suriye teroristlerin turkiye baglantisini kesti225

Suriye, teröristlerin Türkiye'yle olan can damarını kesti!

Suriye haber ajansı SANA'nın aktardığına göre, Suriye ordusu, Nusra Cephesi tarafından kullanılan Halep-Türkiye arasındaki ‘hayat yoluna' saldırı düzenledi.

SANA'ya konuşan bir askeri yetkilinin açıklamalarına göre, Halep'te terörist gruplara karşı taarruzlarını sürdüren Suriye ordusu, teröristlerin alt yapısını tahrip ederken, bölgenin güneyinde birçok köyün kontrolünü ele geçirdi.

Suriye ordusunun teröristlerden kurtardığı yerleşim birimleri, Mreykes, Ebu Ruveil, Kreyhiye, El Seybiye ve Dalame olarak açıklandı.

YOLU NUSRA KULLANIYORDU...

Operasyonlarda, Nusra Cephesi'nin Türkiye'den Halep'e mühimmat sevkiyatı için kullandığı ‘hayat yolunun' da tahrip edildiği belirtildi.

Suriye ordusunun Halep'in civarındaki Karam El Tarab, El Ramus, Süleyman El Halabi, Aykul, Karam El Maysar, El Maasaraniye be Bani Zeyd bölgelerinde de operasyon düzenlediği kaydediliyor.

Lazkiye'de de ilerleyişini sürdüren Suriye ordusu, El Kouz Dağı'nın kuzeyinde kontrolü ele geçirdi.

suriye teroristlerin turkiye baglantisini kesti

ORDUDAN PALMİRA'YI KURTARMA OPERASYONU...

Öte yandan Suriye ordusu, mayıs ayından bu yana IŞİD’in elinde olan tarihi Palmira kentini geri almak için Rusya’nın hava desteğiyle büyük bir operasyon başlattı.

İran’ın yarı resmi Fars haber ajansı, Palmira yakınlarında Humus’un dört bölgesinde Suriye ordusunun IŞİD’e operasyon düzenlediğini duyurdu. Karyatayn, Havarin, El Hadat ve Mahasa’da başlatılan operasyonlarda 20’den fazla terörist öldürüldü.

Sputnik - 13 Aralık 2015  

suriye ordusu oso komutanini oldurdu

İlgili Haber :

Suriye ordusu, ÖSO komutanını öldürdü!

Suriye’nin Lazkiye kentinin Kuzeydoğusunda yer alan, Türkiye sınırına yakın Türkmen Dağı bölgesinde Suriye ordusu, ÖSO komutanı Akil Cuma'yı öldürdü. Bölgede ilerleyen ordu, Türkmen Dağı'nın tamamına hakim olmak üzere.

Suriye ordusu, Türkmen Dağı bölgesinde Rusya savaş uçaklarının hava desteğiyle ilerleyişini sürdürüyor. Ordu, bölgeyi Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi’nden temizlemek için günlerdir büyük bir operasyon düzenliyor.

ORDU, TÜRKMEN DAĞI'NIN TAMAMINI ALMAK ÜZERE...

Operasyon kapsamında bölgede ordu, bugün Çardaklı, Gökdağ ve Avanlı bölgeleri ile Türkiye sınırına yakın olan bazı köyleri ele geçirdi. Ordunun birkaç güne kadar Türkmen Dağı bölgesinin tamamını alacağı bekleniyor.

oso komutani akil cuma

Binlerce Suriye askerinin katıldığı operasyonda şiddetli çatışmalar sürerken, ordu,  Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)’ya bağlı cihatçı örgütlerden Liva El Nasır grubunun komutanı Akil Cuma’yı öldürdü. Türkmen kökenli olan Cuma, 2 yıldır Lazkiye bölgesinde orduya karşı savaşıyordu.

Suriye ordusu geçtiğimiz günlerde Türkmen Dağı bölgesinde ÖSO ve El Nusra komutanlarını da öldürmüştü.

Cuma’nın dışında da ÖSO ve Nusra üyesi 12 militan öldürüldü. Yaralan militanlar ise Türiye sınırında bekletilen ambulanslarla Hatay’daki hastanelere kaldırıldı.

TÜRKMEN DAĞI’NDAN SONRA HEDEF İDLİB!

Suriye, çatışmalarda kilit öneme sahip Lazkiye ile İdlib'in ortasındaki Türkmen Dağı’nın kontrolünü 3 yıl önce kaybetmişti. Dağın tamamının kontrolünü ele geçirmeyi hedefleyen ordu, daha sonra Fetih Ordusu’nun elindeki İdlib’i kurtarmak için operasyon başlatacak.

Hikmet DURGUN - 12 Aralık 2015 - Sputnik

Son Yazılar