mustafa kemal basarinin sarti225 

Tüm Milli Güçler Toplanmalıdır…

Ulusal Eğitim Derneği İzmir Şubesi, İzmir Sümerbank İşletmesi’nin kapatılmasına karşı başlatılan direniş günü

ve ülkemizin bağımsızlık ateşinin yakıldığı gün kabul edilen 19 Mayıs’ta, Alsancak Kıbrıs şehitleri Caddesi Can Yücel Sokak’taki Gren Pub’ta yemekli toplantı düzenledi.

CHP Eski Grup Başkan Vekili Kemal Anadol, Vatan Partisi Eski İl Sekreteri Ahmet Seyran, Yol İş İzmir 1 Nolu Şube Eski Başkanı Bülent Zenginobuz,  Sümerbank Direniş Komitesi üyeleri Seval Oskan ve Elif Karadağ, İnşaat İşçileri Derneği Genel Başkanı Adnan Boğa, İzmir Çankaya Mahallesi Muhtar Adayı Neşe şermeti, Güzelbahçe Belediyesi Ağ Donam Kursu Öğretmeni Mustafa Şafak Surkultay, İzmir Mehteran Derneği Başkan Yardımcısı Hikmet Aksaray ve Devlet Planlama Teşkilatı’ndan Mehmet Sarıtaş yemeğe katılanlar arasındaydı.

Ulusal Eğitim Derneği İzmir Şubesi Başkanı Osman Gazi Oktay, yemeğe katılım sunanlara yaptığı teşekkürün ardından, adını Atatürk’ün verdiği Sümerbank’ın 1933 yılında kurulmasına karar verildiğini, 1935 yılında Kayseri’de Sovyetlerin teknik ve maddi desteğiyle ilk fabrikanın kurulduğunu, daha sonra yurdun 41 değişik ilinde fabrikalar inşa edildiğini, 1987 yılında kapatılması kararı alındığını belirtti.

Oktay, ‘’İzmir Sümerbank Fabrikası işçilerinin, 19 Mayıs 2001 tarihinde fabrikanın kapatılmasına karşı örgütledikleri direniş,  2002 şubatına kadar sürdü. O zaman verdiğimiz destek, Sümerbank isminin unutulmamasını sağlayıncaya dek sürecektir.’’ dedi.

Kemal Anadol, ABD Emperyalizminin Yeni Dünya Düzeni gereği, 1980’lerde başlattığı özelleştirme saldırısının, ülkemizde hızlı bir şekilde yaygınlaştığını, tüm kamu iktisadi teşekküllerinin emperyalizme peşkeş çekildiğini açıkladı.

Anadol, ‘’Emperyalist saldırıyı, tüm milli güçler bir araya gelerek püskürtecektir. Önümüzdeki görev budur.’’ dedi.

Nebil Gürhanlı ve Necla Kendigelen yaptıkları konuşmayla, 19 Mayıs’ın önemi ve Sümerbank’ın ülke ekonomisi üzerindeki etkilerinden söz ettiler.

Etkinlik, konukların önümüzdeki dönem yoğunlaşacak eylemliliklere karşı enerji depolamasına hizmet etti.

Haber ve fotoğraf   : Osman Gazi OKTAY – 22 Mayıs 2017 - İzmir

yemek sumerbank1

yemek sumerbank2

yemek sumerbank3

yemek sumerbank4

Son Yazılar