turkiyeyi bombalar savas cikartiriz225

“Türkiye’yi bombalar savaş çıkartırız!”

Bugün davamız var!

Dışişleri Bakanlığı’nda, Türkiye ile Suriye arasında savaş planları yapılan toplantının ses kaydını yayımladığı için Aydınlık’a açılan davanın 5. duruşması bugün görülecek. Dava kapsamında yargılanan eski Genel Yayın Yönetmenimiz İlker Yücel, ‘Tarihin önünü tıkayan kişi ve kurumları takibe almak görevimiz’ dedi

Türkiye toprakları bombalatılarak Suriye ile savaş çıkarılması planının yapıldığı toplantıyı haberleştirdiğimiz için gazetemize “casusluk” iddiasıyla açılan davanın 5. duruşması bugün Çağlayan Adliyesi’ndeki İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Geçen duruşmaya vatani görevi nedeniyle video konferans yöntemiyle katılan eski Genel Yayın Yönetmenimiz İlker Yücel, bu kez mahkeme huzurunda ifade verecek. Duruşma öncesi Aydınlık’a konuşan Yücel, “Devrimci gazetecinin görevi yarının tarihini yazarken tarihin önünü tıkayan kişileri ve kurumları da yakın takibe almaktır. Bu bir kamu görevidir” dedi.

27 Mart 2014 tarihinde dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bakanlık Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan arasında Suriye’ye karşı savaş planlarının konuşulduğu toplantıya ilişkin ses kaydı internette yayınlanmış, Aydınlık kaydı 28 Mart 2014 tarihinde, “Türkiye’yi bombalar savaş çıkartırız” başlığıyla kamuoyuna duyurmuştu.

turkiyeyi bombalar savas cikartiriz

Haberde, Hakan Fidan’ın “Gerekirse Suriye’ye 4 adam gönderirim. Türkiye’ye 8 füze attırıp savaş gerekçesi üretirim. Süleyman Şah Türbesi’ne de saldırtırız” ifadelerine yer vermişti.

Haber üzerine eski Genel Yayın Yönetmenimiz İlker Yücel ve Sorumlu Müdürümüz Murat Şimşek hakkında “devletin güvenliğine ve siyasal yararına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçlamasıyla dava açılmıştı.

İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 27 Ekim 2015’te görülen 4. duruşmaya askerliğini yaptığı 65. Mekanize Tugayı’ndan getirilerek, Lüleburgaz Adliyesi’nden video konferans yöntemiyle bağlanan İlker Yücel, ifadesini askerliği bittikten sonra mahkeme huzurunda vermek istediğini söylemişti. Mahkeme talebi kabul ederek, duruşmayı 24 Aralık’a ertelemişti.

Aydınlık - 24 Aralık 2015

Son Yazılar