tayyip esad ile mutlu gunlerde225 

Suriye üzerindeki oyunu Türkiye bozar!

Gazetemizin dış haberler sayfasından sorumlu Gökhun Göçmen kardeşimiz dünkü araştırma yazısında çok önemli bir konuyu gündeme taşıdı.

ABD’nin ID’ in (İslam Devleti-IŞİD) Suriye’de merkez karargâhı konumunda olan Rakka’nın bırakılması ve PYD-YPG’ye devredilmesi için IŞİD ile gizli pazarlıklar yürüttüğüne dair bir bilgi paylaştı. Bu malumatı bir Rus diplomatın açıklamalarına dayandırdı. Buna binaen ID teröristlerine güvenli bir koridor açılacak ve Irak sınırındaki Deyr El-Zor vilayetine taşınacak.  

RAKKA PYD'Yİ KABUL ETMEZ!

IŞİD’in Irak ve Suriye’de bilerek, gafletten veya ahmakça Barzani ve YPG kuvvetleri için yol açan buldozer görevini ifa ettiğini birçok yazımızda ortaya koymuştuk. Başta bu örgüt, sahada mevcut olan tüm “muhalif” kimlikli silahlı yapılanmalar çok amaçlı kiralık silah misalidir. ID, ABD ile anlaşmaya ve uzlaşmaya varsa dahi bu senaryonun Rakka’da icra edilmesi Ayn-El-Arab (Kobani) tecrübesi kadar kolay değil. Şehri boşaltma ve Deyr El-Zor vilayetine taşınma planın kabul edilmesi ID’nin intihar fermanı ve ömrünün çok kısalması olur.   

Varsayalım ki, ID Rakka’yı ABD ve kara gücü YPG’ye terk etmeye razı oldu. Bu hâsıl olduğunda ABD, YPG’yi Rakka’yı özgürleştirilen ve ID’yi ezen kuvvet olarak sunabilecek. Ayn El-Arap’ta (Kobani) sahnelenen senaryonun daha haşmetlisi bir proje Rakka’da tatbik edilecek. Bu zafer üzerinden “meşru direniş kuvveti” sıfatıyla PYD-YPG’ye kontrol ettiği sahanın iki katı büyüklüğünde yeni bir nüfuz alanı yaratılmış olacak.  Ancak Mısır Dimyat’ına pirince giderken ambardaki bulgurdan olmak ihtimali varit. Şöyle ki, Rakka vilayeti PYD-YPG’yi ihtiva edecek ne sosyolojik ne de ideolojik siyasi iklim koşullarına sahiptir.

ABD DUVARI TUTUNAMAZ!

ABD telkinleri ve Suudi-Katar dolarlarının sihri ile bir müddet hoş tutulan ve YPG’ye yedeklenen bölge Arap aşiretleri her şeye rağmen YPG’nin yönetimini kabul etmeyecektir. İlaveten Rakka ahalisi ID yerine “onu özgürleştiren” YPG’yi tercih etmeyecektir.  Daha önemlisi ID Rakka’da mukavemet gösterir ve kapsamlı bir savaşı göze alırsa YPG’nin ABD kanatları altında Rakka’ya girmesi ve tutunması sıfır ihtimale yakındır. Bu ancak Rakka’nın ABD hava kuvvetleri tarafından İkinci Dünya Savaşında tahrip ettiği Almanya’nın Dresden kenti misali ahalisi ile birlikte yerle yeksan etmesiyle mümkündür. Başka bir mesele ise bölgeye kuvvet kaydıran YPG’nin sırtının açık kalacağı hususudur.  Açık sırtını kapatmak üzere Türkiye-YPG arasına örülen ABD duvarı kararlı bir Türk müdahalesi karşısında tutunamaz.

SINIRLAR ÖNCELİKLİ...

Suriye ordusu ve müttefiklerinin an itibariyle hedefi Şam-Tedmor (Palmira)-Bağdat güzergâhını yabancı unsurlardan temizlemek ve bu yolu açık tutmak. Bundan mütevellit Suriye-Ürdün-Irak şeytan üçgenini (El-Tenf hudut kapısı dâhil) kontrol altına almak Şam, Bağdat ve Tahran için olmazsa olmazlarındandır. Debka File ve benzeri mutfaklarda pişirilen ve servis edilen yazıların amacı suyu bulandırmak ve kafa karıştırmaktır. Rusya’nın ABD ile anlaştığı ve Suriye ordusunun Irak sınırına yaklaşmaması yolunda uyardığı iddiaları külliyen palavradır.

MOSSAD TİPİ İFTİRALAR...

İlaveten, Rusya ve hatta Şam’ın Suriye’nin kuzeyinde zuhur eden yeni siyasi-askeri tabloyu kabul ettikleri, Araplarla Türkiye arasına bir Kürt duvarını ABD ile beraber inşa ettikleri savları en az MOSSAD’ın Debka File mutfağı kadar mide bulandırıcıdır. Hele ki, Şam’ın federal ve benzeri yapılara razı edildiği fikriyatını servis edenler ya Suriye cahili ya da bilerek psikolojik tahrip savaşına malzeme olmaktadır. Türkiye’nin Suriye’nin pür halinden ve ortaya çıkan bu acı tablodan sittin senedir mesul olduğunu yazıyoruz. Suriye direnerek kazandı ve kazanacak. Amma ve lakin Suriye üzerindeki oyunu Rusya ve İran’ın tüm iyi niyetlerini de yanına alsa da Türkiye olmadan top yekûn bozamaz.

OYUNU HANGİ HAMLE BOZAR? 

ABD-YPG’nin oyununu bozacak olan bu hamleyi Türkiye henüz yapmadı. ABD bunun idrakinde olup Türkiye’yi bu planından caydırmak için boş durmamaktadır. Boş durmayan ABD’nin boş vaatleri ile siyaset bina etmeye hevesli olanların varlığı ve Ankara’da çelikten bir iradenin henüz zuhur etmemiş olması Türkiye’yi boşa düşürmektedir. Amma ve lakin Türkiye’nin aksi bir davranış göstermesi halinde, Rakka’nın kurtarılması meşru Suriye devletinin meşru ordusunun nasibine düşer. Bu gelişme bölge devletlerin ulvi çıkarlarına hizmet edecek bambaşka hesapların ve planların devreye girmesinin kapılarını açar.

Türkiye savsak davrandığı ve konumunu koz olarak bazı kısır imtiyazların elde edilmesi için kullandığı takdirde, büyük oranda sorumlu olduğu Suriye panoramasına ilave tahripkâr katkısını sürdürecek. Haliyle de kendi ayağına sıkmış olacaktır.

Mehmet YUVA - 01 Haziran 2017 - Aydınlık

Son Yazılar