suriye ordusu muzaffer2

Esad ilerledikçe uçak krizi çıkıyor!

Suriye krizinin çözüme kavuşturulabilmesi için Cenevre’deki görüşmeler ağır aksak devam ederken,

soğuk rüzgarların estiği Ankara-Moskova hattında ipler cumartesi günü bir kez daha gerilmeye başaldı.

Hükümet, Rus uçağının Türk hava sahasını ihlal ettiğini açıklayarak NATO’nun devreye girmesini istedi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da Moskova yönetimini suçladı. Erdoğan, Türk hava sahasının aynı zamanda “NATO hava sahası” olduğunu özellikle vurguladı. İlk uçak krizinde olduğu gibi ikincisinde de zamanlama dikkat çekti.

Suriye Ordusu’nun Rusya’nın hava desteğiyle cihatçı grupların elinde bulunan stratejik noktaları geri almaya başladığı bir dönemde ikinci uçak krizi patlak verdi!

AKP Hükümetinin ikinci uçak kriziyle NATO’yu devreye sokamarak, Rusya’nın Suriye’deki operasyonlarını durdurma hesabı yaptığı belirtiliyor. Ancak ikinci krizin ilk günlerinde bu hamlenin sonuç alamadığı görülüyor. Rusya operasyonlarına önceki gün ve dün de devam etti.

Ankara, Moskova’dan izahat beklerken, Rusya Savunma Bakanlığı’nın olası hava düellosuna karşı Suriye’deki Lazkiye hava üssüne dört modern Su-35 avcı uçağı gönderdiği ortaya çıktı. NATO standartlarına göre; “Flanker E+” olarak bilinen Su-35 çok amaçlı avcı uçağının elektronik parazit üreten donanım taşıdığı da kaydedildi.

30 Ocak tarihinde gerçekleştiği belirtilen nakil işleminin yine Tu-154M nakliye uçağından çekilmiş görüntüleri de yayınlanırken, haberde, “Yeni savaş uçaklarının üzerlerinde elektronik muharebe aracı, düşman uçaklarına hedef şaşırtmaya yarayan “Hibina-M” düzeneğinin monte edildiği de gözleniyor” ifadesi kullanıldı. Kommersant, 4 uçak da eklenince Lazkiye’deki Rus uçak filosunun 70’e ulaştığını yazdı.

AKP, PATRİOT İSTİYOR!

AKP’nin ise geçen yaz geri çekilen Patriot Bataryaları’nın yeniden konuşlanması için harekete geçtiği iddia edildi. Özellikle İncirlik’te askeri personel ve uçakları bulunan ABD ve Almanya’nın envanterindeki Patriot Hava Savunma Sistemleri’nin, Ankara’nın yapacağı çağrının ardından Türkiye-Suriye sınır hattına yerleştirilmesi bekleniyor. 24 Kasım’da Rus uçağının, düşürülmesinin ardından, NATO, “Patriot Sistemlerinin” yeniden Türkiye’ye konuşlandırılması kararı vermişti.  

Aydınlık - 02 Şubat 2016

Son Yazılar