soner polat

Bu devletin başı kim?

New York Times kıymeti koparıyor… Bizi Moskova’daki görüşmelerden resmen dışladılar.

Türkiye, Rusya ve İran ABD’yi Suriye’de taca çıkardı! Bu nasıl dış politika? Ne Dışişleri Bakanı John Kerry’yi davet ettiler ne de Birleşmiş Milletleri (BM) işin içine soktular. Suriye’nin Halep zaferini sineye çekmek zorunda kaldık! Hedef tahtasına John Kerry oturtulunca, ister istemez kendini savunma ihtiyacı hissetti. Böylece, ABD devletinin çarpık hiyerarşik yapısı bir bir ortaya döküldü!

ANLAŞMAYI RUSYA YA DA ŞAM BOZMADI!

Bakan Kerry çok açık sözlüydü: “Rus Dışişleri Bakanı Lavrov ile anlaştık. Obama’da uygun buldu. Önce ılımlı muhalifleri El Nusra’dan ayıracak, sonra da bu terörist örgüte karşı Rusya ile ortak hava harekâtı düzenleyecektik! Bu anlaşmayı Rusya ya da Suriye bozmadı! Ateşkesi bozan, ABD Savunma Bakanlığı,Pentagon’dur! Kendi içimizde derin görüş ayrılığı yaşandı. Savunma Bakanı Ashton Carter ile ihtilaf içine girdik! Uygulanabilir bir plan bozuldu. Bu da bizi resmin dışına çıkardı!

ABD İÇİNDE GÜÇ MÜCADELESİ!

Kerry’yi kimse tutamadı: “Pentagon bilerek, isteyerek ve kötü niyetle Suriye ordusuna saldırarak, antlaşmayı sabote etti!” ABD devlet ve hükümet organları içinde öylesine ilginç bir güç mücadelesi yaşandı ki Hollywood bile hayretler içinde kaldı!

El Nusra,BMGK’nın 2254 sayılı kararına göre terörist örgüt statüsüne alındı. ABD ve Rusya ortak mücadele kararı aldı. CIA ve Pentagon, denetim altında tuttukları ılımlı (!) muhalifleri El Nusra’dan ayırma konusunda ayak diredi. Aylar geçti ama hiçbir adım atılmadı. Eylül 2016’da anlaşma yeniden gözden geçirildi ve somut kriterler belirlendi. Ortak İcra Komiteleri kuruldu.

Pentagon ve CIA pasif direniş göstererek anlaşmayı engelleme olanağının kalmadığını gördü. ABD’de asıl başkomutanın kim olduğu yönünde tartışma başlatacak ilginç ve dikkat çekici bir süreç başladı!

YALOVA KAYMAKAMI MI?

Başkan Obama antlaşmayı onaylamıştı. Ama ABD Merkez Kuvvetleri’nin (CENTCOM) hava unsurlarından sorumlu komutanı Korg. Jeffrey L. Harringian, tele konferans sistemi ile bir basın toplantısına katıldı. Habercileri şaşırttı: “Bizim bu anlaşmaya hemen atlayacağımızı söylemek için henüz çok erken! (Itwould be prematureto say thatwe’regoingtojumprightinto it!)” Böylece Başkan Obama’nın karizması kalın bir çizik yedi!

Üç gün sonra ABD hava unsurları, Danimarka’ya ait uçaklarla birlikte DeyriZor’da Suriye ordusuna beklenmeyen bir hava taarruzu gerçekleştirdi. IŞİD bu şehri kuşatma altında tutuyordu. Bir saat içinde tamı tamına 37 hava hücumu yapıldı. Havaalanını kontrol altında bulunduran hâkim bir tepedeki 62 Suriye askeri öldürüldü. 100’den fazla yaralı vardı. Taarruzun hemen sonrasında IŞİD harekete geçti ve bu tepeyi ele geçirdi. Şimdi şehirdeki yaklaşık yüz bin kişi IŞİD’in her türlü tehdidi altında!

Rus-Amerikan ikili telefon devresinden yapılan çağrılara ABD tarafı cevap vermedi! Sonunda telefona biri çıktı. Rus yetkili, “Suriye askerlerinin hedef alındığını” bildirdi. Ama yapacak hiçbir şey kalmamıştı. Böylece CENTCOM, devletler düzeyinde yapılan ateşkes antlaşmasını resmen çöpe attı.

Pentagon bir soruşturma başlattı. CENTCOM 29 Kasım 2016 günü sözde bir rapor yayımladı. Bu raporda Rus ikazı yoktu. Niçin planlı değil de ani hava taarruzu yapıldığı belirtilmiyordu. Hedef koordinatlarının IŞİD’e ait olduğunu gösteren istihbarat raporu da yoktu. Bir tuğgeneral İnceleme Heyeti Başkanı olarak görevlendirilmişti. Oysaki sorumlu komutan bir korgenereldi!

Rapor yayımlandıktan 4 gün sonra Danimarka, hem Suriye hem de Irak’ta görev yapan hava unsurlarını hiçbir gerekçe göstermeden geri çekti. Bundan böyle bu bölgedeki hava harekâtına katılmayacağını bildirdi.

Bir takım güçler devreye girdi. Bir müttefik ülkeyi de kazıklayarak, kendi istedikleri şekilde olayları yönlendirdi. Obama bu güçlerin karşısında sus pus oldu! Şu an Obama da, Trump da devre dışı! ABD Anayasasından yetki almayan şaibeli bir grup karanlık işler çeviriyor. İnsanlık tarihinin antik çağlardan beri görmediği en iğrenç yöntemlerle kirli bir savaş yürütüyor… Ve bu kesim ABD’nin de ismini kirletiyor… Önümüzdeki dönem çok daha çirkin olaylara gebe!

Soner POLAT - 28 Aralık 2016 - Ulusal Kanal

Son Yazılar