ufuk soylemez3

TSK molla değil ‘milli’ ordudur!

Ekonomi ile politika esasında birbirinden ayrı düşünülemez.

O nedenle ben de mesleki uzmanlık ve deneyim alanım olan ekonomiyi politika ile beraber düşünerek analiz etmeye, eleştirmeye ve/veya alternatifler önermeye çalışırım.

Yani yazı ve yorumlarımda ekonomi-politik bir yaklaşımı tercih ederim.

Son günlerin ülkemiz ve dünyadaki ekonomik gelişmelerinin her bir başlığı, birer özel yazı ve analiz konusu bence.

Örneğin, dünyada Japonya ile başlayan ardından global bono ve tahvil piyasalarına sıçrayan “negatif” faiz türbülansı başlı başına bir değerlendirme konusu.

Türkiye’de 12 milyon ev kadınının hesaplama dışında tutulmasına rağmen, çift haneye çıkarak kronikleşen ağır işsizlik sorunu da, sebep ve sonuçlarıyla öncelikle incelenmesi gereken bir konu.

Öte yandan, yeni açıklanan 2015 yılı sonu ödemeler dengesi bilançosunun, net-hata noksan kaleminde görülen, kaynağı ve sahibi meçhul 10 milyar dolar gibi rekor bir meblağın perde arkasını anlamaya ve görmeye çalışmak da oldukça önemli bir husus.

Ya da sıcak para (kısa vadeli spekülatif sermaye) girişlerinin azalmasıyla, çevrilmesi giderek zorlaşan 400 milyar doları aşkın toplam dış borcun yanı sıra, bu rakamların içinde izlenmeyen ve görünmeyen, Hazine garantili dış borçların ulaştığı yüksek seviyeye dikkat çekmek ve bu işin risk ve ayrıntılarını incelemek başka bir önemli ekonomik başlık bence.

*** *** ***

Ama ben bunları düşünürken, Türkiye’nin Suriye’de, Selefi-Vahabi Suudilerle birlikte -ortada bir BM kararı olmadan- müşterek bir kara ve hava harekâtı hazırlığına ilişkin haberler, tüm öncelikleri değiştirdi maalesef.

Çünkü Ortadoğu bataklığına ve Suriye’de mezhepçi ve tekfirci yobazların başlattığı iç savaşa Türkiye’nin bulaşması ve/ veya bu konuda hevesli görünmesi tamamen akla ziyan bir durum.

Türk Silahlı Kuvvetlerini, bir mezhep ve din ordusu gibi görmek ve/veya göstermek ise tam bir gaflet hali.

TSK molla değil, milli ordudur.

Selefi-Vahabi, bugün Atatürk-laiklik ve geçmişte ise Osmanlı’nın en büyük düşmanı, Orta Çağ zihniyetli Suudilerle, TSK’yı yan yana koymak veya buna çalışmak, TSK’ya da Türk Milletine, de hakaret etmek olur bence.

Ufuk SÖYLEMEZ - 16 Şubat 2016 - Aydınlık

Son Yazılar