putin ucagimiz teroristlerle savasiyordu225

'İşadamları hükümetin kurbanı'

Türkiye’ye yönelik ekonomik yaptırımlarda kararlı olduklarını kaydeden Karlov şu anda 8 bin olan Rusya’ya TIR geçiş belgesinin 2 bine, belki de sıfıra indirileceğini ifade etti.

Karlov’un Türk halkına da mesajı vardı:

"Türk halkı düşmanımız değil dostumuzdur!"

Rusya Federasyonu Büyükelçisi Andrey Karlov yaşanan uçak krizinden sonra ilk kez Aydınlık’a konuştu. Rusya Büyükelçiliğinde yaptığımız söyleşinin dün yayımladığımız ilk bölümü çok ses getirdi. Dünkü bölümde uçak krizinin bölgesel yansımalarını değerlendiren Karlov, bugün yayımlayacağımız ikinci bölümde, krizin ekonomik sonuçları, yaptırımlar ve Türk iş adamlarının Rusya’daki geleceğini değerlendirdi. Türkiye’ye yönelik ekonomik yaptırımlarda kararlı olduklarını kaydeden Karlov, Türk işadamlarının yöneticilerinin kurbanı olduğunu söyledi. Karlov, şu anda 8 bin olan Rusya’ya TIR geçiş belgesinin 2 bine, belki de sıfıra indirileceğini ifade etti. Karlov’un Türk halkına da mesajı vardı: Türk halkı düşmanımız değil dostumuzdur!

İşte Rusya Federasyonu Büyükelçisi Karlov’un Aydınlık’a yaptığı özel açıklamalar...

TÜRK HALKI DOSTUMUZ!

Aydınlık >>> Türk ve Rus halkları arasında gerilim yükseliyor. Bunu önlemek için ne yapmalı?

Andrey KARLOV >>> Türk halkı düşmanımız değil. Türk halkı ile hiçbir sorunumuz yok. Sorunumuz Türkiye’yi yönetenlerle. Yaşanan olay, askerimizin şehit edilmesi kabul edilebilir bir durum değil. Rus halkı içinde birtakım olumsuz tepkiler olabilir. Bunları önleyeceğiz. Örneğin Türk öğrencilerle ilgili bazı olumsuz gelişmeler oldu. Sonra Milli Eğitim Bakanı açıklama yaparak sorunu çözdü. Türk milleti her zaman dostumuzdur. Ruslar en çok Türklerle evleniyor. Rusya Devlet Başkanı Putin de Türk halkıyla bir sorunumuz olmadığını defalarca açıkladı.

Aydınlık >>> Türk işadamları çok sıkıntıda

Andrey KARLOV >>> İşadamları ile de bir sıkıntımız yoktu. Son yaşanan gelişmelerin onlarla bir ilgisi yok. İşadamları, Türkiye’yi yönetenlerin yanlış politikalarının kurbanıdırlar.

MÜTEAHHİTLERE KÖTÜ HABER!

Aydınlık >>> Rusya Türkiye’ye karşı hangi önlemleri alacak?

Andrey KARLOV >>> Rus vatandaşlarımıza Türkiye’ye turistik tur satmıyoruz, bunları durdurduk. Geçen sene Türkiye’ye 4.5 milyon Rus turist geldi. Bu sene 3.5 milyon bekliyorduk. Önümüzdeki sene çok daha az gelecek. Diğer bir konu da Türk müteahhitlik sektörü. Türk müteahhitler Rusya piyasasında çok etkin bir biçimde faaliyette bulunuyordu. İmzalanmış olan sözleşmeler ya da 31 Aralık tarihine kadar imzalanacak olan bütün sözleşmeler aynen devam edecek, gerekenler yerine getirilecek. 1 Ocak 2016 tarihinden sonra bu tür projeler için belli bir görüşme ve değerlendirme süreci öngörülecek. Türkiye’den ithal ettiğimiz yaş meyve ve sebze neredeyse durdurulacaktır. Son olarak Türkiye’nin yaş seze ve meyve ihracatının boyutu 1 milyar dolar civarındaydı. Bu yıl Türkiye’den yaş meyve ve sebze ithalatımız önemli ölçüde artmıştı. Büyükelçi olarak bizzat ben çok çaba sarfetmiştim. Ama şimdi işler değişti. Narenciye ve domates... İhracatın yüzde 30-35’i... O zaman başka ülkelerden alacağız. İsrail’den, Azerbaycan’dan, İran’dan, Cezayir’den teklifler geldi.

TIR GEÇİŞİNDE BÜYÜK KISITLAMA!

Türk TIR şoförlerine, taşıma sektörüne verilen izin kontenjanı kısıtlanacaktır. Bu sene 8 bin izin verdik, önümüzdeki sene 2 bin olacaktır. Öyle bir ihtimal var ki, belki de hiç vermeyeceğiz. Bahsettiğim önlemler alınmış vaziyetti ama diğer ilave önlemler de görüşülmekte...

Aydınlık >>> Doğalgaz buna dahil mi?

Andrey KARLOV >>> Mesela Türk Akımı, doğalgaz boru hattı projesi, iptal edilebilir ya da durdurulabilir.

Aydınlık >>> Mavi Akım’dan gelen doğalgazın miktarının azaltılması, kısıtlanması ya da kesilmesi söz konusu olabilir mi?

Andrey KARLOV >>> Benim bu konuda bilgim yok... Şu anda bu tür konular üzerinde spekülasyon yapmak istemiyorum, kararı bekleyelim ondan sonra...

Aydınlık >>> Nükleer santral yapımı, yaptırım kapsamına alınabilir mi?

Andrey KARLOV >>> Kesin olarak bilmediğim bilgi konusunda spekülasyon yapmak istemiyorum.

GAZETECİLERİN ORADA OLMASI DİKKAT ÇEKİCİ!

Aydınlık >>> Rus pilotun cenazesi kimin elinden alındı?

Andrey KARLOV >>> Türk tarafından aldık.

Aydınlık >>> Karşı tarafta kimin elinde olduğu yönünde bir bilginiz var mı?

Andrey KARLOV >>> Bize bir çok eleştiri ve suçlama geliyor. Bunlardan biri de bizim o bölgede Türkmenleri hedef aldığımız. Özellikle beni şaşırtan bir husus var. Uçağımızın düşürüldüğü sırada olay yerinde birçok gazetecinin olması. Özellikle uçağın vurulma anının, profesyonel ekipmanla çekildiği görülüyor. Pilotumuz paraşütle iniş yaparken, ona ateş eden grup da profesyonel biçimde çekim yaptı. Bu çok dikkat çekici. Ayrıca ortaya çıktı ki, bu grubun komutanlarından biri Türkmen değil, Türkiye vatandaşı!

VİYANA ETKİLENİR Mİ?

Aydınlık >>> 1 Ocak 2016’da Viyana mutabakatına göre yeni bir süreç başlayacak. Uçak krizi bu süreci etkiler mi?

Andrey KARLOV >>> Daha önce de ifade ettik ki IŞİD’i sadece ortak çabalarla yok edebiliriz. Bizim uluslar arası arenada yaptığımız çabalara, uçağımızın düşürülmesi bir darbedir. Ama Rusya mutlaka, bu formatta bu istikamette çalışmaya devam edecektir. IŞİD tehdidini tek başına önlemek, ne Rusya ne ABD ne de başka ülke için tek başına mümkündür. Bu sorun sadece ve sadece BM ilkelerine ve mevzuatına dayanarak, uluslar arası gerçek bir koalisyonun katılımıyla çözülebilir.

İLİŞKİLER NASIL NORMALE DÖNER?

Aydınlık >>> İki ülke arasında bir kriz var. Kolay da soğuyacağa benzemiyor. İlişkiler nasıl normale döner?

Andrey KARLOV >>> Türkiye olan ilişkilerimizin bu kadar krize girmesinden dolayı, üzüntü içindeyiz. Devlet Başkanımız dün üzüntülerini paylaştı; kendisi de ilişkileri 23 Kasım tarihinde bulunan seviyesine ulaşması açısından bir çok çaba göstermiştir. Türkiye’den beklentilerimizi de açıkladı: Önce özür dilemesi, sorumluların cezalandırılması ve uçağımızın düşürülmesi sonucundaki zararın tazmin edilmesi, yani çok olağanüstü bir talep yok gördüğünüz gibi... Ama diyaloga başlamamız için bu koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Aydınlık >>> Rusya, Türkiye ile askeri diyalogu askıya aldı. Türkiye ile Rusya’nın Karadeniz’de Blackseafor diye ortak bir operasyonu var... Bu ne olacak?

Andrey KARLOV >>> Türkiye ile askeri temasları durdurduk... Ekonomik olarak alacağımız önlemler, şu anda netleştirilmektedir.

Aydınlık >>> Blackseafor da durdu mu? Çekilecek misiniz o operasyondan?

Andrey KARLOV >>> Bana savunma bakanıymışım gibi soru soruyorsunuz...

Söyleşi - İsmet ÖZÇELİK / Deniz KAHRAMAN - 05 Aralık 2015 - Aydınlık

Son Yazılar