milli merkez logo225 

Kıbrıs Yavru Vatan Değil Anavatandır!

Sn. Hüsamettin Cindoruk’un “Kıbrıs’ta Son Söz Söylenmedi” Paneline Gönderdiği Mesaj:

Değerli Konuklar,

“Kıbrıs’ta Son Söz Söylenmedi” konulu toplantınıza sağlık nedeni ile katılamıyorum. Üzüntümü ve özür dileklerimi sunarım.

1954 yılında Ankara’ya gelen Kıbrıs müftüsü Dâna Efendi ile o günkü cemaat lideri Faiz Kaymak, Türkiye’yi uyandırdı. Ardından Dr. Fazıl Küçük, büyük lider Rauf Denktaş, Mukavemet Teşkilâtının kahraman savaşçıları, bir toplumun uğradığı zulmü Anavatan’a taşıdılar.

Londra, Zürih anlaşmaları, 1974 Barış Harekâtı, Cumhuriyet tarihimizin son dönem köşe taşlarıdır. Ortadoğu’da ve Akdeniz’in bölgemizdeki coğrafyasında artarak çoğalan terör, karmaşa ve siyasî müdahaleler Kıbrıs’ın kalıcı önemini artırmıştır.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kıbrıs’taki varlığı, terör ve istikrarsızlığın Doğu Akdeniz’de yerleşmesinin önündeki en güçlü engeldir.

Kıbrıs, bugün her şeye rağmen, barış ve istikrarı temsil ediyor. Gelecekte de öyle kalmalıdır.

Kıbrıs Türkleri, Türkiye Cumhuriyeti’nin öz vatandaşlarıdır. Nüfus kayıtları Cumhuriyet Hükümetinin kütüğünde kayıtlıdır.

Anadolu’dan bütün Kıbrıs’a akıtılan tertemiz su, aynı zamanda bir can suyu kadar değerlidir. Gerçekleştirenlere teşekkür ediyorum. Bir hasretimizi, iddiamızı hayata geçirdiler.

Aziz kardeşim merhum Rauf Denktaş’ın sözleri ile toplantıyı değerlendirmek istiyorum.

10 Haziran 1993 günü bütün partilerin ortak isteği ile kendisine Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsünde söz verdik.

Tarihi bir konuşma yaptı. Okunmalıdır. Son sözleri bugün de geçerlidir:

“Artık istiyoruz ki, Türk Ulusu büyük fedakârlıklarla kurtardığı ve büyük stratejik önemi olan Kıbrıs Adasında nerede son çizgiyi çizeceğini bir insanlık hakkı olarak talep etsin.”

Bu vasiyeti yerine getirecek son çizgiyi söylüyorum. Son söz budur:

Kıbrıs yavru vatan değil Anavatandır.

Saygılarımla,

Millî Merkez Başkanı, 1991-95 TBMM Başkanı

Hüsamettin CİNDORUK - 19 Mart 2016 - Ankara

 

Son Yazılar