pesmerge abd bayragi2 1

ABD’den Barzani’ye ağır silah sevkiyatı!

ABD, Barzani yönetimine ağır silahlar gönderdi.

Silahların Kuveyt’e geldiği ve yakında Barzani bölgesine ulaştıracağı belirtildi IKBY yetkilileri silahların bir ay içinde ellerinde olmasını beklediklerini açıkladı.

ABD yönetimi, Irak yönetimini devredışı bırakarak IKBY Başkanı Mesud Barzani yönetimine ağır silahlar gönderdi. Silahların Kuveyt’e geldiği ve önümüzdeki günlerde Barzani bölgesine ulaştıracağı belirtildi. Irak’ın kuzeyindeki Bölgesel Yönetim yetkilileri, silahların bir ay içinde ellerinde olmasını beklediklerini açıkladı.

KONGRE KARARI VAR...

Barzani yönetimine yakın Rudaw’da yer alan habere göre, zırhlı araçların, mayına dayanıklı ve etkin koruma sağlayan ilk olarak ABD tarafından geliştirilmiş zırhlı, askeri arazi araçlarının da bulunduğu ağır silahlar Kuzey Irak’a ulaştırılacak.

ABD Kongresi Mayıs 2015’te kabul ettiği 2016 mali yılı için Ulusal Savunma Yetki Yasası’yla Irak’ın belli şartları yerine getirmemesi durumunda, Bağdat’ı devredışı bırakarak Kürt peşmergeler, Sünni yerel güvenlik güçleri ile Irak Sünni ulusal muhafızlarına doğrudan askeri yardımlar yapmasını kararlaştırmıştı. ABD’nin Irak’a yollayacağını açıkladığı özel kuvvet personeli sayısıyla ilgili belirsizlik ise sürüyor. Geçen yıl Haziran ayında IŞİD’in Musul’a girmesinin ardından ABD’nin “eğitim ve eşgüdüm” gerekçesiyle Irak’a yolladığı asker sayısının açıklanan resmi rakamlara göre 3 bin 500’ü aşmış durumda. ABD Savunma Bakanı Carter’ın geçen hafta açıkladığı, Suriye’de operasyon yetkisine sahip ek Amerikan kuvvetinin ise bini bulabileceği kaydediliyor.

AMERİKAN SİLAH ŞİRKETLERİ MEMNUN!

ABD merkezli uluslararası silah şirketlerinin, 2011’den beri süren Suriye iç savaşında, bölgede yükselen tansiyon sebebiyle satışlarını ve karlılığını artırdığı ve şirket yöneticilerinin bu durumdan memnun olduğu bildirildi.

Geçen hafta Florida’da düzenlenen ve ABD’nin büyük savunma sanayi şirketlerinden Lockheed Martin, Raytheon ve Oshkosh’un üst düzey yöneticilerinin de katıldığı bir konferansta, şirket yöneticilerinin Ortadoğu’da, özellikle Suriye’de, devam eden çatışmaların şirketlerinin silah satışlarını artırdığını söyledikleri belirtildi.

ABD’den yayın yapan “Intercept” adlı haber sitesi, konferansa katılan dünyanın en büyük savunma sanayi şirketlerinden Lockheed Martin’in Başkan Yardımcısı Bruce Tanner’a ait bir ses kaydı yayınladı.Ses kaydında Tanner’ın, Rus savaş uçağını düşürülmesinin Suriye’deki gerilimi artırdığını ve bu durumdan firmasının “dolaylı olarak faydalanacağını” söylediği aktarıldı. Habere göre Tanner, ayrıca Rusya’nın Suriye’ye müdahalesinin Lockheed Martin yapımı F-22 ve F-35 jetlerine duyulan ihtiyacı artıracağını, Yemen’deki savaş sebebiyle Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin roket ve benzeri silahlara talebinin arttığını ifade etti.

Aydınlık - 08 Aralık 2015

Son Yazılar