misir guvenlikmi ozgurlukmu2

Mısır soruyor: güvenlik mi özgürlük mü?

Şehrin stratejik noktalarına yerleşen tanklar, taburlar halinde şehirde devriye gezen polisler,

Müslüman Kardeşler’in yaptığı eylem çağrıları, patlayan bombalar, Tunus’ta tekrar patlak veren isyan sonrası seküler muhalefetin kalbi west el-balad semtinden yükselen “ayaklanma” fısıltısı…

25 Ocak Devrimi’nin 5.yıldönümünde Mısır’da belirsizlik sürerken, sokaklarda, kahvelerde ve siyasi kulislerde gerginlik hakim.

SOSYAL ADALET VE YOLSUZLUK...

Kendilerini “milli sol” olarak tanımlayan Tagammu Partisi’nin yöneticisi Samir Fayyad, Mısır’da siyasi iklimi durumu 25 Ocak’ın hemen öncesine benzetiyor.

“Güvenlik sorunu devam ediyor ve ekonomik durum maalesef kötüye doğru gidiyor. 2013’te, İhvan karanlığına karşı El-Sisi ve orduyu destekledik fakat bugün verilen sözlerin tutulduğunu söylemek güç. Gelir adaletsizliği artmaya devam ediyor, gıda ve benzin fiyatlarında ki artış halkı vurmuş durumda. İşsizlik resmi rakamlarda %13,5 olarak verilse de gerçek rakam %22’ye dayanmış durumda. Körfez’den gelen para alt kesimlere inmeden kayboluyor. El-Sisi, Mübarek’in liberal ekonomik modelini uygulamaktan ısrarcı olmaya devam ederse, durum kontrolden çıkabilir”.

Fayyad, Mübarek dönemini sembolize eden yolsuzluğun El-Sisi iktidarında da devam ettiğini ifade ediyor.

“Hükümetin kurduğu yolsuzluk komisyonu, 1 sene içinde yaklaşık 700milyon dolarlık yolsuzluk yapıldığını içeren bir rapor yayınladı. El-Sisi, devletin adeta içine sinmiş olan yolsuzluk hastalığı ile mücadele de pek de başarılı gözükmüyor”

El Youm El Seba gazetesinde çalışan gazeteci dostum ise bütün olumsuzluklara rağmen halkın El-Sisi’ye olan desteğinin sürdüğünü ifade ediyor.

“ Her sabah evden çıkarken öldürülme korkusu yaşadığımız karanlık günler geçirdik. El-Sisi, o veya bu şekilde güvenlik sorununu bitirmeye çalışıyor. Geçtiğimiz senelere göre durum iyiye gidiyor diyebiliriz. Zor bir seçimde bulunduk. Demokratik ve ekonomik kısıtlamaları, güvenlik endişesi ile kabul ettik. Nereye kadar bu durum devam eder bilemiyorum. Fakat orta sınıfın, El-Sisi’ye olan desteği devam ediyor. Mısır halkı istikrardan yana gözüküyor”

HÜCRE EVİNDE PATLAMA!

Gazeteci dostumla buluştuğumuz gün, Kahire’nin Giza semtinden patlama haberi geliyor. Polis’in IŞID’e ait bir hücre evine düzenlediği operasyon esnasında, teröristlerin kurduğu bubi tuzağının infilak etmesi sonucu 9 kişi hayatını kaybederken, 10 kişi yaralanıyor.

Patlamanın olduğu yer turistlerin gözdesi Giza Piramitleri’ne yakın.

Mısır Sosyalist Partisi’nin ileri gelen isimlerinden Hasan Khalil’e göre“ IŞID ve Müslüman Kardeşler arasında bağlantı olduğu kesin”.

Khalil “İhvan’ın önde gelen isimlerinden Muhammed El Baltaci, Mursi serbest bırakılana değin Sina Yarımadası’nda terör devam edecek ifadelerini kullanmıştı. Sina’da gerçekleşen eylemleri IŞID’e biat eden örgütler üstleniyor. İhvan’ın bu örgütler üzerinde etkisi olduğu açık” tespitinde bulunuyor.

El Sisi’nin neo-liberal politikalarını eleştiren Khalil, “2015 senesinin Mart ayında Şarm El Şeyk’de düzenlenen yatırım zirvesi, El-Sisi ve Batı arasında yapılan barışın ilk işaretiydi. Sonrasında özelleştirmeleri kolaylaştıran, devletin ekonomik rolünü kısıtlayan pek çok kanun yürürlüğe sokuldu. Fakat devlet memuru sayısını azaltmayı öngören yasayı parlamentodan geçiremediler” bilgisini paylaşıyor.

DEVRİM HAYALETİ!

Mısır solunun zor bir dönemden geçtiğini belirten Khalil, “El Sisi’nin ekonomi politikalarına karşı çıksak da İhvan’a karşı sürdürdüğü mücadeleyi desteklememe gibi bir lüksümüz yok. Dolayısı ile kimi gruplar bizi El-Sisi yanlısı olmakla suçluyor. Oysa bizim savunduğumuz ülkenin bütünlüğü” ifadelerini kullanıyor.

Mısır solu içindeki tartışma, Türkiye’deki “vatan savaşı-saray savaşı” ikilemi ile benzerlikler taşıyor.

25 Ocak Devrimi’nin öncülüğünü yapan gençlik hareketleri ise dağınık bir görüntü çiziyor.

Muhaliflerin toplanma yeri olan Hürriyet Meyhanesi’nde ki tartışmalarda, El-Sisi’nin muhalifleri bastırma politikası sert bir dille eleştiriliyor. Mısır’ın önde gelen sinemacılarında Hassan “İhvan’la mücadele gerekçesi ile muhalefet bir bütün halinde eziliyor. El-Sisi ve Mübarek arasında bir fark yok. Polis devleti devam ediyor” eleştirisini getiriyor.

İçişlerine yakın kaynaklar ise 25 Ocak’ın yıldönümünde, İhvan’ın, üniversiteler ve güçlü olduğu mahallerde gösteriler gerçekleştirmek istediği bilgisini paylaşıyor ve halkı sokaktan uzak durmaya çağırıyor.

Güvenlik ve özgürlük ikileminde Mısır 25 Ocak’ın 5.yıldönümüne hazırlanıyor.

Devrimin yıldönümünde ve sonrasında ne olacağını kestirmek zor, Hassan ise kendinden emin “ Devrim hayaleti Mısır’ın üzerinde dolaşmaya devam ediyor, 25 Ocak günü sakin geçse dahi, ekonomik ve siyasi durumun böyle devam etmesi halinde hayaletin sokağa ineceği kesin”

Sinan GÜZALTAN - 28 Ocak 2016 - Aydınlık

Son Yazılar