katar emiri tayyip erdogan2

Katar Emiri Tayyip’i neden öptü?

Pazartesi günün batımında Büyük Millet Sarayı ülkemizin nadide yıldızlarını ağırladı.

İslam dinimizin yaşayan efsanesi, moda dünyamızın emsali şerifleri başta Bülent Ersoy hanımefendi, “kula kulluk edene yazıklar olsun” sözleri ile mazlum ve kimsesizlerin sesi olmuş Orhan Gencebay beyefendi de ak-pak tam helal mütevazı iftar sofrasında münasip yerlerini aldılar. Ancak o mübarek gece Katar yıldızı ile süslenmeden tazim ve huşuya gelemezdi. Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al-Thani(yazımızın devamında Tamim Bey olarak anılacak) Türkiye Cumhuriyeti Reis-i Recep Tayyip Bin Ahmet Bin Bagatalı Tayyip Efendi Al-Erdoğan’ın(yazımın devamında Tayyip Bey olarak zikredilecek) kıymetli misafiriydi.

TAMİM’İN DARBESİ!

Tamim Bey 36 yaşında. Hayırlı bir evlat olduğunu göstermiş ve babası hayattayken arşına göz koymuş. Etme bulma dünyası. Babası da dedesinin yurtdışında olmasını fırsat bilerek koltuğuna oturmuştu. Kim erken kalkarsa darbeyi o yapar misali. Koltuk boş bırakılmaya gelmez. 2013’te, 3 abisini By-Pass ederek, artık huşu içinde, şok şekşi karısı Mouza ile, namazı-niyazında olmaya karar veren babasını barışçıl bir değiş-tokuş müsameresi ile Saray’dan def etmişti. Tamim Bey Tayyip beyin sofrasına hayırlı evlatları ile gelmeyi tercih etti. Maazallah babalarının birkaç saatlik yokluğunu fırsat bilerek bir anlık şeytana uymaları mümkün olabilir. Hafazanallah o zaman Tayyip Beyin kucağında kalırdı.

Tamim Bey Müslüman kardeşi Ürdün Kralı Abdullah gibi İngiliz Kraliyet Akademisi mezunudur. Ecdadı Arabistan yarımadasında dolaşan göçebe kabilelerinden biri idi. Arabistan yarımadasının en küçük, en az nüfuslu ve Karun’dan da zengin. 1871’de Osmanlıya bağlılık ve diyet ödeyen en son ülke. Vahhabi tarikatının kurucusu Muhammed Bin Abdulvahhab ve El-Suud kabilesi misali İngilizlerin silah ve lojistik desteği ile kuşanmış olan Al-Sani kabilesi 1892’de Tayyip Bey’in ecdadı Osmanlı’yı brütüsledi. İngiliz bayrağı ve askeri altında, İngiliz mavzerleri ve toplarının mübarek gücü ve Şeyh Al-Sani’nin gür “Allah-u Ekber” nidalarıyla 1915’te Tayyip’in son ecdadı şu an başkent olan Doha’dan çıkarıldı.

EN BÜYÜK ABD ÜSSÜ KATAR’DA...

Katar 1971’e kadar İngiliz sömürgesi, “bağımsızlık” sonrasında ise uzaktan veya yakından kumandalı Anglo-ABD-İsrail uydusu olarak varlığını devam ettirmektedir. 250 bin nüfuslu ülke 2 milyon yerli Müslüman amele barındırıyor. Arap Körfez bölgesinin en büyük ABD hava üssü Katar’da. Yerli nüfusun %5’i Amerikalı askerlerden oluşuyor. ABD ile birlikte Katar’ı Nisan 2016’da gönderilen 3 bin Mehmetçik koruyacak. Kara gücü yanı sıra, hava ve deniz birlikleri de istasyon edilecek. Eski Sadrazam sırf sorun uzmanı Bin Davud, Türk askerin “ortak tehdit ve düşmana” karşı orada olduğunu ilan etmişlerdi. Antlaşmaya binaen Katar’da Türkiye’de asker bulundurabilecek. Yani işin fülusla akçeyle ilgisi yoktu. 2020’de Olimpik yarışmalara ev sahipliği yapsın diye milyarlarca dolar dağıtan, 2022 Futbol Dünya şampiyonası için milyarlarca dolar para harcayan, bu etkinlik için altyapıya 100 milyar dolar ayıran Katar. Yüzlerce milyon dolar ödeyerek Barcelona takımına sponsorluk yapan Katar.

KATAR’IN TÜRKİYE ROLÜ?

Deniz de su kadar doğal gazın, arşa ulaşan kibir abidesi modern Babil kulelerinin, ATV ve Sabah’ın eski hissedarı, Finansbank ve Digitürk’ün patronu, İstinye Bayır’ın yeni sahibi Katar. Milyarlarca dolar yatırımları ile İngiltere ve ABD’yi ihya eden, İsrail’e ticaret ofisleri açan Süslüman Katar.

Suriye “devriminin” Che Guevarası El-Jazeera(El-Cezire TV) Televizyonunun sahibi Katar. 2003’te Irak’ın bombalanması için ülkesini Haçlılara açan, 2012’de Suriye’ye ilk yabancı askeri müdahaleyi talep eden, Suriye’yi yakmak için Türkiye üzerinden tonlarca silah gönderen, milyarlarca dolar harcayan Katar. Türkiye eksen kayması yaşamasın, Batı feleğinde boğulmaya devam etsin, Anglo-ABD-İsrail projelerinde görevli kalsın diye parasıyla Türkiye’yi doğal gaz ile pompalayan Katar.

Rusya’yı Suriye’den uzak tutsun diye milyarlarca dolar rüşvet teklif eden, Rusya BM nezdinde Suriye lehine veto hakkını kullanmasın diye tehdit ve şantaj yapan ancak Rusya’nın “Dünya haritasında 40 sene önce Katar diye bir ülke yoktu. Bu tekrar olabilir” çıkışı altında sünepe olan Katar.

Rusya ile yakınlaşma, Suriye’de U dönüşü yapma, İran ile güçlü bir işbirliği kurma arzusu ve gerekliliğinin yüksek dille seslendirildiği Türkiye’ye Anglo-ABD-İsrail adına para gazı kokusuyla gelen Tamim Bey iftar sofrasında Tayyip Beyi ikna edebildi mi? Naçizane görüşüm bizimkiler Katar dolar-gaz kokusunu şimdilik Türkiye’nin stratejik çıkarlarına tercih edeceğidir. Nitekim kendi çıkarlarını ülkenin çıkarları ile özdeş kabul eden bir sultanın özgül ağırlığı altındayız.

Mehmet YUVA - 04 Temmuz 2016 - Aydınlık

Son Yazılar