necdet ozel hulusi akar kavgasi

Cemaat'in kritik isimlerini neden hep Hulusi Akar bulur?

Necdet Özel Hulusi Akar'ı ateşe attı!

Eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in bugün Fikret Bila'ya yaptığı açıklamalardaki bir ayrıntı gözleri Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'a çevirdi. Zira Bila'nın aktardığına göre darbenin kritik ismi ve TSK içinde Cemaat'in en önemli isimlerinden olan eski Genelkurmay Adli Müşaviri Muharrem Köse, bizzat Hulusi Akar tarafından Askeri Yargıtay'dan alınarak getirildi. Balyoz'un kumpasa katkıda bulunan bilirkişisini de Akar'ın bizzat seçtiği yazılmıştı. Akar'ın yaveri de 15 Temmuz darbe girişiminde yer almıştı.

Bila konuyu köşesinde şöyle anlattı:

"Necdet Paşa o zaman, Genelkurmay İkinci Başkanı’ndan Genelkurmay’a bir adli müşavir bulunmasını istedi. İkinci Başkan, hukukçu subaylar arasında araştırma yaptırır. Askeri Yargıtay Üyesi Albay Muharrem Köse’nin adli müşavirlik için uygun olduğu kanaatine varır. Bu tercihin nedenlerinden biri Köse’nin alanında doktora yapmış bir uzman hukukçu olmasıdır. İkinci Başkan, Necdet Paşa’ya, adli müşavir olarak Muharrem Köse’yi önerir. Necdet Paşa, müşavirlikten daha üst bir görev olan Askeri Yargıtay üyeliğinden müşavirliğe atanmanın doğru olup olmayacağını sorar. Köse’nin Askeri Yargıtay üyeliğini bırakıp adli müşavirlik görevini üstlenmeye hazır ve istekli olduğu yanıtını alır ve atama yapılır."

Necdet Özel'in sözünü ettiği dönemde Genelkurmay 2. Başkanı bugün Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'dan başkası değildi. Özel'in ifadesine göre Genelkurmay Adli Müşavirliği'ne Köse'nin getirilmesi için özellikle çabalayan bizzat Hulusi Akar'dı. Bu nedenle Necdet Özel'in ifadesi tartışmaları daha da ateşleyecek gibi. Zira Köse darbede kritik rol oynamakla kalmadı, darbe öncesindeki tüm kumpas davalarında önemli rol oynadı.

BALYOZDAKİ KRİTİK ATAMADA DA O VAR...

Hulusi Akar'ın seçimleriyle ilgili bir kritik ayrıntı daha var. Balyoz’un ünlü bilirkişisi Pilot Kurmay Binbaşı Ahmet Erdoğan'dı. Onun raporuyla yüzlerce yurtsever subay tutuklandı, yıllarca hapiste kaldılar, hem onlar, hem de aileleri büyük acılar çektiler. İddialara göre dönemin 3. Kolordu Komutanı, ve şimdi Genelkurmay Başkanı olması beklenen Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar tarafından bizzat seçilmişti. Ahmet Erdoğan, bu göreve nasıl atandığını şöyle anlatıyordu:

"Görevi almadan önceki günlerde Kolordu Komutanı, Kurmay Başkanı ve karargâhtan diğer ilgili subayların da bulunduğu bir toplantı esnasında emir subayının içeri girerek Ordu Kurmay Başkanının Kolordu Komutanımızı telefonlar aradığını haber verdi. Komutanımız salonu terk edip tekrar geldikten sonra da Kurmay Başkanımıza Ordu K.lığına bir kurmay subayın gönderileceğini ve bir süre ordunun emrine gireceğini ifade etti. Kurmay başkanımız görevlendirilecek olan kurmay subayın rütbesinin ne olması gerektiğini sordu. Kolordu Komutanımız da 'binbaşı, yarbay, albay bak işte' dedi. Toplantı bittikten belli bir süre sonra da Kurmay Başkanımız beni çağırarak müteakip gün Ordu Kurmay Başkanını görerek göreve başlamamı söyledi. Bu aşamaya kadar ben bilirkişi olarak görevlendirileceğimi bilmiyordum.”

Askeri Savcı Bülent Münger, Mehmet Baransu’nun bavulundan çıkan sözde belgeleri Erdoğan'a teslim ederken “Bu belgelerin gerçek olduğunu farzederek, bir rapor hazırlamasını” istemiş, Erdoğan da, “Deliller gerçekse, bu bir darbe planıdır” şeklinde rapor hazırlamıştı. 6’sı askeri olmak üzere 21 ayrı bilirkişi raporunda, “Bu bir darbe planı değildir” denmesine rağmen, dava tümüyle Ahmet Erdoğan’ın raporu üzerinden yürüdü ve kumpasla yüzlerce subay mahkûm edildi.

Balyoz'da uzun yıllar tutuklu kalan Albay Mustafa Önsel, “Silivri’de Firavun Töreni” adlı kitabında şunları söylüyor:

“Ahmet Binbaşı, 2010 yılında, 3. Kolordo Komutanı Hulusi Akar’ın icra subayıydı. Bu anlamda işi en yoğun olanlardan ve komutanın evrak yönünden eli ayağıydı. Ama ne hikmetse Hulusi Paşa, bilirkişi görevi için onu askeri savcılığa gönderdi. Bu görevlendirme hiç normal değildi.

O Kolordu’da iş yükü daha hafif ve çok daha deneyimli birçok albay, hatta general varken, Harp Akademisi’nden yeni mezun olmuş, ayrıca kara pilot olduğu için kıtaya uzak birinin, böylesine hassas bir davada bilirkişi olarak görevlendirilmesi çok manidardır.”

Geriye akıllarda Hulusi Akar'ın "çok ilginç" seçimleri kaldı.

Odatv - 13 Aüustos 2016

Son Yazılar