isid kaynak turkiye225 

IŞİD'in yaşam kaynağı Türkiye!

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad İspanya’nın resmi haber ajansı EFE’ye röportaj verdi.

Esad, röportajda Türkiye ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ilişkin çarpıcı iddialarda bulundu. Esad, IŞİD’in yegane yaşam damarının Türkiye olduğunu öne sürerek, Erdoğan’ın Suriye’ye ilişkin planların başarısız olması halinde Türkiye’nin Müslüman Kardeşlerin merkezi olması yönündeki ideallerin son bulacağını iddia etti.

Esad’ın röportajı Suriye’nin Resmi Haber Ajansı SANA’da yayınlandı. IŞİD’in dış güçlerin desteği ile dünyanın her yerinden terörist temin etmede büyük olanaklara sahip olduğuna işaret eden el Esad, Türkiye üzerinden Suriye ve Irak’a dünyanın muhtelif yerlerinden gelen teröristlerin akışına son verilmesi gerektiğini belirtti.

SANA'nın röportajının ilgili bölümleri şöyle:

ESAD: IŞİD’İN YAŞAM KAYNAĞI TÜRKİYE!

Kimlerin IŞİD’ten petrol satın aldığı ve IŞİD’in arkasında duran devletlere ilişkin soruya cevabında Esad; Rusya Savunma Bakanlığının geçen hafta Suriye’den çalıntı petrolü Türkiye’ye taşıyan tankerlere ilişkin görüntüler yayınladığına dikkat çekti. Esad bu görüntülerin gerçek olduğunu iddia etti ve Türkiye’nin bunları inkar ettiğini belirtti.

Meseleye gerçekçi yaklaşmak gerektiğini ifade eden Esad, Suriye petrolünün büyük çoğunluğunun Türkiye ve Irak’a yakın Kuzey Bölgesinde bulunduğunu öne sürdü. Esad teröristlerin çaldıkları bu petrolü Irak’a ya da bölgeden uzak olan Ürdün veya Lübnan’a taşımalarının mümkün olmadığını ifade etti. IŞİD’in yegane yaşam damarının Türkiye olduğunu öne süren Esad, teröristlerin çalıntı petrolü ucuz fiyata Türkiye’ye sattığını, Türkiye’nin de bu ucuz petrolü dünyaya sattığını iddia etti. Esad kimsenin de yalanlaması imkansız olan bu gerçeği inkar etmesinin de mümkün olmadığını söyledi.

IŞİD VE EL NUSRA’NIN FİNANSAL KAYNAĞI!

Suudi rejiminin yanı sıra Suudili ve Suudili olmayan kimi şahısların IŞİD’i finanse ettiklerine dikkat çeken Esad, uluslararasınca terör örgütleri sayılan IŞİD ve Nusra Cephesi gibi örgütlerin nasıl milyarlarca dolar ve büyük finans kaynaklarına sahip oldukları sorusuna dikkat çekti.

Bu örgütlerin temel olarak Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye tarafından desteklendiklerini iddia eden Esad, bölge ve tüm dünya halklarını tehdit eden IŞİD’in vahşetlerinden bu ülkeleri sorumlu tuttu.

Meselenin bununla sınırlı olmadığını belirten Esad, teröristlere Türkiye’de sınırsız bir destek verildiğini ve yaşam damarı teşkil eden bir destek aldıklarını öne sürdü. Teröristlerin günü birlik olarak büyük miktarda silah, insan ve finans desteği aldığını belirten Esad, bu desteği ve yaşam damarını kesmeden savaşın kuşkusuz olarak uzayacağını ifade etti.

Sözlerine devam eden Esad uluslararası düzeyde de teröre karşı bir tutumun mevcut olduğuna işaret ederken, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın teröre destek verdiği iddiasını yineledi ve bu devletlere teröre desteği kesmeleri yönünde baskı yapılması gerektiğini söyledi.

“ERDOĞAN MÜSLÜMAN KARDEŞLER İDEOLOJİSİNE SAHİP”

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Suriye’deki krizin çözümünün bir parçası olma ihtimaline ilişkin soruyu yanıtlayan Esad, beş yıla yakın süredir Erdoğan’ın teröristlere destek verdiği iddiasını tekrarladı ve bu desteği kesmesi halinde bu ihtimalin mümkün olacağını ifade etti.

Esad, Erdoğan’ın tutumunu değiştirmesinin beklenmediğini ifade ederek, “Çünkü Erdoğan Müslüman Kardeşlerin radikal tekfirci ideolojisine sahip” dedi.

Erdoğan’ın Türkiye ve halkının çıkarlarına hizmet edecek pragmatik bir şahsiyete sahip olmadığını ileri süren Esad, “Onun hedefi radikal ideolojisine hizmet. Türkiye ve halkının çıkarlarına ters düşse de bu ideolojisinden caymasının beklenmiyorum.” dedi.

“ERDOĞAN CİDDİ BİR ŞEKİLDE RAHATSIZ”

Türkiye’nin Rus savaş uçağını Suriye hava sahasında düşürmesine ilişkin görüşleri konusundaki soruyu cevaplayan Esad, Rus hava güçlerinin Suriye’de operasyonlara başlamasının Erdoğan’ı ciddi bir şekilde rahatsız ettiğini öne sürdü.

Esad, Rus hava güçlerinin desteğinde Suriye ordusunun teröre karşı savaşta ciddi başarılar kaydettiğine dikkat çekerken, bunun Erdoğan’ın plan ve ideallerini çökerttiğini iddia etti. Erdoğan’ın Suriye’ye ilişkin planların başarısız olması halinde, Türkiye’nin Müslüman Kardeşlerin merkezi olması yönündeki ideallerin son bulacağını söyleyen Esad, “Erdoğan, Suriye’ye hayallerinin son kalesi gözüyle bakıyor” dedi.

Mısır ve daha başka yerlerde Erdoğan’ın başarısız olduğunu ifade eden Esad, Suriye’de de başarısız olması halinde Erdoğan’ın siyasi geleceğinin sona ereceğini iddia etti ve ekledi; “Bundan dolayı da mantıksız ve öfkesini ifade eden bir davranışta bulunuyor” şeklinde konuştu.

Esad, Erdoğan’ın Rus uçağını düşürmesinin bir diğer nedeninin ise, NATO’nun yardımına koşacağını ve NATO’yu Rusya’ya karşı savaşa sokacağını düşünerek yaptığını iddia etti. düşündüğünü belirtti. Esad sözlerinin devamında “Böylelikle Suriye’deki durumları daha da karmaşık hale getirecek ve Müslüman Kardeşler hayallerini gerçekleştirmek için yeniden büyük fırsat elde edeceğini düşündü.” ifadelerini kullandı.

Esad, Erdoğan’ın aynı zamanda bu davranışıyla Suriye’ye teröristleri rahatlıkla göndereceğini ve uçuşa yasak bölge ilan edilebileceğini düşündüğünü iddia etti.

Odatv - 11 Aralık 2015

Son Yazılar