henri barkey tsk akp eliyle kafesledik2

Henri Barkey darbe günü İstanbul'da kimlerle toplantı yaptı?

Toplantıya tanıklık eden o ismin aktardığına göre, 7-8 kişilik bu grup darbe gecesi Henri Barkey ile toplantı halindeydi.

15 Temmuz darbe girişiminin gerçekleştiği gün, Fethullah Gülen'e sürekli övgüler dizen, “Ilımlı İslam” teorisyenlerinden Henri Barkey'in İstanbul'da olduğunun ortaya çıkması tartışmalara neden olmuştu.

Gazeteci Soner Yalçın konuyu gündeme getirerek "darbe gecesi İstanbul Büyükada Splendid Palace'da konuktu. Niye acaba?" diye sormuştu.

Odatv, Henri Barkey'in İstanbul'da gerçekleştirdiği toplantıya tanıklık eden isimlerden biri ile konuştu.

Toplantıya tanıklık eden o ismin aktardığına göre, 7-8 kişilik bu grup darbe gecesi Henri Barkey ile toplantı halindeydi.

U şeklinde bir masada her katılımcının adı yazılıydı. Masanın ortasında ise Henri Barkey'e yer ayrılmıştı.

Peki toplantıya kimler katıldı?

Toplantıya katılan isimler arasında, Uluslararası Kriz Grubu’nun İran uzmanı olan Ali Vaiz bulunuyor. Bir diğer isim Mısırlı araştırmacı Ahmed Morsy.

Türkiye'den ise Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Orsam Ortadoğu Uzmanı Bayram Sinkaya ve dış politika, diplomasi alanının uzman isimlerinden biri olan Karar gazetesi yazarı Prof. Dr. Mensur Akgün...

Toplantıda ne konuşulduğu şimdilik bilinmiyor.

Ancak Mensur Akgün'ün darbe gecesi yapılan toplantının ardından kaleme aldığı yazılar bize ipuçları veriyor.

Karar gazetesindeki köşesinde darbeden iki gün sonra, yani 17 Temmuz'daki yazısında Mensur Akgün, "darbenin ardında başka devletler de olabilir ama iktidar elinde somut delil olmadan kimseyi suçlamamalıdır" diye yazdı.

Hatırlanacağı gibi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, "Bu darbenin arkasında Amerika vardır" demişti.

Akgün 20 Temmuz'da kaleme aldığı yazısında ise "Bazılarımız hafife alsa da Türkiye’nin AB ve ABD ile olan ilişkileri önemlidir" dedi. AB ve ABD’nin AKP iktidarından özellikle son dönemde mutlu olmadığını, hatta darbeyi bir şekilde desteklemiş bile olabileceklerini bile söyleyen Akgün devamında ise adeta Türkiye'ye "tehdit" gibi bir uyarıda bulunda ve "Unutmayalım ki ABD’nin elindeki tek imkan Türkiye’de darbe yapmak ya da yapılmasına destek vermek değildir" diye yazdı.

Odatv - 22 Temmuz 2016

Son Yazılar