hulusi akar saibeli genelkurmay bsk2

Hulusi Akar’da yoğunlaşan büyük şüphe!

Darbe gecesi yaşanan bir çok karanlık nokta aydınlanmadan,

bugün ortaya çıkan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına şikayetçi olarak verdiği ifadedeki, “Devletimizin bir süredir FETÖ/PDY ile yürüttüğü mücadele bizim de kurumsal olarak azami dikkat ve hassasiyetle içinde yer aldığımız bir mücadele olup bu yıl yapılacak Ağustos Şurası’nda silahlı kuvvetler içerisindeki bu yapının alacağı ağır darbenin hazırlıkları yapılmaktaydı” değerlendirmesi yeni bir tartışmanın da fitilini ateşledi.

TERFİ LİSTELERİNİ CUNTACILAR HAZIRLADI!

Askeri kaynaklardan gelen bilgilere göre, terfi ve emeklilikte Genelkurmay Personel Plan Yönetim Daire ve diğer kuvvet komutanlıklarının personel şubelerinde etkili olduklarına dikkat çekti. Aynı kaynaklar, Genelkurmay Personel Plan Yönetim Daire Başkanı Tuğgeneral Mehmet Partigöç’ün de aralarında bulunduğu üst düzey personelin tamamının 15 Temmuz’daki FETÖ’cü cunta kalkışmasına katılarak tutuklandıklarına vurgu yaptı.

Bu isimlerin hazırladıkları terfi ve emekli edilecek personel listesi ile YAŞ’ın gerçekleştirilmesinin vahim sonuçlar doğuracağını ifade eden üst düzey bir isim, “Siyasi otorite TSK’da kimin ne olduğunu bilmez. Çok öne çıkan isimler dışında inisiyatif tamamen askerin elindedir. Ancak bu YAŞ toplantısı darbe girişimi tartışmaları sırasında yapılıyor. Cuntacıların hazırladıkları listeler ile YAŞ’a gidiliyor” dedi.

 BİRBİRLERİNİ KOLLADILAR...

Aynı kaynak, terfilerde iki çalışma yapıldığını açıkladı. Aynı rütbede terfi  bekleyen kişiye 20 dönem arkadaşının isim ve fotoğraflarının verildiğini söyledi. Bu kişi kendisi dahil 20 kişi ile ilgili sıralama yaptığını ve bunların toplanarak puanlandığını anlatan üst düzey askeri isim, şunları anlattı:

“Bunun yanında YAŞ’a giderken Personel Başkanları’nın önemli  etkileri vardır. Bunlar istedikleri kişileri terfi ettirirler, istemediklerini elerler. Şurada bir Orgeneralin bir kişinin terfi etmesini istemesi, diğerlerinin de aynı yönde karar almalarını sağlar. FETÖ’cü cunta uzun yıllar birbirini kolladı. Önlerinde engel olarak gördükleri isimleri de bir yol bularak tasfiye ettiler.”

AKAR ÜZERİNDE YOĞUNLAŞAN ŞAİBE!

Hava Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı’nda 2013’ten bu yana yapılan terfilerin mercek altına alınması gerektiğini anlatan aynı isim, cuntacıların gerek YAŞ öncesindeki hazırlık ve şura sırasında koordineli çalıştıklarını vurguladı. Hava Kuvvetleri’nde 2013’ten bu yana terfi ettirilen 7 kişiden 4’ünün Jandarma  Genel Komutanlığı’nda 7 kişiden 5’inin darbe girişiminde bulundukları için tutuklandıklarını, Kara ve Deniz Kuvvetlerinde de aynı şekilde geçtiğimiz yıl YAŞ toplantılarında terfi ettirilenlerin çoğunluğunun tutuklandığını vurgulayan askeri kaynak, Hulusi Akar’ın Genelkurmay Başkanlığı’na terfi etmesinin de şaibeli olduğunu vurguladı.

Işık Koşaner’in Genelkurmay Başkanlığı’ndan sürpriz bir şekilde istifa etmesinin iyi araştırılması gerektiğini söyleyen askeri isim, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Hulisi Akar, Genelkurmay Başkanı olacak son kişi bile değildi. Işık Koşaner istifa etti. Korgeneral Mustafa Korkut Özarslan’ın Genelkurmay Başkanı olmasının yolu açılmıştı. Ancak o da Balyoz davasıyla tasfiye edildi. Akar böyle şaibeli bir şekilde Genelkurmay Başkanı oldu.”
(avaztürk)

Cumhuriyet Postası - 25 Temmuz 2016

Son Yazılar