besar esada ataturk tablosu sunusu225 

Suriye’de ‘Sathı Müdafaa’ devam ediyor!

ABD, Suriye’yi dize getirmeye, Rusya, İran, Irak ve Çin eksenli antiemperyalist çepheyi yarmaya çalışıyor. Ancak süreci, Esad’ın ‘Suriye’nin tamamını kurtaracağım’ kararlılığı belirliyor.

Suriye’deki terörist saldırı ve işgalleri, Rusya ve ABD arasında “Paylaşım Savaşı” olarak değerlendirmek, ABD ve işbirlikçilerine karşı tüm varlığıyla direnen yoksul Suriye halkını en azından hafife almaktır. Suriye’yi ne Afganistan, ne Irak, ne de Libya gibi parçalayıp bölmenin olanaksız olduğunu anlayamamak ve görememektir. Ortadoğu’da satranç oynamaya kalkanlar, BOP projeleri tezgâhlayanlar büyük bir yanılgı içerisine düştüklerini mutlaka kabul etmek zorunda kalacaklar. Afganistan, Irak ve Libya’da yarattığı yıkımların yıllarca sürecek etkileri insanlığın hafızalarından çıkmayacak şekilde yer almış duruyorken, dünyanın antiemperyalist cephesi yeni yıkımlara ve yok oluşlara izin vermeyecek kararlılıkta direniyor. İşte Suriye halkı, Beşar Esad liderliğinde ülkesini, tüm halkın gücünü örgütleyerek kurduğu “Milli Savunma Birlikleri” yle kadın, erkek demeden dişleriyle, tırnaklarıyla direniyor. Tıpkı “Kuvayı Milliye” de olduğu gibi...

ABD’NİN KURDUĞU CEPHE ÇÖKMEYE MAHKÛM!

ABD, yeni vekâlet savaşları stratejisiyle, tüm terör örgütlerini “stratejik ortağı” şekline CİA ve MOSSAD aracılığıyla dönüştürerek, Suriye’yi dize getirmeye, Rusya, İran, Irak, Çin eksenli antiemperyalist cepheyi yarmaya çalışıyor. Bu nedenle her türlü kirli oyuna ve psikolojik savaş yöntemlerine başvuruyor. Bir yandan Rusya ve İran’la anlaştığı imajını ortaya sürüyor, diğer taraftan Suriye’de terörist işgalleri yaygınlaştırıyor. ÖSO, El Nusra ve Fetih Ordusu gibi El Kaide türevlerini ‘IŞİD’le Mücadele Koalisyonu’ na katılmaya çağırıyor. PYD, YPG’ yi müttefik ilân ederek, “Kürt Koridoru’nu” hızlandırmaya çalışıyor. Ancak Esad’ın, “Suriye’nin tamamını alacağım, kurtaracağım!” kararlılığı, Suriye Ordusu ve Milli Savunma Birlikleri’nin teröre karşı ilerleyişi ve IŞİD’in merkezi Rakka’ya kadar ulaşması gündemi belirliyor. Bu durum ABD’nin çöküşünü de hızlandıracak gibi görünüyor.

SURİYE’NİN BÜTÜN SATHI MÜDAFAA ALANI!

Suriye’nin bu kazanımlarını gölgelemek için; İsrailli Savunma ve İstihbarat Bakanları üfürmeye başladı; “Suriye’de bölünmekten başka çözüm yok. Bölünmek kaçınılmaz, bu durumun kabul edilmesi son çaredir!” şeklideki açıklamalar, sözde düzmece uluslararası konferanslarda dile getirilmeye başladı. Bu da perde gerisindeki odakların kimler olduğunu tüm açıklığıyla ortaya koyuyor ve gösteriyor ki, oyun artık açık açık oynanmaya dönüştü.

Tıpkı Atatürk’ün, Kurtuluş Savaşı’nda dünya emperyalistlerine karşı verdiği savaşın benzeri yaşanıyor. Esad da Mustafa Kemal’in yolundan gitmekte, çünkü ülkenin tamamını kurtarmayı hedefliyor. Yani bir anlam da “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla sulanmadıkça terk edilemez” stratejisini büyük bir kararlılıkla uygulamaya çalışıyor.

EMPERYALİZMİN EN KORKULU RÜYASI!

Emperyalizmin en korkulu rüyası “ İşgal altında kalan halkların asla yenilmeyeceği ilkesine dayanan “Kemalizm” yani “Tam Bağımsızlık” ideolojisidir. Suriye halkının, Kemalizm’in kılavuzluğunda ülkesinin tamamını, Beşar Esad liderliğinde özgürleştirmeye ant içtiği kesin olarak görünüyor. Yeni Kandil olarak tezgâhlanmaya çalışılan Kobani, TSK tarafından temizlenmedikçe, ABD’nin Müttefik Kara Gücü ilan ettiği PKK, PYD ve YPG’ nin Suriye’nin kuzeyindeki konuşlanması yok edilmedikçe, Diyarbakır, Cizre, Silopi ve Sur kurtarılmış olamaz. Azez ve Afrin hattı ABD ve İsrail piyonu bu örgütlerden tamamen temizlenmek zorundadır. Bunun yolu da, Suriye, Rusya, İran, Irak ve Lübnan Hizbullahı ile birlikte oluşturulacak cepheyle gerçekleştirilir. Bu da Atatürk Türkiye’si ve Cumhuriyeti “korumaya, kollamaya ant içmiş Türk Ordusu” nun çelik iradesinden geçer.

Orhan ÖZKAYA - 19 Şubat 2016 - Aydınlık

Son Yazılar