mehmet yuva3

Semir Kantar!

20 Aralık günü saat 22.15’te Şam’da bir otel lobisinde Türkiye’den gelen dostlarımızla sohbet ederken gündeme acil bir haber düştü.

Arap ve İslam âleminde “İsrail hapishanelerinin şehidi” adıyla ün salan Semir Kantar’ın Şam’a bağlı Jaramana kasabasında katledildiği haberi yayıldı.

Semir Kantar, 1962 doğumlu Suriye-Lübnan asıllı ve Dürzi mezhebi mensubu. 30 seneye yakın İsrail hapishanelerinde tutuklu kaldı. 1979’da FKÖ ve Hizbullah adına İsrail içinde Nahariya Saldırısı olarak bilinen bir askeri eyleme katıldı. Lübnan’dan deniz yolu ile İsrail’e (Filistin) girmeyi başaran 17 yaşındaki Semir Kantar’ın da içinde yer aldığı bir grup, bir İsrail polisini öldürdükten sonra bir aileyi rehin alır. Polis ve asker ile çatışma esnasında dört İsrailli ve Kantar’ın yanında olan iki eylemci hayatını kaybeder. Dört kez ağırlaştırılmış hapis cezası alır. “Artık hapishanelerimizden sadece ölün çıkabilir. Seni hiçbir kuvvet elimizden alamaz” dedikleri Semir Kantar 2008’de serbest bırakılır.

DEVLET NİŞANI...

Temmuz 2006’da Lübnan’a saldıran İsrail, Hizbullah önünde ağır kayıplar verir. 33 gün süren İsrail hava saldırılar sonucu Lübnan ve Filistinli yüzlerce çocuk ve sivil katledilir. ABD Dış İşleri Bakanı Condelizza Rice BOP’un doğuşunu müjdeler. Suudi, Katar, Lübnanlı Hariri ve İhvan Örgütü, El-Kaide ve kitapları temel merci olarak kabul edilen Alevi-Şii düşmanı İsrail muhibbi, “Peygamber yaşasaydı NATO ile birlikte savaşırdı” diyebilecek kadar “Müslüman” olan Şeyh Karadavi, Şii Hizbullah için dua edilmemesi, yardım yapılmaması, Şii İran’ın İsrail’den daha tehlikeli olduğu propagandası yapılır. İsrail ve ABD’nin katıksız dostları ve Sünneti Petro-dolar olan bu kuvvetlerin çabaları İsrail’e karşı askeri başarıyı engellemez. Savaştan sonra Hizbullah’ın elinde ölü İsrail askerleri vardır. 2008’de Hizbullah, bu askerlere karşılık İsrail hapishanelerinde yıllardır tutulan onlarca Filistinli ve Semir Kantar’ı teslim alır. Kantar Suriye Devlet Nişanı ile ödüllendirilir.

DİRENİŞ BİRLİKLERİ...

2008’de tarih bölümünde öğrencim olan Suriyeli Abir’den duymuştum. Lübnan’a giderek Semir Kantar’ın konuşmasını dinlemek istediğini paylaşmıştı. “İsterse onunla hemen evlenmeye hazırım. O bizim için hayatının baharını düşman hapishanelerinde geçirdi” demişti. Semir Kantar serbest kaldıktan sonra da çalışmalarına ara vermedi. Bir yandan basın faaliyeti içinde yer alırken öbür yandan İsrail işgali altındaki Golan bölgesinde yaşayan Suriyeli Dürzilerden İsrail’e karşı askeri direniş birlikleri kurmaya başladı. Milli Savunma Birlikleri adıyla kurulan bu askeri teşkilat Golan bölgesinde İsrail askeri varlığına karşı ciddi bir tehdit oluşturdu. Suriye’ye dayatılan terör savaşı esnasında Golan bölgesini tekfiri selefi cinayet şebekelerine açan İsrail yaralı teröristleri sahra askeri hastanelerinde tedavi etti. Güzergâhların etkili kullanılabilmesi için uydu iletiş yardımları sundu. Semir Kantar ve Dürzi savunma birlikleri bu bölgede faal oldu.

GOLAN’DAN FÜZE!

Suriye’den işgal edilen Golan bölgesinde halen İsrail işgali altında yaşayan Dürziler 1967’den beri Suriye kimliği ve bayrağı dışında hiçbir şeyi kabul etmiyor. Daha avantajlı olan İsrail vatandaşlığını ret ediyor. Çok zor şartlar ve abluka altında yaşamalarına rağmen İsrail’in kâbusu durumdalar. İsrail ve onun Sünnetine uygun yaşayan cihatçıların Suriye toprakları üzerinde kurmak istedikleri etnik ve mezhepsel yapılanmaların projesinde Suriye Dürzilerine de vaatler verildi. Suriye ve Lübnan Milli kimliği için tehdit oluşturan bu projeye çomak sokan Semir Kantar, Golan bölgesinden fırlatılan dört füze ile kaldığı binanın tamamen çökmesi sonucu öldürüldü. Binanın giriş çıkışlarını kontrol eden ve Semir binaya girdiğinde kendisine verilen özel uydu haberleşme aracı ile durumu bildiren petrol-dolar sünnetine mensup vicdanını cüzdana satan bir “Müslüman” muhakkak vardır.

Şii Hizbullah’a destek veren Dürzi Semir Kantar, Hristiyan Michel Aun, Sünni Selim el-Hus, Ömer Kerami laik ve milli kimliği korumaya çalışırken, İsrail, Suudi ve ABD Sünnetine uygun nefes alan Akit misali medya, Müslümanları, “Şer kaynağı Şiilere karşı Siyonist Yahudiler ile işbirliği yapmak” ehvendir fikriyatını pazarlamak için yırtınıyorlar.

Mehmet YUVA - 24 Aralık 2015 - Aydınlık

Son Yazılar