kadraja girmeye calisan davutoglu

Musul’a Takviye: AKP iktidarının kadraja girme çabası!

AKP’nin iflas eden dış politikası, mehter yürüyüşü gibi iki adım ileri, bir adım geri gidişini sürdürüyor.

“Türkmenler katlediliyor” bahanesiyle Rus jeti düşürülünce, Pandora’nın kutusu açıldı ve içinden kaçak petrol paylaşımı çıktı!

AKP dış politikası “gerginliği tırmandırmak istemiyouz” diyerek geri adım attı.

Ardından Musul’a asker takviyesi, “zafer çığlıklarıyla” sunuldu. Irak’ın sert çıkışı karşısında yine hemen geri adım atıldı: “bizim kimsenin toprağında gözümüz yok, takviye durduruldu!” dendi.

Yalpalamanın nedeni açık, AKP iktidarı, oyunun dışında kaldığının farkına varınca, aynen Paris’teki büyük Charlie Hebdo yürüşünde Davutoğlu’nun yaptığı gibi, Ortadoğu’da da kadrajda yer alma çabası gösteriyor.

Peki, “Ortadoğu’nun lideri olma ve Osmanlı’yı diriltme” hayalindeki dış politika, nasıl oldu da oyunun dışında kaldı?

IŞİD’in Ortadoğu’da dengeleri bozması ve petrol paylaşımını zora sokması, Suriye ve Irak’ta sınırların yeniden çizilmesini gündeme getirmiş, ABD ile Rusya’nın yaklaşmasına yol açmıştı.

Ortadoğu konusunda son birkaç aydır sürdürülen görüşmelerde ortak noktalar belirmeye başlamıştı: IŞİD’e karşı ortak mücadele edilecek, Esad’a bir süre daha dokunulmayacak, PYD’ye açıktan destek verilecekti.

Paris katliamı, Avrupa’nın Suriye politikasını da değiştirdi.

Fransa “Esad gitsin” görüşünü değiştirip IŞİD’e karşı hava saldırılarını artırdı. Ardından İngiltere, Almanya, Belçika ve Hollanda aynı yola girdi. İncirlik müttefiklerin üssü işlevini görmeye başladı.

Gerçek buyken, iflas etmiş “stratejik derinlik” politikası, iç politikada milliyetçi duyguları kaşıyarak, hamaset ve demagoji yapılarak sürdürülmeye çalışılıyor. Ama dış politika hamaset ve demagoji kaldırmıyor.

Üstelik, sahne önünde Karagöz-Hacivat oyunu oynatmaya çalışan AKP iktidarı, emperyalistlerin perde arkasında oynadığı petrol oyununu da gizlemiş oluyor.

Doğan YURDAKUL - 08 Aralık 2015 - ABC

Son Yazılar