yeliz koray2

Alzheimer’ı kim takar?

Genç mühendis Mehmet Türker, engelli arkadaşı da bilgisayar kullanabilsin diye GlassOuse’yi icat etti. 

Buluş, ellerini kullanmadan kafa hareketleriyle bilgisayara hakim olabilecek 3 binden fazla bedensel engelliye umut oldu.

TÜBİTAK, Türker’i iplemedi; projeyi reddetti ama Glass Ouse, İngiltere buluşlar zirvesinde birinci oldu.

Başta Apple olmak üzere tüm dünyayı peşinden koşturan buluşu da Mehmet’i de Çinliler kaptı.

*** *** ***
İmam Hatip Lisesi öğrencisi Levent Akbaba, Kuran-ı Kerim ve ayet dinletilen fasulyenin daha hızlı büyüdüğünü anlattığı projeyle TÜBİTAK bilim fuarında ödül aldı.

Tabii kimseye kaptırmadık, Akbaba’nın projesi hala çiftçilik yapan varsa tarım faaliyetlerinde kullanılacak.

*** *** ***

İlayda Şamilgil, sıvılardaki su oranının mıknatısla ölçülebilen ucuz, hızlı, taşınabilir bir sistem olduğunu TÜBİTAK’a sundu. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı projeyi iplemedi.

Şamilgil’in projesi 70 ülkenin katıldığı bir proje yarışmasında birinci olurken İlayda’yı da projeyi de Amerika kaptı.

Şamilgil ABD’de bir üniversiteye kabul edilirken proje NASA’nın Mars projesinde kullanılmaya başlandı bile.

*** *** ***

TÜBİTAK’ın bilim şenliğine katılan iki kız öğrenci iyi sözler söylenen kavanozdaki peynirin küflenmediğini, kötü söz söylenen kavanozdaki peynirin küflendiğini tüm dünyaya ispat etti.

Proje sergilenmeye layık görüldü. Tulumdaki peynirlerinin küflenmesini bekleyenler tulumlarına sabah akşam hakaret etmeye başladı.  

*** *** ***

10. sınıf öğrencisi Mehmet Can Dursun ve 11. sınıf öğrencisi irfan Ege Boztepe şeker hastalarının iyileşmeyen yaraları için atık yengeç ve karides kabuklarından yara bandı üretti. TÜBİTAK projeyi iplemedi ama yara bandı ABD’de ki bilim olimpiyatlarında 2 bin 450 proje arasında birinci seçildi.

*** *** ***

Trabzonlu öğrenciler EKG çekilen hastaların mahremiyetini korumak amacıyla ‘mahrem önlüğü’ icat etti. TÜBİTAK projeyi kimseye kaptırmadı,önlük bilim proje yarışmasında birinci oldu.

*** *** ***

Barış Paksoy,TÜBİTAK’ın ortaöğretim öğrencileri arası araştırma projeleri yarışmasına katıldı. Ramanujan Asalların Genelleştirilmesi projesini TÜBİTAK iplemedi. Paksoy’u da projesine de Almanya kaptı.

*** *** ***

Samsunlu 2 öğrenci, TÜBİTAK’ın bilim şenliğine “Bir selam da bizden sana selamün aleyküm?” isimli projeyle katılarak sergilenmeye değer görüldü.

*** *** ***

TÜBİTAK Tuna Ilgın Kozak’ın madencilerin anlık konumlarını kayıt altına aldığı cihazı da, Kaan Alper’in taşınabilir GPS’li uydu projesini de iplemedi. Tuna, projesiyle dünya birincisi olurken, Alper’i de ABD kaptı.

*** *** ***

Nur Kıpçak renkli gözlü insanların nazar değdirdiğini ispatlamak için TÜBİTAK’ın proje yarışmasına katıldı. Renkli gözlü menekşeye bakanların bitkinin organik maddesinde değişikliğe neden olduğu görüldü. Aynı deney nazar boncuğuyla denendiğinde nazar boncuğunun bir sefere mahsus etkili olduğu ispatlandı.

*** *** ***

1-   Sahte ODTÜ diplomalı ve hayvanat bahçesi müdürünün sorumlu olduğu bir kurum, gelişmiş ülkelerin havada kaptığı icatları anlamadığı için mi iplemedi?

2-   Kısa adı TÜBİTAK olan Türkiye Bilim Teknoloji ve Araştırma Kurumu’nun Türkiye Dinsel ve Hurafeler Araştırma Kurumu TÜDİHAK olmasına kim karşı çıkar?

3-   Bu milletin zayıf hafızası bunların en büyük veli nimetleriyken hoşafın yanında ‘Alzheimer’ı kim takar?

Yeliz KORAY - 13 Ağustos 2017 - Kocaelikoz

Son Yazılar