adalet istifasi225

Vatan Partisi’nde “Adalet” İstifası!

Fransa Atatürkçü Düşünce Derneği başkanı ve ekonomist-yazar Habib Hamza Erdem Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ‘adalet’ yürüyüşünü eleştiren ve parti üyelerinin katılmasını yasaklayan Doğu Perinçek’e tepkisini bir mektupla dile getirdi ve partiden istifa etti.

Fransa Atatürkçü Düşünce Derneği başkanı ve ekonomist-yazar Habib Hamza Erdem Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ‘adalet’ yürüyüşünü eleştiren ve parti üyelerinin katılmasını yasaklayan VP Genel Başkanı Doğu Perinçek’e tepkisini bir mektupla dile getirdi ve partisinden istifa etti.

Perinçek, Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a adalet için yürüyeceğini açıklaması üzerine, bu eylemi önce Ulusal Kanal’dan yaptığı açıklamada “gayrı-milli” ilan etmiş, ardından tüm parti üyelerine bir genelge yayınlayarak yürüyüşün “küresel merkezlere seslenerek” başlatıldığını öne sürmüş ve “HDP ve FETÖ’nün talepleri dile getirilmektedir” diyerek, parti üyelerinin yürüyüşe katılmamasını talep etmişti.

habip hamza erdem2 1

Fransa Atatürkçü Düşünce Derneği başkanı ve yazar Habib Hamza Erdem istifa mektubunda VP Genel Başkanı Doğu Perinçek’i eylemsizlikle suçlayarak şöyle dedi:

“Siz isteniz biz de var gücümüzü ortaya koyabilirdik. Türkiye’nin size en çok gereksinme duyduğu bir dönemde, öylesine ters, öylesine akıl almaz bir ‘taktik’ izliyorsunuz ki, ‘yanlış ata’ oynadığınızı görmemek olanaksız. Ve bu kanıda olan arkadaşlarımın çoğunlukta olduğunu da düşünüyorum. Ancak ‘Parti Disiplini’ adına ses çıkarmadıklarından eminim. Oysa ‘Parti Disiplini’ insanların ‘özgüveni’nden önde olmamalıdır. En azından benim bu konuda ‘Parti kararı’nı tanımam sözkonusu olamaz.”

“III.Abdülhamit’in ‘meşruiyet’ini kabul etmenizi onaylamam olanaksızdır “ diyerek, son zamanlarda VP Genel Başkanı Perinçek’e yöneltilen AK Parti ve Tayyip Erdoğan ile yakınlaşma eleştirilerini de paylaştığını ifade eden Erdem “Yine sizin olduğunu duyduğum bir sözünüzü anımsatmak isterim: İnsanın kullanmadığı kafası boynunun üzerinde bir yük”tür. Ben de, oldum olası, gereksiz bir kafayı boynumun üzerine taşımamaya özen gösteririm” diyerek sözü CHP’nin ‘adalet’ yürüyüşüne getirdi:

“Hele CHP’nin, en azından bu son eylemine ‘destek vermeyişinizi’ de anlayamıyorum.

‘Bayrak yokmuş’...

Biz de Türk Bayrağı’nı alarak katılsaydık o zaman.

HDP oradaymış..

HDP’den önce Vatan Partisi katılsaydı da, HDP’liler siz oradasınız diye yakınsalardı, değil mi ama?”

Habib Hamza Erdem’in “Siz III.Abdülhamit’in yanında olduğunuz sürece benim sizin yanınızda olamayacağımı bilmenizi isterim” sözleriyle noktaladığı istifa mektubunun tamamını aşağıda okuyucularımıza sunuyoruz.

Tıklayın!

Ayrılıyorum !..

ABC Gazetesi - 20 Haziran 2017

1908 gencturk devrimi hhe2

HABİP HAMZA ERDEM KİMDİR?

1954, Elazığ doğumlu olup, İlkokulu Keban’da, ortaokulu Ağın’da okudu. Elazığ Lisesi’ni bitirdikten sonra 1978’de ekonomi lisansı aldı. 1979-83 yılları arasında șimdiki adıyla Uludağ Üniversitesi’nde ekonomi asistanlığı yaparken yüksek lisansını tamamladı.

1981 yılında üniversite tarafından araștırma yapmak üzere Fransa’ya gönderildi ve Strasbourg’da araștırma ve incelemeler yaptı.

1983 yılı Üniversite operasyonuna tepki olarak, ‘Türkiye üniversitelerinde bilim yapma olanağı kalmamıștır’ diyerek istifa etti.

Bir süre özel sektörde yöneticilik yaptıktan sonra 1989’da Fransa’ya yerleşti. Paris VII Üniversitesi’nde yüksek lisans çalıșması yaptı.

Ekonomik düșüncenin evrimi, ekonomik sistemler ve ekonomi politiğin nesnesi ve yöntemi üzerinde çalıșan yazarın bu konularda yayımlanmıș makaleleri bulunmaktadır.

Halen Fransa Atatürkçü Düşünce Derneği başkanı olan yazarın radyo ve televizyon programları yanısıra, güncele ve geleceğe ilişkin yazıları Dünya48, Kemalistler, Güncel Meydan, Toplumsal Bilinci Geliştirme Topluluğu, Ulusalses, Talatpaşa1915 sitelerinde yayımlanmaktadır.

Günlük yazılarından bir derleme olan ilk kitabı ‘Devlet-Ulus’un Sonu’ 2010 yılında Ezgi Kitabevi tarafından; İkinci kitabı, ‘Fransız Basınında Genç-Türk Devrimi’, (Ermeni Sorununa Tarihsel Bir Göz Atış) Kaynak Yayınları, tarafından 2016’da yayımlanmıştır.

Son Yazılar