mehmet yuva3

Zarrab Niyazi oldu ve Şam’da Nevruz!

Şarkıcı Ebru Gündeş Sarraf’ın zevceleri, AK hükümetin eski bakara makaracı bakanların baştacı,

kendisini Türkiye ekonomisini kurtaran kahraman olarak tanıtan Rıda Zarrab veya yeni ismiyle Rıza Sarraf, ABD’nin Florida Devleti (Eyaleti) hudutları içinde yer alan Miami kentinde tutuklanmış. Miami, beynelmilel haramilerin, malı iyi götürenlerin ve ülkemiz terör dehşetiyle can verirken ucube Survivor programını yayınlamaya devam eden ama başsağlığı mesajı yayınlamayı ihmal etmeyen Acun Ilıcalı misali, mangırları etiyle tırnağıyla Türkiye’de kazanıp ABD’de yiyen, basın emekçilerinin gözde tatil mekanı.

ABD’de yaşadığım 80’li yıllarda CNN İnternational, beynelmilel silah ve uyuşturucu kaçakçısı Suudili Adnan Kaşıkçı’yı Miami’de şatafatlı stüdyolarında ağırlamış ve canlı yayında ekonomi uzmanı olarak tanıtmıştı. Allah-u Ekber demiştim. Demek ki ABD dışında kaçakçı olarak bilinen bir zat bu ülkede ekonomi uzmanı oluyormuşdemiş ve ilk kültür farklılığı şokunu yaşamıştım.

Pek muhterem medyamız hadiseyi Turkish Lokum misali Reza Zarrab tutuklandı veya İran asıllı işadamı Rıza Zerrab gözaltına alındı şok son dakika haberi olarak yedirirken, haberin kaynağını oluşturan ABD Made Media Türk işadamı veya İran-Türk işadamı tutuklandı olarak duyurdu. Pek muhterem boyalı ve sahibinin mutlak sesi ceridelerimizin eniştelerinin kıymetli katkılarını inkar etmeleri Y-Osmanlı misafirperverliğine yakışmadı.

Kendisi ve çocuğunun velinimeti olan eniştenin hassas gözdeleri Ebru Gündeş Sarraf (Zarrab) hanımefendinin İranlı damadımıza bu zor günlerde sahip çıkmadığını teessüf ederek görmekteyiz. Ameriganolu savcının kocası için talep ettiği 75 yıl hapis cezası kendisini korkutmasın. Zira en geç 7.5 ay sonra muhterem iş adamı olarak hayatına daim edecek. Zarrab ne şehit ne de gazi ama azıcık paraları poku pokuna gitti niyazi olacak. Nereden mi biliyorum? Şeytan yani cevap Savcılığın iddianamesinde saklı.

Zarrab, İran yaptırımlarını ihlal etmek, ABD’yi dolandırmak, bankacılık sahtekârlığı ve karapara aklama suçlamaları ile gözaltına alınmış. Miami Savcılığı ofisinin kamu ile paylaştığı açıklamaya binaen,Zarrab ve iki İranlı ortağı İran devleti kurumlarıyla doğrudan bağlantılıymışl. Bu bağlantılar arasında İran devlet bankası (Türkiye’de de şubesi bulunan) Bank Mellat, İran Ulusal Petrol Şirketi (NIOC), Naftiran Uluslararası Ticaret Şirketi (NICO), NICO Sarl, ayrıca İngiltere’de, İsviçre’de ve Hong Kong’ta merkezleri bulunan İran’ın nükleer enerji santrallerini kuran MAPNA Gruba bağlı Hong Kong Uluslararası Ticaret Şirketi (KHICO) yer alıyormuş. Deliller arasında Zarrab tarafından İran Merkez Bankası Genel Müdürü’ne hitaben 3 Aralık 2011’de yazılan Farsça mektup da bulunuyormuş.

Bu suçların cezası bir kaç yüz milyon veya milyar dolarcık. Denizde kum Turkish lokum eniştede dolar ABD’nn paraya ihtiyacı çok. Ödemeyi yapsın Miami güneşinde bronzlaşsın. İş Gardaşı İranlı Babek efendi İran’da tutuklandı idama mahkum edildi. İdam mı edilecek? Devlet-i İrani akıl 2.5 milyar dolar zararımız var getir seni de gardaşının yanına Miami’ye first class postalayalım demişler.

Malum olan Zarrab’ın İran İslam Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğu. 17 Aralık rüşvet opreasyonları öncesi, esnası ve sonrasında ülkemiz ve Dünya medyasının daim gündeminde olan ve Türkiye’de kısa bir müddet tutuklu yargılanan Rıza bey ABD’ye nasıl girdi? Tel örgüler ve mayınlı tarlalar içinden kaçak yollarla girecek hali olmadığına göre vize başvurusunu nerede ve hangi sıfatla yaptı? Ne kadar zamandır Miami’de? ABD’de malı mülkü yatırımları var mıdır?

ABD Polisi ve Savcılığı bayram değil seyran değil eniştem beni neden öptü misali tutuklama startını neden şimdi başlattı?

ABD makamları İran’a mesaj mı gönderdi? Suriye sahasında ABD-Rusya planlarına çomak sokma mı dedi? İran’ın Türkiye-Suriye için planladığı işbirliği projesine uyarı mesajı mı? Ne alaka bu tür komplo teorileri ile kafa ütülemeyin mesele işlenen bir suç ve görevini yapan ABD polisi ile savcı arasında mı diyorsunuz? Naçizane kehanetimiz odur ki, Rıza efendiyi biraz tüymek azıcıkta İran’a karşı malzeme olarak kullanmak için Niyazi ettikleri yönündedir.

Suriye’de 21 Mart’ta iki resmi bayram vardı. Süryanicesiyle Neyo-Roso (Yeni Bahar-Nevruz) ve anneler günü. Şam Üniversitesine Arabı, Kürdü, Türkmeni, Süryanisi, Çerkezi ve farklı mezheplerden yoğun bir katılım ile coşkulu, umutlu ve bahar havasında kutladık. Direnen Suriye ile birleşen Türkiye bölge tarihini farklı yazar. Milli kurtuluş mücadelesi veren Suriye ile milli kurtuluş tarihi yazmış olan Türkiye bölücü mezhep ve etnik federalizmini de terörü de ekonomişk yolsuzluğu da bitirir mesajı verdik.

Mehmet YUVA - 23 Mart 2016 - Aydınlık

Son Yazılar