mehmet yuva3 

"Suriye muhalefeti bizi yanlış anladı"

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, giderayak, Pentagon’a ağır eleştiriler getiriyor.

Müflis Kerry, Suriye’de ateşkesin bozulmasından ve başarısızlıktan dolayı Pentagon’u sorumlu tutuyor. Pentagon ise Kerry ve Obama’yı çarmıha geriyor. Hafazanallah Kerry, Suriye’deki savaşın, terörün ve halen süren yıkımın yegâne sorumlusu olarak ayıp olmasa Pentagon’u işaret edecek. Ateşin kendi kuyruğunu da yakmayacağından emin olabilse, Pentagon uluslararası ceza mahkemesinde savaş suçlusu olarak yargılansın talebinde bile bulunabilir(!)

Obama-Kerry ikilisi bunun hıncını İsrail’den çıkarıyor. BM Güvenlik Konseyi nezdinde İsrail’in yeni toprak işgalini ve daha önce işgal edilmiş topraklara yeni yerleşim birimleri inşa etmesini yasaklayan kararı normalde veto eden ABD bu sefer veto hakkını kullanmıyor. Netenyahu ve şürekâsı küplere biniyor. Tehdit ediyor.

Öyle de giderayak ABD tarihinin en büyük silah sevkiyatını İsrail’e sağlayan, bol kepçeden maddi yardım paketini imzalayan bizatihi Obama değil miydi? Geçen hafta 2017 için Pentagon’un talep ettiği 619 milyar dolarlık askeri bütçeyi aynı zat-ı muhterem imzalamadı mı? “Halep’e daha çok yüklenirlerse terör tüm Suriye’yi yakar” tehdidini yapan Kerry “kandırıldık” diyor. Bush oğlu Bush’ta Irak için Washington’dan Bağdat’a duble yol inşa edecekkadar yalan söylemişti. Daha sonra utanmadan CIA’nın kendilerini “kandırdığını” söylemiş üstelik oturduğu masanın altına bakarak, “Saddam’ın sakladığı kitle imha silahları acaba masanın altında mı” diye alay etmişti.

Suriye muhalefetini besleyen fondan sorumlu olanlardan bir Katarlı yetkili Lübnan’da yayınlanan Suudi sponsorlu El-Sefir gazetesinden Semir Kleyb’e konuşmuş; “Suriye muhalefeti kadar bencil, yalancı ve riyakâr az bulunur. Herkes lider olmak istiyor. Para ve makama sahip olmak için her türlü dalavere var. Onları tanıdıktan sonra Beşşar’ın babası Hafız Esad’ın tekrar Suriye’nin başına geçmesini istedim” demiş.

Londra’da neşredilen Suudi sponsorlu El-hayat ceridesinde yazan ABD’nin Suriye Büyükelçisi Robert Ford ise; “Hama’yı 2012 de ziyaret ettim. ABD olarak sadece siyasi destek verdik. Ama muhalefeti silahlı isyana teşvik etmedik. Silaha sarılırsanız son merhalede Batı ve ABD sizi silahlandırmayacak çünkü Suriye Irak değil. Hama’ya yaptığım ziyareti yanlış okuyan muhalefet ne pahasına olursa olsun kendilerine destek vereceğimizi sandılar. Bizi yanlış anladılar. ABD ordusu muhalefete destek verecekleri yönünde bir teminat ve söz vermedi. El-kaide ile işbirliği yapmayın diye uyardık” deyip Suriye muhalefetine yüklenmiş.

İngiltere’nin eski Suriye Büyükelçisi Peter Ford nazırı ABD’nin eski Suriye Büyükelçisi Robert Fordmisali günah çıkarıyor. İngiliz Ford, ülkesinin Suriye’de uygulamaya koyduğu politikaların tahripkâr sonuçlar doğurduğunu itiraf ediyor. “Bizlere söylenen bir başka yalan da” ifadesini kullanmış Lawrence’ın torunu tecrübeli (!) İngiliz diplomat. Görünen o ki, “kandırmak ve kandırılmak” Batı’da da müzmin bir hastalık haline gelmiş. Ama ne zaman nüksediyor?Basra ve Halep harap olduktan sonra.

Fareler batan Suriye gemisini terk ediyor. Duvarına fena tosladıkları Suriye yenilgisinin faturasını ödememek için herkes topu başkasına atıyor. Beyaz TV’de, Latif Şimşek’in yönettiği ‘Dinamit’ programına davet edilen birden fazla uzman konuk(!) şahsıma karşı itibarsızlaştırma ve hedef gösterme amacıyla kanalı çok kötü istismar ettiler. Özellikle “gazeteci” Fatih Tezcan ile “Ankara-Şam Genç İşadamları Derneği” başkanı sıfatını kullanan Kemal Yurtoğlu, bu günlerde malum TV kanallarının gözdesi olmuş uzman (!) Çetiner Çetin adlı mahlûklar şahsıma karşı akla ziyan yalan ve fitne iddialarında bulundular. Kanal cevap hakkını bile mahfuz eylemedi.

Şimdi bu kanallar, emsal gazeteler, omurgasız yazarlar ve türedi uzmanlar da Rusya ve Suriye için günah çıkarma kuyruğuna girmiş. Ne diyelim Allah bunlara “kandırdıkları” Suriye muhalefetini musallat etsin.

Mehmet YUVA - 29 Aralık 2016 - Aydınlık

Son Yazılar