turkiye nato topunun ucunda turhan selcuk225

Ya NATO ya tam bağımsızlık!

Emperyalizmin insanlık sahnesine çıkışından günümüze değin, kurulmuş olan bu kanlı sistem, birçok kez tökezlemiş olsa da her seferinde büyük savaşlar yaratarak yeniden doğrulmayı becerebilmiştir.

Bugün özellikle bölgemizde yaşanan gelişmeler, yeni bir paylaşım savaşının başladığının göstergesidir. Rusya uçağının düşürülmesi ile ülkemizi Atlantik kampının ortasına bırakan AKP, İncirlik üssünün kullanım alanlarını da NATO ülkeleri için genişleterek ülke bağımsızlığını ayaklar altına almaktadır.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, IŞİD'e karşı koalisyon güçleri için hem Türkiye'ye, hem de bölgeye deniz ve hava gücü gönderileceğini açıklamıştır. Buradaki esas amacın, bölgedeki Rusya gücünü sınırlandırmak olduğu açıktır. Bu kapsamda İngiltere savaş uçağı, Almanya ve Danimarka savaş gemileri gönderecektir. Son zamanlarda çıkan haberlere baktığımızda da, Almanya ve Fransa'nın İncirlik Üssü'nün kullanımı için Türkiye'ye bir niyet mektubu ilettiği belirtilmektedir.

Türkiye’yi Atlantik Çizgisinde Tutmak İstiyorlar…

1945 senesinde, Stalin'in Türkiye'den Kars ve Ardahan'ı istediği propagandası bilinçli olarak çıkartılmış ve de alabildiğine büyütülmüştür. Hâlbuki bu talebin Türkiye tarafına iletildiğini gösteren, resmi hiçbir metin (nota) de bulunamamıştır. İşte bugün, Rus uçağının düşürülmesi de buna benzer bir kışkırtmadır. Son dönemde gelişen Rusya-Türkiye ilişkilerinin bir anda bozulması, hem bölge için hem de Türkiye-Rusya çıkarları için son derece tehlikelidir. Batı'dan Türkiye’ye verilen destek mesajlarının amacı ise oldukça açıktır: Türkiye'nin Rusya-İran-Çin ile işbirliği geliştirmesini engellemek (Çin füzeleri, nükleer santral, ŞİÖ talepleri vb.) ve Atlantik çizgisi içerisinde sıkı sıkıya tutmaktır. *

Rusya uçağının nasıl düşürüldüğü, neden düşürüldüğü tartışmaya açıktır lakin bu hadise Türkiye’nin bütünlüğünü tehlikeye atan bir hareket olmuştur ve bu hareket sadece ABD-NATO’ya yaramıştır. Bunu iyi görmemiz gerekmektedir. Aslında bu olay, Temmuz ayında imzalanan İncirlik mutabakatının bir sonucudur. PKK’ya yönelik başlayan müdahaleler, mutabakatın dikkatlerden kaçırılması için bir paravan görevi görmüştür ve ne yazık ki yurtsever kesimde bile hala gereken hassasiyet oluşmamıştır.

Tam Bağımsızlık İncirlik’ten Başlar…

Türkiye, bölgenin sorunlarının çözümü için en kilit ülke konumundadır ve bölgede Türkiyesiz bir çözüm de söz konusu değildir. Lakin Türkiye’nin çıkarı, Atlantik kampında değil; bölge ülkeleri ittifakındadır ve artık net bir şekilde görülmektedir ki AKP’nin Suriye politikası, ülkemizin bütünlüğü için bir tehdit oluşturmaktadır. Cihatçı terör gruplarının desteklenmesi, Rusya’ya karşı izlenen düşmanlık, ABD politikalarına bağımlılık, Barzani’ye sunulan sınırsız destek ülkemizi adım adım felakete sürüklemektedir. Bu durum karşısında yapılması gereken, hep vurguladığımız gibi geniş kesimlere dayanan, meclis dışı muhalefeti “anti-emperyalist” bir çizgide örgütlemektir. Bunun da kıvılcımı, İncirlik’ten yakılmak zorundadır çünkü tam bağımsızlık, İncirlik’ten başlamaktadır.

*** *** ***

Türkiye'nin "Küçük Amerika" olma serüveni, uzun yıllara dayanmaktadır. NATO'ya katılım süreci ile de bu yolda, önemli bir ivme kazanılmıştır. Zaten o günden sonra, Mustafa Kemal Atatürk'ün milli devlet stratejisi olarak gördüğü ve bir nevi vasiyet olarak bıraktığı Sovyet dostluğundan tamamen vazgeçilmiş, ABD-NATO politikalarına koşulsuz bir teslimiyet sağlanmıştır. Tarihsel olarak görüyoruz ki; Türkiye Sovyet dostluğundan uzaklaştıkça, hem tam bağımsızlığından tavizler vermiş, hem de bölge ülkeleri ile ilişkilerini koparmak zorunda kalmıştır. Türkiye eğer bugün tam bağımsız bir çizgide olmak istiyorsa, Rusya ile ve diğer bölge ülkeleri ile ittifak yapmak, ABD-NATO güdümünden çıkmak, İncirlik ve diğer ABD üslerindeki emperyalist zorbaları defetmek zorundadır.

* Dipnot: Ergenekon ve Balyoz davaları, Rusya ve İran ile bölgesel ittifakı savunan Anti-Amerikancı subayların TSK'dan tasfiye edilme süreciydi. Bugün, gerekçelerini daha da iyi anlıyoruz.

Barış TINAY - 15 Aralık 2015 - Ulusal Kanal

Son Yazılar