mehmet yuva3

Kaddafi’nin süslü-man oğlu Hannibal!

Maddi olanaklar manevi bir ideal ile terbiye edilmeli. Bu iki unsurun bileşkesi gerçek gücün tecelli olmasını sağlar.

Kaddafi Libya’sı örneğinde olduğu gibi para ve imkân dağıtarak halkın ve uluslararası kamuoyunun desteği kazanılmıyor. Suriye ordusu ve halkının Dünyanın en büyük kumpası ve en kirli savaşına karşı, yığınla sorun ve yoksulluğa rağmen, gösterdiği direncin sırrı burada yatmaktadır. Dağılmış, işgal edilmiş ve yoksul Anadolu halkının kurtuluş mücadelesinin sırrı buradadır. Binlerce dolar maaşla beslenen tonton göbekli Barzani Peşmergelerinin IŞİD önünde tabana kuvvet olmalarının bir açıklaması da budur.

Hannibal Muammer Kaddafi, yönetimi Ağustos 2011’de son bulan ve işkence altında infaz edilen eski Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi’nin oğlu. İsmi, “Roma’nın Kabusu” olarak ün salan, Suriye asıllı Kartacalı Hannibal Barka’ya istinaden verildi. Annesi Safiye Farkash Kaddafi’nin ikinci eşi. Libyalı veya Bosna-Hırvat kökenli olduğu yönünde iddialar var. Kaddafi ile yaptığı evliliğinden olma biyolojik ve evlatlık 9 çocuğun annesi. 4 yaşındaki kızı Hanna, ABD’nin 1986’da Libya’ya karşı yaptığı hava saldırılarında katledildi. Avukat kızı Ayşe, Irak eski lideri Saddam Hüseyin’i mahkemede savunan avukatlar grubunun üyesiydi. Oğlu Seyf El-Arap (Arapların Kılıcı) ve üç torunu Nisan 2011’de NATO savaş uçaklarının bombalarıyla katledildi. Oğlu Hamis, Libya isyanı esnasında adıyla kurduğu Hamis Tugayının komutanı iken Ağustos 2011’de öldürüldüğü iddia edildi. Bu iddia halen ispatlanmış değil. Asker olan büyük oğlu Muttasim, Ekim 2011’de Sirte kentinde çatışmada öldürüldü. İlk göz ağrıları Seyf El-İslam (İslamın Kılıcı) Libya’da yakalandı ve Temmuz 2015’te idama mahkûm edildi.

Anneleri Safiye, Libya Burak Hava Yolları şirketinin sahibi idi. 20 ton altın ve 30 milyar dolar servetin sahibi olduğu tahmin ediliyor. Libya savaşının sonlarına doğru yanına bazı çocukları ve torunlarını alarak Cezayir’e kaçtı. Ekim 2012’de Cezayir’den ayrılarak siyasi mülteci hakkı kazandıkları Sultan Kâbus tarafından yönetilen Umman’a gittiler.

Hannibal Kaddafi Uluslararası Ceza Mahkemesi veya herhangi bir Uluslararası kurum tarafından aranmıyor. Hakkında bir tutuklama talebi veya kararı da yok. Bir eşi de Lübnanlı. 20 Eylül 1975 doğumlu Hannibal, Kuzey Lübnan’daki Sebal köyünden fotomodel Elin Sekaf isimli bir Lübnanlı Hristiyan ile evli. Bu evliliğinden bir erkek ve kız çocuk sahibi. Özel jet sahibi çiftin Beyrut havalimanını kullanmaları birkaç kez yasaklanmıştı.

Hannibal geçen hafta Lübnan’ın Beka bölgesinde silahlı bir grup tarafından kaçırılıyor. Lübnan Şii toplumu, 1978 yılında Lübnanlı Şii Lider ve Emel hareketinin kurucusu Musa Sadr’ın Libya’ya yaptığı ziyaret esnasında ortadan kaybolmasında Kaddafi ve Libya’yı sorumlu tutuyor. Sadr’ın Libya ziyareti sırasında öldürüldüğü ve güney bölgesi Sabha’ya gömüldüğü öne sürülüyor. Kaddafi Sadr’ın kaybolması ile ilgili bir bilgisinin olmadığını ve heyetin uçağa binerek ülkesinden ayrıldığını iddia etmişti. Bazı kaynaklarda, Şii liderin Libya yöneticilerinin içinde yer aldığı yabancı bir istihbarat servisi tarafından öldürüldüğü ve Kaddafi ile Lübnan Şii hareketleri arasına nifak sokulmak istendiği inancı vardır.

Hannibal birkaç gün zorla alı konulduktan sonra serbest bırakıldı. Lübnan Adalet Bakanlığı tarafından sorgulanan Hannibal’ın ister onu alıkoyanlara ister Adalet bakanlığına verdiği bilgilerin kıymeti harbiyesi henüz netleşmiş değil. Bugün Libya’yı yöneten kadroların içinde yer alan önemli bir yetkilinin İmam Musa Sadr’ın katledilmesinde rolü olduğu bilgisi kamuoyuna sızdırıldı. İlginç olan şudur ki, Musa Sadr Ağustos ayında kayboldu. Kaddafi’nin saltanatı da Ağustos ayında yok oldu.

Soğuk ve karlı Alp dağlarından binlerce asker ve yüzlerce fil geçiren Suriye asıllı Kartacalı Hannibal tarih yazdı. Roma’nın kâbusu oldu. İhanete uğradı ve önce Antakya’ya buradan Anadolu’ya sığınmak zorunda kaldı. En nihayet Roma askerlerine esir düşmemek için intihar etti. Libyalı Kaddafi’nin oğlu Hannibal diğer kardeşleri gibi savaşta ve vatan savunmasında yer almadı. Saltanatın verdiği servet ile lüks araba, jetler ve kadınlara yatırım yaptı. Bizim yerli süslü-manların şatafatlı yoldaşı oldu. Allah imtihanından sakınsın amma ve lakin vuku bulma ihtimali her daim mevcut. Fes başa düşünce, bakalım bizim süslü-manların ne kadarı Suriye asıllı Kartacalı ve ne kadarı Libyalı Hannibal olacak.

Mehmet YUVA - 17 Aralık 2015 - Aydınlık

Son Yazılar