ufuk soylemez3

Kimin toprağını kime veriyorsun?

Kıbrıs’ı bir AB toprağı yapacak,

Türklerin adaya vizesiz ayak bile basamayacağı bir sözde “çözüm süreci” dayatmasını ısrarla sürdürmek, tam anlamıyla kendi ayağımıza ateş etmek demektir.

İngiltere’nin, AB’den ayrılma kararı verdiği, AB’nin Kuzey-Güney Auro bölgesi olarak bölünmesinin ve/veya zaman içinde dağılması ihtimalinin bile konuşulduğu bugünlerde, KKTC’yi Rum-Yunan ikilisinin dolaylı egemenliğine terk ederek hala bir AB toprağı yapmaya çalışmak, eğer kasıtlı değilse akılsızca bir davranıştır.

KKTC Cumhurbaşkanı M. Akıncı, büyük bir heves ve gayretle İsviçre’de “toprak” pazarlığı yapıyor bugünlerde. Tam da bu anda, Akıncı’ya sormak gerekiyor “kimin toprağını kime veriyorsun?” diye.

Aralarında Yunanistan’ın da bulunduğu birçok AB ülkesinin Büyükelçi ve/veya temsilcileri, PKK/PYD terör örgütlerinin adeta kravatlı-mazbatalı uzantısı görünümünde olan HDP’nin grup toplantısına açık destek vererek katılırlarken, M. Akıncı’ya ne yapmaya çalıştığını soracak kimse yok mu?

Kıbrıs’ta çözüm adına altında sürdürülen, nafile müzakere süreci derhal durdurulmalıdır. Şehit kanlarıyla sulanmış, kazanılmış ve korunmuş Yavruvatan’ın Türkiye’den ve onun garantörlüğünden koparılmasına asla izin verilememelidir.

KKTC’de tez elden hem Türkiye, hem Kıbrıslı soydaşlarımız eş zamanlı olarak “ilhak ve iltihak” kararını hayata geçirmek için adımlar atmalıdır.

Kıbrıs’ta “garanti ve ittifak” görüşmeleri ancak Türkiye-İngiltere ve Yunanistan tarafından gerçekleştirilebilir. M. Akıncı, bu konuda yetki ve söz sahibi olmamalıdır.

Türkiye, içerde ve dışarıda ABD-AB destek ve iltisaklı terör saldırılarıyla ve darbe girişimleriyle mücadele ederken, öte yandan her şey güllük-gülistanlıkmış gibi Kıbrıs’ta sözde çözüm müzakerelerinin, yangından mal kaçırır gibi sinsice hızlandırılmasına müdahale etmelidir. AB bir yandan Türkiye ile müzakereleri askıya almakla tehdit ederken, diğer yandan Kıbrıs’ı AB toprağı yapacak müzakerelere hız vermektedir. Bu yaman bir çelişkidir.

Akdeniz’de batmayacak bir uçak gemisi konumunda olan, Türkiye’nin tarihi-siyasi-ekonomik ve askeri hayati hak ve çıkarları olan Kıbrıs’ta, yeni bir “Bizans” oyunu ile oldu-bittiye getirilmesine mani olunmalıdır.

Bay Mustafa Akıncı’ya da, “kimin toprağını kime veriyorsun?” diye mutlaka hesap sorulmalıdır. Hem de hemen şimdi ve çok geç olmadan...

Ufuk SÖYLEMEZ - 11 Kasım 2016 - Aydınlık

Son Yazılar