enbuyuk asker bizim

Taşın altına elini koymak!

Bir konferans için İzmir'deydim. TESUD'un Karşıyaka şubesini ziyaret ettim.

Şube'nin pırıl pırıl  oda ve salonları küçük kolilerle doluydu. Emekli subaylar ve eşleri hummalı bir çalışma içindeydi. Adeta nefes olmadan kolileri, bir sanat eseri gibi hazırlıyorlardı. Kolilerde bir askerin ihtiyaç duyabileceği her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüştü. Cephedeki askerlerin ailelerine destek timleri iş planı yapıyordu. Televizyoncular, gazeteciler arka arkaya girip çıkıyordu.

Sulanan gözlerimi saklamaya çalıştım; silah arkadaşlarımla gurur duydum...

İsterseniz, bu göz kamaştıran projelerini kendilerinden dinleyin:

"VATAN SİZE AİLENİZ BİZE EMANET

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en ağır iç ve dış saldırılarını yaşıyor. Günümüzde savaşlar artık bilinen silahlarla yürütülmüyor. Savaşlar etki odaklı, her türlü kirli aracın kullanılabildiği, acımasız ve ahlak dışı bir biçime dönüştü.

Ulusal bütünlüğümüze ve özgürlüğümüze, yaşam hakkımıza yönelen yurt içi ve yurt dışı kaynaklı terör eylemlerine karşı devletin güvenlik birimleri olağanüstü özveri ile mücadele ederken halk olarak bu mücadeleye anlamlı bir destek veremediğimizi değerlendiriyoruz.

Biz (Türkiye Emekli Subaylar Derneği Karşıyaka Şubesi Yönetim Kurulu) bu etkisizlik ve tepkisizlikten rahatsız olduk. Askerlerimiz ve polislerimiz şehit olduktan sonra sosyal medyada üzüntü yazıları yazmak ya da şehit cenazelerinde ağlamaktan daha anlamlı şeyler yapabileceğimizi düşünüp “VATAN SİZE, AİLENİZ BİZE EMANET” projesini ürettik.

enbuyuk asker bizim asker kampanya mektuplari

Amacımızı “Yurt içinde ve yurt dışında terörle mücadele maksadıyla görevlendirilen askerlerimize ve ailelerine moral destek sağlamak, ulusal birliğimiz ve ulusal çıkarlarımız doğrultusunda kamu bilinci oluşmasına katkı sağlamak” olarak belirledik.

Projemizin iki hedefi var: Birinci hedefte yurt içi ve dışındaki çatışma bölgelerindeki askerlerimiz, ikinci hedefte de askerlerimizin geride bıraktıkları aileleri…

Birinci hedefteki askerlerimize moral paketleri (her birine özel bir paket) göndermeye başladık. İlk grup paketimiz hemen yılbaşı öncesi Suriye’de bulunan askerlerimize ulaştı. Moral paketlerinin içinde maddi değeri olmayan ama yürekten yüreğe sevgi iletebilecek nitelikte eşyalar ve yiyecekler var. Örneğin soğuk günlerde askerlerin ayaklarını ısıtacak bir çorap, evde yapılmış bir mum, 85 yaşında Aysel Teyze’mizin elleri ile yapıp bizzat derneğe getirdiği kurabiye, 6 yaşındaki çocuğumuzun yaptığı bir resim, bir eldiven, bir şairimizin imzalayıp gönderdiği şiir kitabı… Aslında paketin içinde ne olduğunu hiç önemsemiyoruz, bu bir yardım kampanyası değil. Önemli olan cephedeki askerimize sevgimizi, desteğimizi ve kendisini düşündüğümüzü ifade edebilmek… Ama bir tek şeyi çok önemsiyoruz: Özellikle el yazısı yazılmış bir mektubu… Her moral paketinin içinde mutlaka bir mektup olmasını sağlıyoruz. İnanıyor ve iyi biliyoruz ki çatışma bölgesinde her türlü olumsuz koşulda ölüm riski ile görev yapan askerler için moral bir kuvvet çarpanıdır. Bütün teçhizatı mükemmel olsa bile morali bozuk bir askeri birimin büyük kayıplar vermeden başarıya ulaşması olanaksızdır. Morali yüksek olan asker ise tüm dikkatini görevine verir. Eğer aklı geride bıraktığı eşi ya da çocuğunda kalırsa görevinde hata yapabilir. Biz askerimizin moralini yüksek tutarak zayiat vermelerini de önleyebileceğimizi düşünüyoruz.

enbuyuk asker bizim asker kampanya mektuplari2

İkinci hedefte askerlerimizin geride bıraktıkları eşleri ve çocukları, anneleri ve babaları var. Askerlerimizin eşlerine ve çocuklarına moral verecek çeşitli etkinlikler yapmak, herhangi bir acil durumda 7/24 ulaşabilecekleri gönüllülerden oluşan bir birim kurmak, psikolojik ya da diğer sağlık alanlarında destek sistemi oluşturmak için organize oluyoruz.

Dernek yönetim kurulu olarak bütün bunları önce kendi üyelerimize anlattık ve desteklerini aldık. Daha sonra da yaşadığımız şehir olan Karşıyaka’da üye sayıları on binlere ulaşan sivil toplum örgütlerine projemizi tanıttık ve büyük bir destek gördük. Karşıyaka Kent Konseyi’ne anlattık, Kent Konseyi projeyi kendi bünyesinde yürütme kararı aldı.

Projemizi son olarak da Karşıyaka Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Mutlu Akpınar’a anlattık. Belediye Başkanı çok büyük destek verdi, bizi kutladı ve bu projeyi “Proje Ortağı” olarak birlikte yürütme kararı aldı. 

Amacımız tüm Türkiye’ye model olarak önerebileceğimiz bir çalışma yaratmak. Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Karşıyaka Şubesi olarak önce yerel sivil toplum kuruluşları ile bir zincir oluşturduk. Sonra Karşıyaka Kent Konseyi ile birleştik. Karşıyaka’nın işadamları dernekleri bizimle bu projede çalışmak istediklerini bildirdiler. Siyasal partilerin örgütleri destek veriyorlar. Türkiye’nin her yerinden yüreği kocaman emekli askerler ve sivil vatandaşlar mektuplarını ve moral paketlerini gönderiyor, bazıları bizzat getiriyor. Yurt dışından (Almanya ve İsviçre) arayan duyarlı vatandaşlar katkı sağlamak istiyorlar. Son olarak da Belediye Başkanımız projeye büyük bir destek veriyor.

Daha ne olsun. Tüm ayrılıklarımızı bırakarak ulusal birliğimizi korumak amacında birleşiyoruz ve bunun için çalışıyoruz. Bizim birliğimiz, güvenliğimiz için canını feda etmekten çekinmeyen insanlara el uzatıyoruz, sevgilerimizi sunuyoruz, bize emanet bıraktıkları eşlerine, çocuklarına sevgimizi sunuyoruz, ellerinden tutuyoruz ve bu zor günler geçene kadar bırakmayacağımızı bildiriyoruz.

enbuyuk asker bizim asker kampanya mektuplari3

nanıyoruz ki (aslında zaten var olan ama görünür hale getirmeyi çeşitli nedenlerle unuttuğumuz) böyle bir birliktelik tüm yurt yüzeyine yayıldığında ne terör kalacaktır ülkemizde ne de ülkemizi sömürmek isteyenlerin hevesi...

Saygılarımızla…

Turgay Erdağ (Emekli Tuğamiral)

BİLGİ NOTU :

1. Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Karşıyaka Şubesinde Balyoz ve Poyrazköy gibi kumpas davalardan dolayı askeri ve sivil cezaevlerinde 3,5 ila 4 yıl hapis yatmış ve Silahlı Kuvvetlerden tasfiye edilmiş denizci subaylar var. (Emekli Tuğamiral Turgay Erdağ (Başkan), Emekli Deniz Kurmay Albay Ümit Özcan, Emekli Deniz Piyade Kurmay Albay Mücahit Erakyol, Emekli Deniz Kurmay Albay Utku Arslan). 

Bu üyelerin dışında da deneyimleri ile bize ışık tutan Emekli Öğretmen Albay Yüksel İzmirli ve Emekli Hava Pilot Yarbay Eşi Bahar Kayaoğulları ile birlikte derneği yönetiyoruz.

2. Duyurularımızı TESUD Karşıyaka facebook sayfamızdan yapıyoruz.

3. Dernek Adresimiz :

Türkiye Emekli Subaylar Derneği Karşıyaka Şubesi
1710 (ESHOT) Sokağı, No:53 Kat:2
Karşıyaka / İzmir"

İşte Turgay Amiral'in başlattığı proje bu kadar kutsal! 

Yolunuz ve bahtınız açık, rüzgarlarınız insaflı olsun... Tanrı sizi korusun! Türkiye sizinle gurur duyuyor...

Soner POLAT – 16 Ocak 2017 – Ulusal Kanal

Son Yazılar