tayyip ve patron2 225

Tahran Üniversitesi Öğretim Üyeleri : BOP'un Parçası Olanlar Sonunda Kurbanı Olur!

Aydınlık, Tahran Üniversitesi öğretim üyeleriyle görüştü.

BOP’u ‘Ortadoğu’nun Balkanizasyonu’ olarak değerlendiren öğretim üyeleri, Türk yönetimine ABD ile yaptığı işbirliği konusunda uyarıda bulundu ve Türkiye’nin kaderinin bölge ülkeleriyle beraber olduğuna dikkat çekti.

Aydınlık, Ankara’daki İran Büyükelçiliği’nde Tahran Üniversitesi öğretim üyeleriyle görüştü. Prof. Dr. Ahmed Naghibsadeh, BOP’un (Büyük Ortadoğu Projesi) aleti olanların daha sonra BOP’un kurbanı olacağını belirterek, Suriye’de Esad’ın gitmesi durumunda sınırımıza yakın bir bölgede yeni bir Libya doğacağı uyarısında bulundu. Prof. Dr. Davood Feirahi de Suriye krizini bölge ülkelerinin kendi aralarında çözmesini istedi.

tahran unuversitesi ogr uyeleri

Tahran Üniversitesi öğretim üyeleri son gelişmeleri şöyle değerlendirdi:

KAOS PLANI!

Prof. Dr. Ahmed Naghibsadeh: 1990’lı yıllarda Bush döneminde BOP gündeme geldi ve uygulamaya konuldu. İran, ABD’nin bu projesine alet olmadı. Diğer Ortadoğu ülkelerinden bazıları istemeden de olsa bu projeye alet oldu. “Arap Baharı” olarak adlandırılan olaylar da bu projenin parçaları. Demokrasi değil, kaos planlandı. Libya’nın hali ortada. Mısır’da asker güçlü olduğu için kaosun önüne geçilebildi. Tunus küçük bir ülke. Halk oyunu çabuk gördü, toparlandı. Türkiye İhvan’ı destekliyor. Suudi Arabistan gibi bir ülkeyle taşlarını aynı sepete koymuş durumda. BOP’un parçası olanlar daha sonra kurbanı olurlar.

ESAD’IN GİTMESİNİ İSRAİL İSTİYOR!

Şimdi Esad gitsin diye ortaya çıkanlar dikkat çekici. Esat giderse sınırımızda yeni bir Libya doğar. Bölgede sınırların değişmesi her şeyi karmaşık hale getirir. Bu da tam da İsrail’in istediği durumdur. BOP ‘Ortadoğu’nun Balkanizasyonu’ demektir. Türkiye 2005 yılına kadar akılcı bir politika izledi. Bölgedeki bütün ülkelerle iyi ilişkileri vardı. İran’da bile ‘Türkiye gibi olalım’ diyenler vardı. Şimdi hepsiyle ilişkileri bozuldu. Suriye’de ABD ile birlikte hareket ediyor. Şu anda İran ve Rusya tam olmasa da paralel politikalar izliyor. Irak da oyunun farkına vardı. Ona göre tavrını belirliyor.

UÇAĞI ABD VURDURDU!

Türkiye yapmaması gerekeni yaptı. Rus uçağını düşürdü. Bir ülke sınırı birkaç saniye geçti diye bir başka ülkenin uçağını düşürmez. Dünyada benzer binlerce olay vardır. ABD Irak işgali döneminde 20 kez İran hava sahasını ihlal etti. Bazı hesapları vardı, ama başaramadı. Türkiye Rus uçağını düşürerek NATO’yu devreye sokmaya çalıştı. Ama olmadı. NATO böyle bir durumda devreye girmez, girmedi de. Türkiye’nin Rusya ile çatışmaya girmesi lehine değil. Ruslar, bu olayı ABD’nin Türkiye’ye yaptırdığını düşünüyor.

TÜRKİYE’NİN GÜVENLİĞİNDEN ENDİŞELİYİZ!

İran ve Türkiye’nin kaderi ortaktır. Biz şu anda aşırı bir şekilde Türkiye’nin güvenliğinden endişeliyiz. Türkiye’nin güvenliği tehlikeye girerse bundan en çok İran etkilenir. Eğer Türkiye ile İran arasında sorun çıkarsa bütün bölge zarar görür. Türkiye eski politikalarına dönmelidir. Türkiye’nin Suriye’de ne aradığını anlamak zor. Suriye’nin istikrarı en fazla Türkiye’nin yararına olduğu halde ne yapmak istediği belli değil.

BÖLGEDEKİ SİSİN 5 NEDENİ!

Davood Feirahi: Bölgeyi sis kapladı. Bunun 5 nedeni var. 1-Bölgedeki bazı ülkelerin tahrik edici politikaları 2-Tarihsel güvensizlik 3-Terörizm 4-Bölgenin dünyanın kalbi olması nedeniyle bölge dışından gelen ülkeler 5- İsrail’in varlığı.

Ortadoğu’da medya ve fetva imparatorluğu sorunu var. Fetvalar mezhep kışkırtıcılığı körüklüyor, medya da kışkırtıyor.

Bu 5 sorun üzerinde durulursa sorun çözülür. Bunun için 3 önerim var. 1-Her koşulda diyalog 2-Güven arttırıcı tutumlar. Ülkelerin basını, siyasetçileri, bilim adamları, sanatçıları,... bu konuda harekete geçmeli. 3-Bir an önce önlem alınmalı. İnsanların ve hükümetlerin karamsarlığının önüne geçilmeli. Karamsarlık her gelişmenin olumsuz değerlendirilmesine yol açar.

Suriye krizi bölge ülkeleri ile yönetilmezse, birincisi radikalizm şiddetlenir, ikincisi uluslararası güçler stratejilerini Suriye üzerinden yürütmeye kalkar. İş tamamen içinden çıkılmaz hale gelir.

Biz Türkiye’ye özel önem veriyoruz. Tarih iki ülkenin kaderini birbirine bağlamış. Ama iki tarafta da ilişkilerin olumsuz olmasını isteyenler var. Son gelişmelerden sonra İran’da, özellikle de gençlerde Türkiye’ye yönelik olumsuz bakış açısı oluşmaya başladı. Bu durumun hemen önüne geçilmesi gerekiyor. Türkiye ve İran’dan biri kaybederse diğeri de kaybeder.

Aydınlık - 24 Aralık 2015

Son Yazılar