milli anayasa kurultayi1

Milli Anayasa Hareketi!

Atatürksüz, Türksüz, Laiklik ve diğer Cumhuriyet devrimlerinin yer almadığı yeni bir anayasayı,

nihai hedef olarak belirleyen gerici ve bölücü zihniyetlere karşı, ülkemizin cefakâr yurtseverleri "Milli Anayasa Hareketi" etrafında bir araya geldi. Ankara'da ilk kurultayını gerçekleştiren hareket, 11 maddelik bir bildiri ile yeni anayasacılara meydan okuyarak; siyasi partilere, demokratik kitle örgütlerine ve tüm yurtseverlere vatanın savunma ve direnme iradesini yükseltme çağrısı yaptı.

Kurultay ile ilgili altını çizmemiz gereken bazı tespitlerimiz bulunuyor, önce onlardan başlayalım: 

1. Kurultaya katılan binlerce yurtsever, terör örgütlerinin hain saldırılarından korkmadığını bir kez daha göstermiştir. Türkiye'nin 81 ilinden Başkent Ankara'ya adeta akın edilmesi tabiri caizse dosta güven, düşmana korku vermiştir. İşte ABD savcılarından medet uman zihniyetlerin anlayamadığı ve de anlayamayacağı bu büyük güç, halkımızın devrimci iradesinde yeniden vücut bulmuştur. 

2. Günümüzde Cumhuriyet düşmanlarının birleştiği yegâne nokta, yeni anayasadır. AKP'sinden HDP'sine, ABD'sinden AB'sine, Cumhuriyet’inden Akit’ine, yeni anayasa için bir telâşe içerisindedir. Milli Anayasa Hareketi nihai olarak Atatürk’te birleşme iradesini, hiçbir ayrışmaya mahal vermeden gerçekleştirmeyi başarmıştır. Bu irade, yurtseverlerin mücadelesine çok büyük katkı sunacaktır. 

3. ABD emperyalizmine karşı, son zamanların en kararlı duruşu sergilenmiştir. Son dönemde artan Amerikancılık ve buna bağlı olarak yaratılmaya çalışılan darbe sempatisi, “müdafaa-i hukuku milliye” adı altında açıkça reddedilmiştir. Bölücü anayasaya da mandacı zihniyete de geçit verilmeyeceği kararlı bir şekilde belirtilmiştir. Salon "Tam Bağımsız Türkiye" sloganları ile inlemiştir. 

Milli Merkez İle Neden Devam Edilmedi? 

Sıkça karşılaşılan sorulardan bir tanesini de sırası gelmişken, cevaplamak doğru olacaktır. Milli Merkez içerisinde değerli isimler bulunmasına ve yeni anayasa yapımına karşı yıllarca kararlı bir mücadele sergilenmesine rağmen, partiler üstü olduğu dile getirilen bir anlayışın her fırsatta merkez sağda partileşme gayreti içerisine girmesi, mücadelede sağlanması gereken netliğe ve birlikteliğe zarar vermiştir. Dolayısı ile bu noktada radikal bir değişim yaşanması doğru ve anlaşılabilir durumdur. 

milli anayasa kurultayi2

Milli Anayasa Hareketi Neden Önemlidir? 

Bugün geldiğimiz noktada, bazı gerçeklerin farkına varmamız gerekiyor. Milli Anayasa Hareketi içerisinde görev alan, destek veren isimler üzerinden eleştirilerde bulunuluyor. Bu eleştirilerin haklılık payı da bulunabilir, anlayış ile de karşılanabilir. Lakin öyle bir dönemdeyiz ki, bu ülke için taşın altına elini koymak isteyene de git diyecek durumda değiliz. Karşı devrim ile mücadeleyi kazanmak istiyorsak önce insan kazanmayı, yeri geldiğinde hiç istemediğimiz insanlar ile bile omuz omuza vermeyi öğreneceğiz. Çünkü büyük mücadeleler ancak bu şekilde kazanılır. Kısacası her kim ki yeni anayasaya karşı mücadele ediyorsa artık bizim dava arkadaşımızdır, yol arkadaşımızdır.

Bundan sonra önemli olan bu mücadeleyi genişletmek ve toplumsal mücadeleyi arttırabilmektir. CHP tabanı da yeni anayasaya karşı oluşturulan bu cephede yerini alacaktır. Bu, devlet kuran CHP’nin tarihsel de bir sorumluluğudur. CHP’nin son dönemde politikalarını sertleştirmesi ve ilk dört maddenin değiştirilemeyeceği yönünde net ve kararlı açıklamalar yapması oldukça önemlidir. 

*** *** ***
AKP'nin yeni anayasa için taslak hazırladığını ve referandum için Ekim-Kasım ayını düşündüğünü açıkladığı bu günlerde, zaman kaybetmek bu ülkenin geleceğine karşı işlenmiş büyük bir suçtur. 

Yapmamız gereken artık bir yol haritası belirlemek ve en örgütlü şekilde meydanlara çıkmaktır. 

Artık sen, ben yok; sadece biz var.

Barış TINAY - 30 Mart 2016 - Ulusal Kanal

Son Yazılar