naci bestepe

Bir koyup üç almak!

ABD diyor ki; “Musul ve Rakka’da birlikte hareket edelim.

Musul’u senin himayene bırakalım. Sen de Suriye’nin kuzeyinde PYD’yi kabul et.” Bu öneri Rakka’da PYD (PKK) ile birlikte hareket etmeyi de kapsıyor. Öneri hiç yabancı gelmiyor kulağımıza.

ELMA ŞEKERİ!

ABD, elindeki elma şekerini Türkiye’yi yönetenlere göre boyayıp ucunu gösterir. İkinci Irak Savaşı öncesi Özal’a uzatmıştı. ABD güneyden ilerlerken Türk ordusu kuzeyden Irak’a girecekti. Saddam gücünü yitirmişti. TSK elini kolunu sallaya sallaya Musul-Kerkük dahil Irak kuzeyini ele geçirecek, bölgeyi ve Kürtleri kontrolüne alacak, hem büyüyecek hem zenginleşecekti. Özal şekere tav oldu. “Bir koyup üç alacaktı.” Büyük lider olacaktı. Ancak, TSK’nın başında elma şekerinin içindeki sapı görecek sağduyulu, makamının hakkını veren bir komutan, Org. Necip Torumtay vardı. TSK’yı hayal uğruna batağa sokmamak için istifa etti. Gerekçesini kamuoyuna açıkladı. Özal’ın hevesi kursağında kaldı. Irak kuzeyini alamadı ama Barzanistan’ın oluşumuna destek vererek misyonunu yerine getirdi.

YENİ SAZAN!

ABD önerisi, aynı elma şekeri oyununun yeni sahnesi. Şekeri olduğundan tatlı göstermek için ek numaralar katılmış. Kumpas, darbe girişimi, ekonomik tehdit... Irak Başika’daki TSK varlığını işgalci ilan edip sonra yalanlama. Irak’a Türk işgali gösterip Türkiye’nin karşısına dikme. Böylece bölgesel ittifakın önüne geçme. Elma şekerini gören RTE yeni sazan olur mu?Eğer frenlenmezse olur. “Lozan’ı zafer diye bize yutturmuşlar” diyerek yoklamasını yaptı. Lozan’da Atatürk’ün yapamadığını yapmak, ülkeyi büyütmek ve zenginleştirmek, daha büyük lider olmak ve tarihe geçmek... Tatlı hayal. Hükümet emir eri, muhalefet yok, Torumtay’ın yeri de boş. Olmaz olmaz.

YEDİRMEZLER...

Aklı başında herkes bilir ki Musul’u yedirmezler, petrolünü içirtmezler. Sayın Perinçek’in de yazdığı gibi Musul’daki pirince (petrole) giderken Diyarbakır’daki bulgur (devletin bütünlüğü) da elden gider. Kürt (ABD-İsrail) koridoru tamamlanır. PYD-PKK birleşir. Kürdistan kuruluverir.

Onun için Türkiye adımlarını doğru atmalı. 24 Temmuz 2015’te başlatılan mücadele ve 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin önlenmesi ile kazanılan birlik ivmesi yok edilmemeli. Suriye ve Irak’ın bütünlüğü için merkezi iktidarlarla, Rusya ve İran ile işbirliği en akılcı yoldur. Aklı başında herkes bas bas bunu bağırırken hala Esedsiz Suriye; Suriye’ye Sünni ordu kurma; Sünni Musul inatlarından vazgeçilmelidir. Komşuların iç işlerine karışmak ve mezhepçilik kadar yanlış dış politika olamaz. Akıllar başa, ayaklar yere.

PAZARTESİ İĞNELERİ...

Darbe!
MSB ve Gnkur. Bşk. “ikinci kez darbe olmaz” demişler.
Birincide ne demişlerdi?

Rüzgar!
Sinan Çetin’in oğlu içkili araç kullanıp polisi öldürdü, 8 ayda tahliye edildi.
“Rüzgar gibi geçti” ne filimdi ama!

Niğde!
Niğde Üniversitesi’ne demokrasi şehidi astsubayımızın adı verilirken Atatürk’ün fotoğrafı kaldırıldı.
Şehitle aldatma...

Rektör!
MSB Üniversitesi’ne FETÖ’cü Bugün’ün yazarı rektör atandı.
Geleceğin darbecileri iyi yetişecek...

Naci BEŞTEPE - 10 Ekim 2016 - Aydınlık

Son Yazılar