abd suriyede pkk egitiyor2

Suriye'de 3 ABD üssünde PKK eğitiliyor!

Suriyeli güvenlik yetkilileri, ABD’nin PKK-PYD bölgesinde 3 yerde üslendiğini ve bu noktalarda 2500 ABD askeri bulunduğunu açıkladı.

Burada eğitilen PKK’lılar Türkiye’ye geçerek çatışmalara katılıyor!

Suriyeli yetkililer, Vatan Partisi heyetine, ülkenin kuzeyinde PYD’nin elinde olan bölgelerde 2 bin 500 Amerikalı Özel Kuvvetler mensubu bulunduğunu söyledi. Bölgedeki 3 Amerikan üssünde PKK/PYD’liler eğitiliyor. Suriyeli yetkililer “ABD bugün Suriye’nin kuzeydoğusunda PKK’ya bir cephe gerisi inşa etmektedir” ifadesini kullandı.

Vatan Partisi Heyeti, 18-21 Aralık tarihleri arasında resmi görüşmeler için Suriye’nin başkenti Şam’ı ziyaret etti. Heyet, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat, Enformasyon Bakanı Umran el Zubi ve güvenlikten sorumlu yetkililerle görüştü. Heyette yer alan Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş, Suriyeli üst düzey yetkililerden aldığı bilgileri dün bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladı.

ABD-PYD/PKK ilişkisiyle ilgili çarpıcı bilgiler aktaran Karataş, şöyle konuştu: “PYD, Suriye’nin kuzeydoğusunda özerk bölgeler oluşturmaya çalışmaktadır. Söz konusu bölgede ABD, biri Tel Tamir’de biri Abdülaziz Dağı’nda olmak üzere 2 operasyon merkezi işletmektedir. Üçüncü operasyon merkezi, Haseke yakınlarındaki Rimelan’da kurulmaktadır. Daha önce ilaçlama uçaklarının kullandığı pist, ağırlıklı olarak Amerikan helikopterlerine hizmet verecek şekilde onarılmaktadır. Yetkililerden aldığımız bilgiye göre, yaklaşık 2 bin 500 civarında Özel Kuvvet mensubu, şu anda Suriye’de faaliyet gösteriyor. Bu bölgedeki tüm PYD güçleri ABD planları çerçevesinde hareket etmektedir.”

abd suriyede pkk egitiyor

‘ABD, PKK’YA CEPHE GERİSİ İNŞA EDİYOR’

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş, Suriyeli yetkililerin sınır güvenliğinin önemine dikkat çekerek şu görüşü dillendirdiklerini belirtti: “Türkiye’nin bugün birinci hedefi, bölücü terör örgütü PKK ile mücadeledir. ABD bugün Suriye’nin kuzeydoğusunda PKK’ya bir cephe gerisi inşa etmektedir. Bu bölgedeki faaliyetler, Türkiye’nin güvenliği ve Suriye’nin milli birliği için tehdit oluşturmaktadır. PKK ile PYD’nin bağlantısı kesilmelidir.”

SURİYE İLE PYD’NİN İLİŞKİSİ KESİLDİ!

Karataş, Suriyeli yetkililerin PYD ile ilgili görüşlerini de şöyle aktardı: “IŞİD terörüyle mücadele kapsamında, yerel düzeyde PYD ile işbirliği yapmaya çalıştık. Ancak PYD, Suriye hükümetiyle işbirliğini ABD’nin onayına sundu, Washington’dan yeşil ışık almadıkları için ortak operasyon yapılamadı. Suriye Kürtlerine yapılan silah yardımlarını Suriye’nin toprak bütünlüğü için değil, bağımsız Kürt Devleti kurmak için kullandılar. PYD içindeki PKK unsurları da, Suriye Silahlı Kuvvetleri ile ihtilaf yaratmaya çalıştı. Artık bizden aldıkları belli miktardaki silah yardımını da almıyorlar çünkü ABD onlara doğrudan silah gönderiyor.”

YPG, ABD’DEN MAAŞ ALIYOR!

Suriyeli yetkililer, Vatan Partisi heyetine, ABD’nin YPG militanlarına maaş ödediği bilgisini de verdi: “YPG’yi kuranların yüzde 90’ı PKK üyesi. Sınırlar kevgire döndüğü için bu bölgeden çok sayıda silahlı militan Türkiye’ye geçiyor. Bazı uluslararası muhataplarımız bizi, Suriye’nin kuzeydoğusundaki faaliyetlerin Suriye’ye değil, Türkiye’ye yönelik olduğuna ikna etmeye çalışıyor. PYD yönetimi ABD’nin onları yarı yolda bırakmayacağını düşünüyor. Bu nedenle sosyalist söylemden Amerikancı bir söyleme geçtiler. Türkiye’deki açılım politikası da onları cesaretlendirdi. Suriye Devleti olarak tutumumuz nettir: Türkiye’nin toprak bütünlüğü, Suriye’nin toprak bütünlüğüdür. Suriye Devleti ve vatandaşları, Türkiye’yi bölmeye yönelik herhangi bir girişime destek vermez.”

VATAN PARTİSİ MOSKOVA’YA GİDİYOR!

Suriye ziyaretinin ardından Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin başkanlığındaki heyet bugün Rusya’nın başkenti Moskova’ya hareket ediyor.

Beyazıt Karataş ziyarette Türkiye-Rusya krizinin aşılması amacıyla görüşmelerde bulunacakarını, Rus yetkililere ve Rus kamuoyuna Türkiye’nin PKK’ya karşı mücadelesini anlatacaklarını söyledi.

Seda AKYÜZ - 23 Aalık 2015 - Aydınlık

pyd nasil buyutuldu haritasi

İlgili Haber :

IŞİD operasyonları PYD'yi büyüttü!

ABD istihbaratına yakın düşünce kuruluşlarından IHS Jane yayımladığı son raporda IŞİD’in 1 Ocak ve 14 Aralık tarihleri arasında topraklarının yüzde 14’ünü kaybettiğini duyurdu. Raporda terör örgütünün terk ettiği önemli bölgeler Tel Abyad, Tikrit, Beyci şeklinde sıralanırken, IŞİD’in Rakka ile Musul kentleri arasındaki ana yolu da kaybettiği hatırlatıldı. Grubun kontrol ettiği alanın 12 bin 800 kilometrekare azalarak 78 bin kilometrekareye gerilediği belirtilen raporda IŞİD mali açıdan önemli ölçüde kayıp yaşadığına dikkat çekildi.

PYD, YÜZDE 186 BÜYÜDÜ!

Raporda PKK’nın Suriye kolu PYD’nin, topraklarını yüzde 186 oranında arttırdığının da altı çizildi. IHS Ortadoğu Analisti Columb Strack, durumu”IŞİD, Suriye ve Irak hükümetlerinin kontrol ettiği alanları Kürtlerin elindeki topraklardan daha önemli buluyor” ifadeleri ile yorumlarken, Kürtlerin ‘özneden ziyade bir engel olduğu’ değerlendirmesinde bulundu. Irak yönetiminin, topraklarının yüzde 6’sını, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin ise yüzde 2’sini geri aldığının aktarıldığı rapora göre, Suriye’deki krizin tarafları arasında en büyük toprak kaybını Şam hükümeti yaşadı. Buna göre, topraklarının yüzde 16’sını kaybeden Şam elindeki 30 bin kilometrekarelik alan, IŞİD kontrolü altındaki bölgenin yarısından küçük. Suriye’nin toplam yüzölçümü ise 185 bin kilometrekare.

Aydınlık - 23 Aalık 2015

Son Yazılar