57yil onceki karikature suriye2

2. İsrail koridoruna Rusya müdahalesi!

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ülkesinin Suriye’deki hava operasyonlarının Şam yönetimin otoritesini Fırat nehrine kadar kurmasına dek devam ettireceğini açıkladı.

Sergey Şoygu’nun parlamento kapalı oturumunda söylediklerini, Duma Savunma Komitesi Başkanı Vladimir Komoyedov ekonomi çevrelerine yakın RBK haber ajansına anlattı. İddiaya göre Şoygu şu değerlendirmeyi yaptı: “Bizim Suriye’deki harekâtımız zaman faktörüyle değil, yerdeki gelişmelere bağlı. Biz orada Fırat nehrine gelinene kadar kalacağız. Tabii Fırat’a gelene kadar derken Rus kara birliklerinin oraya gireceği anlamı çıkartılmamalı. Suriye ile Irak arasındaki sınıra Suriye askerinin çizmesinin ulaşması gerek. Biz sadece Suriye’nin kendi sınırları içerisinde toprak bütünlüğünü sağlamasına yardımcı olmaya devam edeceğiz.”

MARE-CERABLUS KİMİN KONTROLÜNDE OLACAK?

Peki bu açıklama ne anlama geliyordu? Rusya’nın 30 Eylül’de başlayan hava operasyonlarının hedefi, ilk günden itibaren tartışılıyor. Washington, Rusya’nın IŞİD’i değil, ABD’nin eğittiği “muhalifleri” vurduğu iddiasını her fırsatta tekrar ediyor. Erdoğan yönetimi de, başından beri Rusya’nın operasyonlarına, “Suriye rejmine destek verildiği” gerekçesiyle karşı çıkıyor. Ama tartışmanın esas odağında, Moskova’nın hava operasyonları öncesinde, Türkiye ile ABD’nin ortak operasyonla “IŞİD’den arındırılmış bölge” oluşturmaya hazırlandığı Mare-Cerablus hattında hakimiyet kavgası var. Washington ile Ankara’nın planlamasında, Halep’e doğru uzanacak adı geçen bölgenin, “muhalifler” için kurtarılmış bölge olması hedefi vardı.

WASHİNGTON-ANKARA PLANLAMASINA RUS ENGELİ!

Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. Rusya hava operasyonlarına başladı. Ardından Suriye Ordusu karadan özellikle Türkiye sınırına doğru otoritesini yeniden kurmaya başladı.

Ülkenin kuzeyinde batıdan doğuya doğru El Nusra, Fetih Ordusu, PYD, IŞİD ve diğer oluşumlarca bir koridor oluşturulmuştu. ABD, IŞİD’e karşı mücadeleyi PYD’nin alanını genişletecek şekilde sahada uyguluyordu. Ayn el Arab ve Tel Abyad bu doğrultuda ABD korumasında PYD’ye verildi. IŞİD dışındaki gruplar da 2011’den itibaren PYD’nin alan genişletmesinin bir aracı olarak pratikte işlev gördü. Nitekim Kilis’in karşısındaki PYD’nin kontrolü altında bulunan Afrin’de durum bunun açık göstergesi oldu. Suriye Ordusu cihatçı örgütler eliyle Afrin’den çıkarıldı, bir süre sonra hakimiyet PYD’nin eline geçti.

ABD’nin ülkenin kuzeyinde kurmayı hedeflediği koridorda tamamlanması gereken noktalar olarak, koridorun Akdeniz’e açılmasını sağlayacak Lazkiye bölgesi ve Cerablus kalmıştı. Ve Rusya’nın hava operasyonları tam bu aşamada başladı.

FIRAT’A KADAR SURİYE HAKİMİYETİNİN ANLAMI!

Suriye Ordusu, Rusya’nın hava desteğiyle adım adım önce Lazkiye’nin kuzeyini ve Hama, Humus ve Halep çevresinde kontrolü sağlamaya başladı.

Şoygu’nun Rusya’nın Suriye’deki varlığının devamı için koyduğu hedef, yani Şam yönetiminin Fırat’a kadar otoritesini yeniden kurması, ABD’nin ülkenin kuzeyindeki koridor planının çöpe gitmesi demek. Şam’ın aralarında IŞİD’in karargahı Rakka’nın da bulunduğu bu bölgede otoritesini kurması da, ülkenin tamamında kurmasıyla neredeyse eş anlamlı. Bu durumda, ABD desteğine güvenerek kantonlar ilan edilen PYD’nin, Şam’ın otoritesine boyun eğmekten başka şansı kalmayacak. Çünkü IŞİD bahanesi ortadan kalkmış olan, sahada Rusya ve Suriye ile askeri bir çarpışmaya girmeyecek olan Washington, bu koşullarda PYD koridorunun hamiliğini sürdüremeyecek.  

Fikret AKFIRAT - 18 Aralık 2015 - Aydınlık

Son Yazılar