abd kiskirtmasi suriye3

Türkiye’den Suriye’ye resmi heyetlerin gittiği sırada Türk askerlerine saldırı düzenlendi!

Uzmanlar bu saldırının Ankara-Şam arasındaki görüşme sürecini kesmek için yapıldığı görüşünde.

Son bir ay içinde iki defa Türkiye’den Suriye’ye ‘resmi’ bir heyetin gittiği öğrenildi. Türkiye’den dışişlerinden yetkililerin de olduğu heyetlerin Suriye’ye gititği bir dönemde El Bab bölgesinde Türk askeri birliğine yönelik hava saldırısı sonucu 3 askerin şehit edilmesi dikkat çekti. Uzmanlar yapılan bu saldırının devam eden görüşme sürecini kesmek için yapıldığını vurguladı.

DIŞİŞLERİNDEN GİDEN HEYET!

Aydınlık'ın haberine göre, Türkiye’den içlerinde Dışişleri Bakanlığı’ndan kişilerin de olduğu bir heyetin Şam’a gittiğini ilk kez Aydınlık gazetesi köşe yazarı Rafet Ballı dille getirmişti. Ballı 13 Ekim tarihli yazısında giden heyetle ilgili şu bilgileri verdi: “Üst düzey ciddi bir kaynakla konuştum. Stratejik gelişmeleri iyi takip eder. Uygun görürse, bilgi de verir. Tane tane anlattı: ‘Ankara’dan Şam’a bir heyet gidecek.’ İhtiyatla sordum: Gayri resmi bir heyet mi? Belli ki bazı bilgilere sahip: ‘Hayır öyle değil. Dışişleri mensupları gidecek. Diplomatlar yani.’ Bazı ayrıntılara da girdi: ‘Arapça bilen diplomat(lar?) da olacak heyette.’ Tarih de verdi: ‘Çok yakında gidecekler.’ Sanki 4-5 gün içinde der gibiydi.”

İKİNCİ ZİYARET HALEP’E...

Dışişleri diplomatlarının da olduğu heyetten sonra kasım ayı içinde yine diplomatların olduğu bir heyet daha Suriye’ye gitti. Bu sefer gidilen yerin önemi daha farklıydı. Türkiye’den giden heyet, Suriye’deki savaşın bel kemiği olan Halep’i ziyaret etti.Türk heyeti, burada Suriyeli yetkililerle hem Halep’teki durumu hem de Suriye genelinde yaşanan olayları masaya yatırdı. Suriye heyeti ile yapılan görüşmelerin önemli gündem maddelerinden biri de Türkiye destekli muhalif grupların Şam yönetimi tarafından tanınmasıydı.

ASKERİ ÇEVRELER TEMKİNLİ...

Bu görüşme trafiği içerisinde iddia edildiği gibi “Suriye uçakları tarafından” Türk askeri birliğine yönelik bir saldırının yapılması kafaları karıştırdı. Saldırıyla ilgili Hem Ankara hem de Şam tarafı sağduyulu bir yaklaşım gösteriyor. Türk askeri çevreleri de saldırıyla ilgili temkinli konuşuyor. Türk askeri çevreleri saldırının Suriye uçakları tarafından yapılmış olsa bile, emir-komuta içerisinde gerçekleşmediğini ve Suriye ve Türkiye arasındaki ilişkilerin tamir edilemeyecek bir noktaya getirmek isteyen güçler tarafında yapılabileceğinin üzerinde duruyor.

24 KASIM PROPAGANDASI...

Türk birliğine yönelik gerçekleştirilen hava saldırısının Tük savaş uçakları tarafından rus jetinin düşürülmesinin yıldönümünde olması da dikkat çekti. Amerikancı medya bu olayın 24 Kasım’da olmasını fırsat bilerek, “Rusya’nın intikamı” şeklinde haber-yorumlar yaparak, gelişen Türk- Rus ilişkilerini bozmak için çalışma yürütüyor. Hatırlanacağı üzere Türkiye ve Rusya, Suriye’deki gelişmelere yönelik berber hareket etme yönünde ilk adımları attığı bir dönemde 24 Kasım 2015 tarihinde FETÖ’cü pilotlar tarafından Rus jeti düşürülmüş ve ikili ilişkiler büyük yara almıştı.

ERDOĞAN İLE PUTİN, EL BAB’I KONUŞTU!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin dün telefonda görüştü. Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El Bab bölgesinde yürütülen operasyonda Türk askerlerini hedef alan saldırıya ilişkin görüş ve bilgi teatisinde bulunan Erdoğan ve Putin’in, Halep’teki insani krize çözüm bulma çabalarını hızlandırma konusunda da mutabık kaldıkları kaydedildi.

Ulusal Kanal - 26 Kasım 2016

Son Yazılar