fidel_castro1Fidel Castro “Sizin Oradaki PKK Öncülüğünde Süren Kürt Hareketi, ABD’li Yankee’nin Petrol Bekçisidir…”

Fidel Castro’nun ATATÜRK tutkusu…

Mart 1997’de Habitat Toplantısı için İstanbul’a gelen Fidel Castro, yaptığı konuşmada şöyle dedi :

"Bu kadar büyük bir devrim yaptım, ama Kemal Atatürk’ün yaptıklarını başaramazdım…”

Öte yandan zamanın eski Sağlık Bakanı Dr. Yıldırım Aktuna, Küba dönüşü şu açıklamayı yapmıştı :

“Fidel, Atatürk’ün tüm yapıtlarını iyi bildiğini ve onun için Atatürk’ün büyük bir asker, büyük bir diplomat ve dünyanın en önemli liderlerinden biri olduğunu ifade etti. Ardından ise, Küba’da bu kadar büyük bir devrim yaptım, ama Atatürk’ün Türkiye’de yaptıklarını başaramazdım dedi…"

Ayrıca, Havana’nın Linea Caddesi’nde bulunan Atatürk büstünün dikilmesine katkıda bulunan ve 1994’de Fidel Castro ile Havana’da görüşen eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan da; Fidel Castro’nun o tarihteki ileri öngörüsü ile Kürt Sorunuyla ilgili şunları söylediğini vurguluyor :

“ABD ve AB destekli Türkiye’deki olayları yakından izliyorum. Sizin oradaki PKK öncülüğünde süren Kürt hareketi, ABD’li Yankee’nin petrol bekçisidir…"


PKK’nın liderlerinden Murat Karayılan ise, tam da bu konuyu doğrularcasına, 24 Ekim 2006’da Barzani’nin yönetimindeki Kürdistan TV’de şu açıklamayı yaptı :

“ABD’nin müttefiki olabiliriz, düşmanlarımız aynı. ABD bizi hep düşmanlarımızın gözüyle gördü. Oysa biz, dost olarak algılanmak istiyoruz… Türklerin aksine, Kürtler fazlasıyla ABD sempatizanıdır. Eğilimleri Amerikancılık yönündedir… ABD yönetimi Kürtlerin yaşadığı tüm ülkeleri esas alan bir proje oluştursun…"

Karayılan, ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi’ni kastediyor…

Yani, Pentagon tarafından çizilen yeni işgal haritasını savunuyor…

Newsweek muhabirinin sorusu üzerine; siyasi planda PKK’nın Avrupa temsilcisi olan Zübeyir Aydar da bu konuyu pekiştirerek şöyle diyor :

“Amerika uzaklardan gelen dostumuzdur. ABD’nin Irak’ta ve Ortadoğu’da yaptıklarını doğru buluyorum."

İlk Kurşun - 29 Ekim 2010
http://www.ilk-kursun.com/

Son Yazılar