlere göre Nusra ile Türk silahlı gücü birlikte davranmakta, anlaşma içerisinde İdlib kentinde bulunmaktalar. Yani Türkiye bir kez daha Astana'da verdikleri sözün dışına çıkarak, Nusra ile çatışmamış, tersine Nusra'nın korunması, kurtarılması ve bölgeden bir biçimde çıkartılması işlevine soyunmuştur.

Nusra da Rakka'da IŞİD'e yapıldığı gibi buharlaştırılarak yok edilecek, nerede oldukları bilinmeden varlıklarına devam etmeleri planlanmaktadır. Sayıları tahminen 15 bin civarında oldukları sanılan Nusra katillerinin geldikleri ülkelere gitmelerinin yolu açılacak, Suriyeli olanların ise ÖSO üniforması giydirilerek buharlaştırılacakları iddia edilmektedir.

Nusra terör örgütü ile İdlib kentini birlikte organize ederek düşüren AKP iktidarı, müttefiklerini koruyarak, bir başka biçimde yeniden mevzilendirmeye çalışmaktadır. Rusların Nusra terör örgütüne ilişkin hassasiyetleri nedeniyle sıkıntı yaşayan AKP, Suriye devletinin de tepkilerine hedef olmaktadır. Suriye devlet yetkilileri yaptıkları açıklamada, Türkiye'nin Astana anlaşmasının dışına çıktığını, işgalci konumunda olduklarını belirterek bölgeden çıkmalarını istemişlerdir. Rusya ise Türkiye'nin ne yapacağının bir süre daha beklenilmesini istemektedir. Nusra örgütünün çeçenler arasında ciddi bir etkinliğinin olması, Rusya konsolosunun bu örgüt tarafından öldürülmesi Rusya'yı tedirgin etmektedir. Rusya'nın,Türkiye'nin Nusra'yı kontrol altında tutarak korumaya çalışma planına destek vermeyerek, ciddi tepki göstermesi beklenmektedir.

AKP iktidarı Suriye devletininin yıkılması için ilişkiler geliştirdiği radikal islamcı terör grupları ile geliştirdiği ilişkilere artık son vermelidir. Suriye halkı bu savaşı kazanmıştır. Bu kazanım kabul edilmeli ve yeni stratejik hamlelerden vazgeçilmelidir. Stratejik derinlik, stratejik yenilgi ile sonuçlanmıştır. Bu durum değiştirilemez bir gerçektir. Kabul edilmeli ve buna uygun samimi adımlar atılmalıdır.

Ömer ÖDEMİŞ - 31 Ekim 2017 - ABC

nato silahlari ve isid

İlgili Haber :

NATO'nun silahları IŞİD'de çıktı!

Süheyl, Mayadin'de Suriye ordusu tarafından ele geçirilen IŞİD'e ait bir depoda NATO'nun en yeni silahlarının bulunduğunu söyledi.

Suriyeli Tuğgeneral Hasan Süheyl, Mayadin'de Suriye ordusu tarafından ele geçirilen IŞİD'e ait bir depoda NATO'nun en yeni silahlarının bulunduğunu söyledi.

Sputnik’te yer alan habere göre; gazetecilere konuşan Süheyl, Suriye ordusunun Mayadin'de IŞİD'e ait bir mühimmat deposunu ele geçirdiğini belirtti.

John mccain el bagdadi birlikte1

“SİLAHLARI ÇIKARMAMIZ EN AZ 6 GÜN ALIR”

Süheyl, depoda NATO'nun ABD, Belçika ve İngiltere menşeli en yeni silahlarının yer aldığını ifade etti.

Süheyl "Silahları buradan çıkarmamız en az 6 gün alır. Çok fazla silah ve yabancı iletişim sistemleri var" dedi.

“OPERASYONLAR BAŞLAMADAN ÖNCE…”

Bu arada Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) üye ülkeleri ve diyalog partnerleri savunma bakanları arasında gerçekleştirilen bir toplantıda konuşan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, "Bugün IŞİD Suriye'de yüzde 5'ten az bir bölgeyi kontrol ediyor. Rusya'nın operasyonları başlamadan önce ülkenin topraklarının yüzde 70'inden fazlası IŞİD'in kontrolündeydi" dedi.

John mccain el bagdadi birlikte2

“1.12 MİLYON KİŞİ EVLERİNE DÖNDÜ”

Sputnik’e göre Sergey Şoygu, Moskova'nın Suriye'ye barışçıl bir yaşam getirilmesine odaklı olduğunu ifade ettiği konuşmasında şu bilgileri de verdi:

"998 şehir ve yerleşim birimi kurtarıldı, kurtarılan bölgeler 503 bin 223 kilometrelik bir alanı kapsıyor. Militanların çoğu etkisiz hale getirildi. Ülkede barışçıl yaşamın yeniden canlandırılmasına yönelik süreç başladı. Rus Hava Kuvvetleri'nin 2015'te operasyonlarına başlamasından beri 1.12 milyon kişi evlerine döndü. Yalnız 2017'de geri dönen kişi sayısı 660 bin."

Operasyonlar sonucunda teröristlere ait 948 eğitim kampı, 666 patlayıcı üretim fabrikası, bin 500 askeri teçhizatın da imha edildiğini ifade eden Şoygu, Rusya'nın Suriye'deki ateşkesi izleme merkezinin çalışmalarının neticesinde de 2 bin 500 yerleşim biriminin ateşkes sürecine katıldığını da aktardı.

John mccain el bagdadi birlikte3

ÖRGÜTÜN FİNANSAL DESTEĞİ “NEREDEYSE KESİLDİ”

Rusya Savunma Bakanı Şoygu, konuşmasında petrol satışlarında azaltmaya gitmenin askeri operasyonların başarısında kritik rol oynadığını belirterek, "2015'ten önce IŞİD Suriye'de petrol satışlarından yılda 3 milyar dolardan fazla, dönem dönem de günde 10 milyon dolar kadar para kazanıyordu. Şimdi ise IŞİD'in Suriye topraklarındaki finansal desteği neredeyse kesildi" dedi.

Odatv – 24 Ekim 2017

Son Yazılar