chp kirilmis oklar5 1 

CHP’liler ‘özerklik’ kararını savunacak mı?

1 Kasım seçim yenilgisinden siyasal hiçbir sonuç çıkaramayan CHP yönetimi, PKK taleplerinin başında gelen “özerklik şartı”nı genel kurultay kararı olarak oy birliğiyle aldı.

Kurultay bildirgesinde yer alan Kürt sorununun “eşit vatandaşlık” temelinde çözüleceği vurgusuna da delegelerden itiraz gelmedi. Türk milleti yerine önerilen “eşit vatandaşlık” tanımını Öcalan, İmralı pazarlıkları sırasında ön koşul olarak gündeme getirmişti.

Partinin en üst organı olan Genel Kurultay’da belirlenen siyasal yönelim sadece üst yönetimi ve Parti Meclisi’ni değil tüm üyeleri bağlayıcı nitelikte... Bu açıdan “CHP yönetimi değişir ama partinin değerleri kalıcıdır” fikri geçerliliğini yitirmiş görünüyor. Terör ve F tipi örgütle mücadeleyi AKP’ye havale eden Kılıçdaroğlu yönetimi, kurultaydan aldığı sonuçla parti içindeki muhalefete herhangi bir alan bırakmayacağını da göstermiş oldu.

Ortaya çıkan tabloda yanıtlanması gereken soru şu: CHP içindeki yurtseverler, Atatürkçü ve devrimciler Genel Kurultay kararlarını nasıl sahiplenecek?

Mevcut yönelimi kabul etmeyen CHP’liler, ABD silahlarıyla donatılmış terör ve hendeklere karşı mücadelede nasıl yer alacak?

Bu soruları yanıtsız bırakmayı tercih edenler ise kurultay kararına uyarak özerklik ve bölünme girişimlerinin parçası haline geleceklerdir.

Deniz YILDIRIM - 19 Ocak 2016 - Aydınlık

Son Yazılar