gonul kenter

Münih Güvenlik Konferansı!

Almanya’nın Münih kentinde üç gün sürecek 52. Münih Güvenlik Konferansı Cuma günü başladı.

30 Devlet Başkanı, 60 Bakan, siyaset ve güvenlik uzmanları, askeri temsilciler, savunma sanayii sözcüleri küresel güvenlik sorunlarını masaya yatırıyorlar.

Suriye ve Ukrayna merkezli krizler gündeme damgasını vuruyor.

Bu çerçevede yayımlanan 80 sayfalık Güvenlik Rapor’unda (Munich Security Report) küresel güvenlik politikalarından kaynaklanan sorunlar ele alınmış. Dünyayı alev topu gibi saran savaş, çatışmalar, krizlerle ilgili analizler, öngörüler iç karartıcı.Yeni bir demir perdenin hiç uzak olmadığı, soğuk savaşın yerini gittikçe sıcak savaşa bıraktığı, nükleer savaş tehlikesinin azalmadığı, yurdunu savaş dahil, çeşitli nedenlerle terketmek zorunda kalan 70 milyon insanın ölümcül yollara düştüğü bir dünya...

Rapor liberal düzenin müzmin bekçilerinin çaresizliğini de resmediyor, başlattıkları yangının kendilerini sarmış olmasının ifşaatlarına yer veriyor. Kulislerden sızan bilgilere de bakılırsa, başları fena halde dertte; paramparça edilmiş bölgelerde, işlerini zorlaştıran aktörlerden özellikle şikayetçiler.

Konferansın düzenleyicilerine göre Batı hegemonyasına kazan kaldıran “asi çetenin” başını Rus Devlet Başkanı, Türkiye Cumhurbaşkanı, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı ve kısmen de Ukrayna Cumhurbaşkanı çekiyor. Putin bir yana... Erdoğan ve diğerlerinden niye şikayetçiler diye sormadan geçemiyorsunuz. İstediler de, kadim ortaklardan neyi alamadılar? Belli ki, dertleri dikensiz gül bahçesi. Önümüzdeki süreç gelişmelere gebe.

Avrupa Birliği!

Raporda, Ukrayna krizinde diplomasinin işletildiği Normandi Formatı’nda ABD’nin ilk kez dışarda bırakılmış olması Avrupa Birliği’nin başarı hanesine yazılıyor. Berlin ve Brüksel’in siyasi ağırlığı arttı deniliyor: “İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden bu yana büyük Avrupa krizlerinde ABD’nin müdahil olmaması hiç düşünülemezdi.”

Satır arası: Avrupa Atlantik’ten bağımsız kendi ayakları üstünde durmayı deniyor. Yoksa sıralanan sorunlar dağlar kadar. Bitmedi; turpun büyüğü heybede.

Yeniden Demir Perde!

Doğu Avrupa’da 2020’ye kadar gücünü artıran NATO’nun, bölgede kalıcı olacağı vurgusu öne çıkıyor. Rapora göre, Avrupa’nın bu zamana kadar kaçındığı NATO-Rusya arasındaki iplerin atılması ihtimali göz ardı edilemeyecek düzeyde. Finlandiya ve İsveç’in İttifak’a beklenen üyeliğinin doğal sonucu: Avrupa merkezli bir Batı blokunun, Rus bloku ile karşı karşıya gelmesi. NATO’nun alacağı tedbirler arasında yeniden Demir Perde olasılık dışı değil.

Çin Savaşları...

Münih Güvenlik Raporu, Çin Halk Cumhuriyeti’ni özellikle mercek altına alıyor. Nedeni ABD ve Çin arasındaki ilişkilerin (!) küresel bağlamda geleceği şekillendireceği gerçeği. Çin paralel bir dünya düzeni mi kuruyor? Çin’in, BRICS Bank, BRICKS Kur Fonları, Asya Kalkınma Bankası, Asya Altyapı Yatırım Bankası gibi kuruluşlardaki rolü, Renminbi, Şanghay İşbirliği Örgütü’nün gittikçe güçlenmesi. Çin’in arayı iyice kapatıyor olması, ABD’yi huzursuz ediyor. Sonuç: Dünyanın en büyük yükselen gücü Çin ve egemen gücü ABD arasında silahlı çatışma ihtimali şimdilik öngörülmüyor, ancak gidişat ilişkilerin çok kötüleşeceği doğrultusunda.

Suriye’de çatışmaların bir hafta içinde durdurulması kararı Münih konferansı öncesi tarafları yanyana getiren Almanya’nın büyük diplomasi başarısı olarak görülüyor. Münih devasa küresel sorunların çözümünde ortak strateji geliştirmenin platformu olabilir mi, zaman gösterecek.

Gönül KENTER - 13 Şubat 2016 - Aydınlık

Son Yazılar