fikret akfirat

ABD'den 'kanton'lara diplomatik koruma!

ABD Başkanı Obama’nın IŞİD Özel Temsilcisi Brett Mc Gurk,

geçen Cumartesi günü Suriye’nin kuzeyinde PYD’nin denetiminde bulunan Ayn el Arab’a (Kobani) gitti. PYD/PKK’nın sosyal medya hesaplarından paylaşılan fotoğraflarla propagandası yapılan görüşmeyle, 2011’de başlayan krzin ardından Suriye’de ordunun denetimi altında olmayan bir bölgeye ilk kez ABD resmi bir heyet yollamış oldu.

ABD-PYD ORTAK MÜCADELESİ!

Fransız Haber Ajansı AFP’nin yerel kaynaklara dayandırdığı habere göre, Brett Mc Gurk’un de olduğu heyette Fransız ve İngilizler de yer alıyordu. PYD’nin de içinde olduğu Suriye Demokratik Güçleri adlı oluşumdan bir kaynak AFP’ye heyetin IŞİD karşıtı koalisyon temsilcilerinden oluştuğunu ve sahadaki askeri operasyonların ayrıntılarının ele alındığını söyledi. Kaynak, görüşmenin sonuçlarının önümüzdeki dönemde sahada ortaya çıkacağını kaydetti.

TONY BLİNKEN SALİH MÜSLİM GÖRÜŞMESİ!

ABD ile PYD arasındaki ikinci bir görüşme de, Dışişleri Bakan Yardımcısı Tony Blinken ile PYD lideri Salih Müslim’in telefon görüşmesi oldu. PYD resmi sitesinde yer alan bilgilere göre; ABD Dışişleri Bakan yardımcısı Tony Blinken telefon aracılığıyla görüştüğü PYD Eş Başkanı Salih Muslim ile Cenevre görüşmelerindeki durumu ele aldı. PYD’nin sitesinde yer alan bilgiye göre, Blinken’in ayrıca Muslim’e Suriye’nin geleceğinde önemli rolleri bulunduğunu belirtti.

GÖRÜŞMENİN ZAMANLAMASI!

ABD ile PYD arasında görüşmelerin zamanlaması da dikkat çekici. Türkiye Hükümeti’nin Rusya ile hava sahası ihlali gerginliği yaşadığı ve bundan dolayı NATO’nun Türkiye’deki faaliyetlerinin arttığı günlerde, Suriye Ordusu ise Rusya’nın hava desteğinin yardımıyla sahada çok önemli başarılar elde ediyor.

Lazkiye’nin kuzeyinden başlayarak ilerleyen Suriye Ordusu, Türkiye sınırında terörist geçişlerin en yoğun olduğu kritik bölgeleri temizliyor. Hatay’ın güneyindeki sınır bölgelerini kontrol eden Suriye Ordusu, artık Cisreşşuğur ve İdlip şehir merkezlerini teröristlerden temizlemek için ilerliyor. Eş zamanlı olarak Halep’in etrafında operasyon yürüten Suriye Ordusu IŞİD’in Rakka-Halep bağlantısını ve Halep’ten Türkiye sısnırı arasındaki bağlantıyı kesmeyi hedefliyor. Yerel kaynaklar bu konuda ciddi ilerleme sağlandığını bildiriyor.

Bütün bunların anlamı ise şu: ABD, Kürt koridoru hedefinin başat aktörü PYD ile görüşme düzeyini yükseltir ve ilişkilerini sıkılaştırırken, Suriye sahada Rusya’nın desteğiyle Kürt koridorunu bozuyor. Türkiye ise, Kürt koridoruna karşı mücadele den Suriye ve ona destek veren Rusya ile düşmanlık politikasıyla, giderek daha fazla ABD ve NATO’ya yanaşıyor.

KUZEY IRAK MODELİ!

PYD, Türkiye’nin itirazları üzerine Cenevre’de başlayan görüşmelerin ilk turuna resmi olarak katılamamaştı. Ancak ABD’nin PYD ile bu düzeyde bir görüşmeyi gerçekleştirmiş olması, PYD’nin kantonlarına bir anlamda diplomatik tanımanın yolunu açma anlamı taşıyor. Bu durum, 1991’den sonra Irak’ın kuzeyinde adım adım inşa edilen Barzanistan modelini akıllara getiriyor. 1991’de Irak’ın kuzeyinde ilan edilen uçuşa yasak bölge ile nüvesi oluşturulan Barzanistan ABD koruması altında büyütülmüş ve 2003’teki Amerikan işgalinden sonra, adı özerk bölge fakat fiilen yarı bağımsız bir yapı olarak resmileştirilmişti.

Fikret AKFIRAT - 03 Şubat 2016 - Aydınlık

Son Yazılar