soner polat

Gezegenin başındaki en büyük bela!

Son günlerde Dolar’ın ani sıçraması FED tartışmalarını yeniden gündeme taşıdı.

Dünyada paranın peşinden koşanların kıblesi, ABD Merkez Bankası, nam-ı diğer FED! Gezegendeki belki de en önemli merkez… Aldığı kararlar sadece ABD’de değil, Uganda dâhil dünyanın her yerinde fırtınalar koparıyor…Ekonomi analistlerinin iki lafından birisi FED. FED, dolar arzını ya artırıyor ya da kısıyor. Bu ise küresel ve bölgesel düzeyde ekonomileri ya rahatlatıyor ya da boğuyor… FED’inkalp atışları bile mercek altında!

FEDERAL RESERVE BANK (FED) NEDİR?

Peki, “FED nedir, nasıl oluyor da böylesine bağımsız bir rota çizebiliyor?” Her ne kadar ABD Merkez Bankası olarak adlandırılsa da, FED özel statüsü ile ABD hükümetinin ve Amerikan halkının bütünüyle denetimi dışında, tam anlamıyla bağımsız bir kuruluştur… En azından nereye bağlı olduğunu bilmiyoruz! FED Başkanı’nı ABD Başkanı atar. Ama bu kuruluş, farklı şirketlere ait 12 özel bankadan oluşan banka ve bankerler koalisyonudur! Bu 12 banka,FED’in yönetim kurulunun 2/3’ü olan 9 kişiyi belirler. Diğer bir ifade ile son söz özel bankalarındır. FED, kamu örtü ve aldatması ile çalışan tepeden tırnağa özel bir kuruluştur…

BİLİMSEL YÖNTEMLE EKONOMİK KRİZ!

Küresel düzeyde bir para imparatorluğu kuran ve FED’in fikir babası olarak kabul edilen Mayer Amschel Rothschild’in (1744-1812) para arzı konusunda söyledikleri ilginç ve dikkat çekici: “Bir ülkenin para basma yetkisini bana verin, kanunlarını kim yaparsa yapsın!”

Başkan Woodrow Wilson (D:1856-Ö:1924, Başkanlık Dönemi: 1913-1921) 23 Aralık 1913 tarihinde FED kanununu imzalar. Buna şiddetle karşı çıkan Kongre üyesi Charles A. Lindberg tarihe geçen şu sözleri sarf eder:

“Başkan aslında görünmez bir hükümeti yasalaştırdı. Bundan böyle ABD’deki ekonomik krizler bilimsel yöntemlerle çıkarılacaktır!”

FED’İN FATURA KESME YÖNTEMİ!

Başkan Andrew Jackson (D:1767-Ö:1845, Başkanlık Dönemi: 1829-1837), 1835 yılında ülkenin tüm dış borçlarını kapattı. 20 yıl süre için FED’in öncellerine para basma patenti vermedi! Aynı yıl Başkan Jackson’a karşı bir suikast girişimi oldu. Ancak Başkan mücadelesine devam etti.Ailesine şunu vasiyet etti: “Öldüğümde mezar taşıma ABD’yi sömürmek isteyen özel bankacıları bitirdi!” diye yazın! Gerçekten de mezarında bu sözler duruyor ama “Para Sihirbazları” Başkan Jackson’dan sonra yeniden denetimi ele geçirdiler…

ABD’nin belki de gelmiş geçmiş en yetenekli Başkanı olan Abraham Lincoln’un(D:1809-Ö:1865, Başkanlık Dönemi: 1861-1865) bu konudaki görüşleri oldukça ilginç ve dikkat çekici: “Kendi parasını basma gücüne sahip bir devletin faizle borç para almaya ihtiyacı yoktur. Devletin en yaratıcı gücü para basma gücüdür.” Abraham Lincoln 1865 yılında bir suikasta kurban gitti!

Dünyaca ünlü ekonomist SeymourE. Harris’e göre, John F. Kennedy (D:1917-Ö:1963, Başkanlık Dönemi: 1961-1963) ABD’nin iktisadi alandaki en bilgili başkanıydı. Mülkiyet gücü ve kâr hırsı ile toplum refahı arasında bir denge arayışı içerisindeydi.

1963 yılının Haziran ayında sadece 4 milyar doların FED yerine ABD devlet hazinesinde basılması yönünde bir karar aldı!

Başkan Kennedy, 22 Kasım 1963 tarihinde Dallas’ta düzenlenen bir suikast sonucu öldürüldü…

KRİZLERİ KİM TETİKLİYOR?

Bugün FED’i savunanlar bile 1929 dünya ekonomik krizini FED’inbaşlattığını kabul ediyorlar!Yani kriz Lindberg’in öngördüğü gibi bilimsel yöntemlerle çıkarıldı!David Wessel, “In FED WeTrust (FED’e Güveniriz)” adlı FED’i öven kitabında bu gerçeğin altını çiziyor…

Görüldüğü gibi FED, sadece dünyanın değil onu doğuran ABD’nin de başının belasıdır. Maalesef New York’ta çöreklenen birkaç kişi tüm dünyayı altüst edebilecek ekonomik kararlar alabiliyor!ABD’de yaşayanlar da dâhil insanlık FED ve benzerlerini aşmadan bu gezegen üzerinde rahat yüzü göremez! Alın teri ile kazandığı ekmeğinin büyük bir bölümünü, yan gelip yatan para sihirbazlarına devretmek zorunda kalır…Kaybettiği huzur ve istikrar da ödediği büyük bedellerin KDV’si olur!      

Soner POLAT - 25 Mayıs 2016 - Ulusal Kanal

Son Yazılar