soner polat

MHP'de başkanlık yarışı!

MHP’nin kaderini artık yargı belirliyor…

Türk milliyetçiliği adına hiç de iç açıcı bir durum değil! Siyasetin doğal mecrasından çıkıldı. Mahkemelerden medet umuluyor! Slogan şu: “En büyük hâkim bizim hâkim!” Ya da, “Kanımız aksa da zafer mahkemenin!” Şoven Kürt milliyetçiliği yapan HDP’nin 59 vekili varken, MHP’nin sandalye sayısı sadece 40! Açık ve kesin bir başarısızlık iyot gibi açıkta! MHP gemisi kayalıklara doğru sürükleniyor… Kimin umurunda! Koltuk şahane, gerisi bahane!

AKP’NİN CAN YELEĞİ!

Yıllardır MHP’nin tepesine oturan Devlet Bahçeli, bilinmeyen bir nedenle (!) yapıştığı koltuğu bırakmakistemiyor! Kendi itibarını ve partisinin geleceğini yok etme pahasına direniyor… Gerekçe: “Partiyi Cemaat’a teslim etmem!” İnandırıcı değil! Çünkü Hizmet (!) için yeri göğü birbirine katan bizatihi kendi partisi!

Bahçeli’nin FETÖ’nün merkezinde olduğu TSK’yı hedef alan davalardaki tutumu da belli! Sürecin Başbakan’ı “kandırıldım” dedi ama o masum Türk subaylarını suçlamaya devam etti! Celal Adan, kendisi ve fotokopisi Oktay Vural ellerinde kanıt olmadan darbe iddialarını sürdürdüler… Engin Alan gibi efsane bir komutanı küstürdüler! Canlı yayında, “ellerindeki bilgi ve belgelerle” kendilerini er meydanı olan Kartal Adliye’sine davet ettim! Kendi ordusunu hedef tahtasına koyan bir milliyetçilik olur mu?

MHP’DE YİNE FİKİRLER DEĞİL, KLİŞELER KONUŞUYOR...

MHP bünyesinde bir türlü sağlıklı bir tartışma ortamı oluşamıyor… Bu nedenle seçmenlerinkafası karmakarışık! Adaylar şu konulardaki görüşlerini net bir şekilde ortaya koymalı:

Genel olarak Batı, özel olarak ABD, AB ve İsrail politikalarına bakış!

Avrupa-Atlantik yapı ve bu yapının kurumları olan NATO ve AB ile olan ilişkiler…

Türkiye’nin genel olarak bölge, özel olarak Irak ve Suriye politikaları nasıl olmalı?

Küresel konumlanma ve Avrasya ile ilişkiler…

Önerilen ekonomik model, PKK ve FETÖ ile mücadele yöntemleri!

Ulusal çıkar alanlarında (Kıbrıs, Doğu Akdeniz, İşgal edilen Ege adaları vb.) net duruş!

MHP niçin yeni bir anayasa istiyor? MHP’nin masadaki rolü!

Mevcut durumda MHP, AKP için kolay bir lokma gibi görünüyor. Bu nedenle Türk milliyetçiliği ve İslam arasındaki kararsız dengenin hangi tarafı daha elverişli?

Bu konular doğal olarak daha da açılabilir. Her aday bu yöndeki görüşlerini merkeze alarak kendisini tanıtmalı ki seçmen ve delegeler iç rahatlığı ile karar verebilsin!

MERAL AKŞENER MERHEM OLABİLİR Mİ?

Meral Akşener 28 Şubat sürecinde yaşını başını almış Komutanları mahkûm ettirmek için çok uğraştı! Aslında bu davanın dönemi sorgulamaktan ziyade TSK’yı hedef aldığı ortadaydı. Zaten 28 Şubat davasında kullanılan tek delil olan CD 5’in sahte olduğu ikinci kez kanıtlandı! Mahkeme’nin tayin ettiği ODTÜ Bilirkişi Heyeti’nin hazırladığı rapor bazı kişilerin yüzünü kızartacak! Tabii ki kızaracak yüz varsa!

Sistem hemen Akşener’i parlatmaya başladı... Malum televizyonlar kendisini çok sevdi! CNN TÜRK bile topa girdi! Kendi ordusuna yan gözle bakan bir lider sistem için bulunmaz bir kaftan olur! Kim bilir, belki de Devlet Bahçeli’den bile daha faydalı olabilir! Belki de Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte iyi bir ikili oluştururlar…

MHP NASIL TÜRKİYE İÇİN UMUT OLUR!

MHP’de sözde değil, özde milli politikalar izleyecek üç aday var: Prof. Dr. Ümit Özdağ, Sinan Ogan ve Koray Aydın! Bu üç isim de Türk milliyetçiliğini hak ettiği düzeye çıkaracak kalibrede siyasetçiler! Ancak Sayın Özdağ her konuda kendisini ispat etmiş gerçek bir entelektüel! Sadece MHP çevreleri nezdinde değil, Türkiye çapında saygınlığı olan birleştirici bir isim! Türkiye bugünlerde sırat köprüsünden geçiyor… Bu kritik aşamada güvenlik meselelerinde buzdağının altını görebilen önderlere ihtiyaç var! Ümit Özdağ bu alanda büyük fark atıyor…

Bugün toplum milli ve gayrı millî çizgide ayrışıyor. Bu ayrımı belirlemek için Ergenekon, Balyoz ve diğer isimli tertip davalara bakmak yeterli! Kim bu davaları doğrudan ya da dolaylı desteklemişse ya da ikircikli davranmışsa gayrı millidir. Kim bu davalara cepheden karşı çıkmışsa millidir. Kendi ordusuna kurulan tuzağa destek veren ya da sessiz kalan bir kişi milli olabilir mi?

Bazılarının aksine, Prof. Özdağ’ın bu konuda da alnı açıktır…Ümit Özdağ, Koray Aydın, Sinan Ogan ve yaşayan bir efsane olan Engin Alan Paşa MHP’de milli bir blok oluşturmalıdır!

NOT: 17 Nisan Pazar günü saat 13.30’da Vatan Partisi Yalova İl Örgütü’nün düzenlediği etkinliğe konuşmacı olarak katılacak, kitaplarımı imzalayacağım.

Soner POLAT - 15 Nisan 2016 - Ulusal Kanal

Son Yazılar