aydin ozcan emekcilerle4 1

Azınlık Olmak Zor…

İzmir Barosu Göç ve İltica Komisyonu üyeleri, merkezi İzmir’de bulunan Mültecilerle Dayanışma Derneği’nden (Mülteci-Der) Pırıl Erçoban’ı dinledi.

Çalıştayın açış konuşmasını İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan yaptı. Kendisi Batı Trakya doğumlu olup, ana babası halen Yunanistan’da yaşamakta olan Aydın Özcan, azınlık ve mültecilerin sorunlarına yabancı olmadığını belirtti.

Özcan, mültecilerin sorunlarına duyarsız kalmadıklarını, her türlü hukuki yardımda bulunduklarını, adli yardımda bulunmak için mültecileri bürokratik zorluk çıkartmadıklarını açıkladı.

Aydın Özcan, kendisi Türk olmasına rağmen, kendi anavatanında yabancı muamelesi gördüğünü, 20 yıllık evli, 2 çocuklu ve resmi kayıtlarda bu durum belli olmasına rağmen; kurul huzuruna eşiyle ayrı ayrı çıkartılarak evliliklerinin sorgulandığını, o dönemki Yunanistan hükümetinin asimilasyoncu politikaları nedeniyle bir süre haymatlos (vatansız) kabul edildiğini söyledi. Konuşmasını ‘’Azınlık olmak zor’’ diyerek bitirdi.

Pırıl Erçoban, ‘’Türkiyenin pek çok bölgesinde çalışma yürütmekteyiz. İzmir Barosu’ndan gördüğümüz desteği, tüm çalışmalarımızda övgü ile bahsetmekteyiz. Başkanımıza teşekkür ederiz’’dedi.

Özcan, tüm komisyon üyelerine teşekkür etti. Bir başka etkinliğe katılmak için ayrıldı.

Haber ve fotoğraf : Osman Gazi OKTAY – 08 Ekim 2016

aydin ozcan emekcilerle4

aydin ozcan emekcilerle5

Aydın Özcan Emekçilerle!

İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan, Konak Emekli-Sen’in Çınarlı Rekreasyon Alanı’nda düzenlediği kahvaltıya katıldı.

Disk Genel Başkanı Kani Beko’nun, amcasının rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı etkinliğe, Emekli Sen Genel Başkanı Veli Baysülen, Birleşik Metal İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Ali Çeltek, yönetim kurulu üyesi Cengiz Koral ve emekçisi Ahmet Taşkın, Eski CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel, Mimar Sinan Mahallesi Muhtarı Gülay Pekcan ve pek çok emekli katıldı.

Aydın Özcan tüm masaları ziyaret ederek konukların elini sıktı. Daha sonra Veli Baysülen, Ali Çeltek ve Alaattin Yüksel’in oturduğu masada kahvaltısını yaptı.

ADD İzmir şubelerinin Çeşme’de düzenlediği etkinliğe katılmak amacıyla etkinlikten ayrıldı. Amcasının  rahatsız olduğunu öğrendiği Disk Genel Başkanı Kani Beko’ya, geçmiş olsun dileklerini iletmek için telefon açtı.

Özcan, ‘’Vatanı Olmayanın  Ne Sendikası Ne de Barosu Olur ‘’ diyerek, demokrasi mücadelesinde emek örgütleriyle birlikte yapacakları çalışmaların muştusunu verdi.

Haber       : Osman Gazi OKTAY - 08 Ekim 2016
Fotoğraf   : Süleyman AYDIN

aydin ozcan emekcilerle1

aydin ozcan emekcilerle2

aydin ozcan emekcilerle3

Son Yazılar