andrey karlov ankara rus buyukelcisi2

'Vuracağımız hedeflere Ankara itiraz etmedi'

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Rus savaş uçağı SU-24’ün düşürülmesi konusunda çok önemli açıklamalar yaptı.

Türkiye’de bazı kesimlerin ‘Türkmen Dağı’nda Türkmen katliamı yapılıyor’ iddialarının doğru olmadığını belirten Karlov, ‘Biz orada Rus teröristleri (Çeçen) hedef almıştık’ dedi

Ankara ile Moskova arasındaki uçak krizi sıcaklığını korurken Türkiye’nin, Rus uçaklarının Suriye’deki operasyonları sırasında vurulmasını istemediği bölgelerin listesini Rusya Savunma Bakanlığı’na vermediği ortaya çıktı.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov bu bilgiyi, krizin ardından Türk basınında ilk kez konuştuğu Aydınlık’la paylaştı.

Karlov önceliklerinin Suriye’nin toprak bütünlüğü olduğunu vurguladı. Büyükelçi Türkmen Dağı’nda Türkmenleri değil Rus vatandaşı olan teröristleri vurduklarını da açıkladı.

Büyükelçi Karlov, Aydınlık’ı büyükelçilikteki kabul salonunda ağırladı. 1,5 saat süren görüşmede sorularımıza çarpıcı yanıtlar verdi.

İLİŞKİLERİMİZİN TARİHİ İKİYE BÖLÜNDÜ!

Aydınlık >>> Uçak krizi şu anda hangi aşamada?

Andrey KARLOV >>> Rus bombardıman uçağıyla ilgili olan olaylar, bizim ikili ilişkilerimizin tarihini ikiye bölmüştür. 24 Kasım öncesi ve 24 Kasım sonrası...

Aydınlık >>> Olayın ardından Kremlin’den yapılan açıklamada, bir provokasyondan söz edildi. Bu provokasyon kime kim tarafından ve niye yapıldı?

Andrey KARLOV >>> Son yıllarda, iki ülkenin elde etmiş olduğu başarılar baltalanmış oldu. Provokasyonun arkasında kimin olduğunu, daha önce Devlet Başkanımıza da soruldu. Şöyle cevaplayabilirim. Arkasında kimin olduğu önemli değil, önemli olan şu: Bizim savaş uçağımız düşürülmüştür. Suriye’de operasyonlara başlarken bir uydumuzu Suriye üzerinde konuşlandırdık. Bunu sivil hedeflere ve müttefiklerimize zarar vermemek için yaptık. O gün düşürülen uçağın yanı sıra, diğer bir uçağımız daha hareket ediyordu. O uçak, uçağı düşüren füzenin fırlatıldığı anı tespit etti. Aslında düşürülen uçağın mürettebatı şehit düştü ama navigasyon askeri hayatta ve uçağın güzergahını belirliyordu. O bölgenin yakınında bizim hava üssümüz ve radarlarımız var. Bizim verilerimiz defalarca kontrol edildi. Kısaca, Rus uçağı, Türk hava sahasına girmemiştir. Bizim uçağımızın uçuş güzergahı sınırınıza en fazla bir kilometre yakındır. Türk uçağı ise Suriye hava sahasını ihlal etmiş, Suriye hava sahasında 2 kilometre derinliğe kadar girmiştir. Füzeyi de Suriye hava sahasında bulunduğu sırada fırlatmıştır.

RUS UÇAĞI OLDUĞU BİLİNİYORDU...

Aydınlık >>> En çok tartışılan konulardan bir tanesi de Türk uçaklarının uyarıda bulunup bulunmadığı... Uyarıyı Rus uçakları duymadı mı? İkincisi, Türk uçakları Rus uçağını vururken, bunun Rus uçağı olduğunu biliyor muydu?

Andrey KARLOV >>> Aslında bizim düşürülen uçağımızın navigasyon uzmanı kurtarıldıktan sonra, Hmeymim hava üssüne gönderildi ve bir grup Rus basın mensubu ile görüştü. Kendisi, net bir şekilde ifade etti ki, herhangi bir uyarı ya da ikaz gelmedi. Ekim ortasında, Türkiye’ye Rus Uzay ve Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Dronov ziyareti gerçekleştirildi. Türk tarafına “sıcak hat” diyebileceğimiz, başında sorumlu askerimizin bulunduğu bir telefon verildi. Bu tür durumlarda kullanılabileceğini söyledi. Dronov, bu konuda Türkiye ile yakın işbirliğine hazır olduğumuzu teyit etti. Türkiye tarafının o olayda, sıcak hattı kullandığı bilgisi yoktur. Aslında Türk tarafının, Türk pilotlarının uçağımızı görüp görmediklerine ilişkin şunu söyleyebilirim; Türk pilotlarının yüksek profesyonellikte olduğundan hiç şüphemiz yok, havada hangi uçak ve kime ait, tespit edebilirler... Bu kabiliyetleri var.

Aydınlık >>> Aydınlığa kavuşturmak için soruyorum, böyle bir hat var ve kullanılmadı mı?

Andrey KARLOV >>> Bildiğim kadarıyla bu hat, Türkiye tarafından hiçbir zaman kullanılmadı.

Aydınlık >>> ABD ile Rusya arasında Suriye’de bilgi değişimini kapsayan bir anlaşma var. Anlaşma bilgilerin diğer koalisyon ülkeleriyle de paylaşılmasını içeriyor mu?

Andrey KARLOV >>> Rusya ile ABD arasında böyle bir belge imzalandı. Suriye’de yapılan operasyonlarda uçuşların güvenliğinin sağlanmasına dair mutabakat zaptı...

Aydınlık >>> Tarihi nedir?

Andrey KARLOV >>> Bu anlaşma 20 Ekim 2015 tarihinde imzalanmıştır. Özellikle de söz konusu mutabakatın 7. maddesinden söz etmek istiyorum. Mutabakata katılan Amerikan katılımcı, IŞİD’e karşı koalisyonun diğer üyelerine mutabakatın uygulanması ve mutabakatın koşuları ile ilgili bilgi paylaşmayı taahhüt etti. Mutabakatın 2. maddesi de önemli. Mutabakata katılan taraf, karşı tarafa insanlı ya da insansız hava araçlarına karşı karadan havaya, havadan havaya füzeleri ile müdahale etmeyecekti. Bu anlaşma trajediden bir ay önce imzalandı.

IŞİD’İN PETROL SATIŞI...

Aydınlık >>> Putin Türkiye’nin IŞİD ile petrol ticareti yaptığını iddia etti.

Andrey KARLOV >>> IŞİD petrolünün Türkiye’ye gittiğine dair bilgilerden Sayın Devlet Başkanımız daha Antalya’daki G-20 zirvesi sırasında yaptığı basın toplantısında söz etti.

Aydınlık >>> İsim vermemişti ama...

Andrey KARLOV >>> Doğru, şimdi önce, uzun uzun tankerler, petrol boru hattı gibi araçlardan söz etti Sayın Devlet Başkanımız... Sonra da kendisi, daha ayrıntı paylaştı. Türkiye’ye doğru ilerlediğini gündeme getirdi.

Aydınlık >>> Bu konuda “Elimizde kanıtlar var” demişti...

Andrey KARLOV >>> Şu anda devlet başkanımızın ve diğer yöneticilerimizin yaptıkları konuşmalara atıfta bulunarak ifade ediyorum. Konu çok önemli ve çok hassas. O yüzden herhangi bir anlaşmazlık yaratmak istemiyorum.

Aydınlık >>> Bu konu BM Güvenlik Konseyi kararlarını da ilgilendiriyor. Konuyu, BM Güvenlik Konseyi’ne taşıyacak mısınız?

Andrey KARLOV >>> Özellikle dün (salı günü) Sayın Putin’in dile getirdiği hususlara benim ilave edeceğim bir şey yok.

ERDOĞAN’IN BİLGİSİ VAR MI?

Aydınlık >>> Peki, uçağın düşürülmesinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bilgisi olduğunu düşünüyor musunuz?

Andrey KARLOV >>> Bunu tahmin etmek istemiyorum...

Aydınlık >>> Telsiz görüşmelerinde, Rus uçağına yapılan ikazı Rus pilotlarının duymadığı sürekli gündemde. Şöyle iddialar da var: Bu telsiz frekansları ile oynandığı gibi... Daha açıkça, Amerikalılar, telsizlere girip bu uyarının yapılmış olmasını engellemiş olabilirler mi?

Andrey KARLOV >>> Bu konuda da maalesef bir şey diyemeyeceğim...

RUSYA’YA DÖNÜŞLERİNİ ÖNLEMEYE KARARLIYIZ!

Aydınlık >>> Türkmen Dağı bölgesinde hedefiniz kimdi?

Andrey KARLOV >>> Suriye’de yaptığımız hava operasyonunun önemli sebeplerinden biri, orada bulunan Rusya kökenli teröristlerin etkisizleştirilmesi ve onların Rusya’ya dönüşlerinin engellenmesi... İstihbaratımızdan aldığımız bilgilere göre o bölgede o anda bine yakın Rusya vatandaşı terörist bulunuyordu. Bunun bizim açımızdan ne kadar önemli olduğunu kanıtlamak için size bir örnek vereyim. Türkiye’nin başkenti Ankara’da tren garındaki korkunç trajediyi hatırlıyorsunuz. Aynı günde, patlama olduğu günde, Moskova’da bir grup terörist yakalandı. Bunlar da Moskova’da toplu taşıma sistemimizde eyleme hazırlanıyorlardı. Onların elinde patlayıcı maddeler vardı, terörist eyleme hazırlık aşamasındaydılar. Soruşturma yapıldıktan sonra ortaya çıktı ki, bu gruba katılan teröristlerin bazıları, Suriye’de patlayıcı madde eğitimi almıştır. İşte bu tür insanların Rusya’ya dönüp vatandaşlarımızı öldürmelerini kesinlikle önlemek istiyoruz.

PYD DAHA ÇOK ABD İLE TEMASTA!

Aydınlık >>> Rusya PYD’ye yardım ediyor mu?

Andrey KARLOV >>> Bizim aslında bu konuda tutumumuz çok açık ve nettir. Terörist olmayan aklı yerinde olan gruplarla Suriye’de işbirliğine hazırız. PYD’den söz etmek gerekirse, daha çok Amerikan tarafı ile temasta bulunuyorlar. Şu anda bizim için öncelik, Suriye’de faaliyet gösteren terörist örgütlerin bir listesinin hazırlanmasıdır.

Aydınlık >>> PYD sizce terörist bir unsur mu?

Andrey KARLOV >>> Karşı bir soru soracağım... PYD, BM’nin terör listesinde var mı? BM’nin kabul ettiği terörist örgütleri biz de terörist olarak kabul ediyoruz.

ÖNCELİĞİMİZ SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ!

Aydınlık >>> PYD özerk bölgeler yaratmak istiyor. Kuzey Irak’taki gibi özerk yönetime doğru ilerleyen bir PYD’yi, Suriye’nin toprak bütünlüğüne bir tehdit olarak görüyor musunuz?

Andrey KARLOV >>> Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması, Rusya’nın Suriye politikasının önemli ve kilit bir parçasıdır.

RUSYA-TÜRKİYE YAKINLAŞMASI RAHATSIZ ETTİ!

Aydınlık >>> Uçak düştükten sonra ABD ve NATO’dan, bundan memnuniyet duydukları yönünde açıklamalar geldi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? ABD’nin bu olayda rolü var mıdır?

Andrey KARLOV >>> Bu tür yorumlar üzerine ben yorum yapmak istemiyorum. Ama şunu biliyorum, Rusya ile Türkiye arasında gelişen dinamik ilişkilerden dünyamızda herkes memnun kalmadı.

Aydınlık >>> ABD’nin bölgedeki kuvvetleri artıyor. Bundan rahatsızlık duyuyor musunuz?

Andrey KARLOV >>> İncirlik konusu özellikle Türkiye-ABD ikili ilişkilerinin bir konusu...

7 EKİM TOPLANTISI...

Aydınlık >>> Suriye sınırını koruması için F-15 E’ler ve F-15 C’ler gönderildi. Bu uçaklar arasında havadan havaya ateş eden uçaklar bulunuyor. Bunlar sizi rahatsız etmedi mi? Bu sınırı bunlar kimden koruyacak?

Andrey KARLOV >>> Bir husus daha eklemek isterim. 7 Ekim tarihinde Savunma Bakan Yardımcımız Bay Antonov, Savunma Bakanlığımıza NATO ülkelerinin askeri ataşelerini davet etti.

Söz konusu toplantıda iki teklifte bulunduk. Birincisi, nereyi vuralım, hedefleri siz verin, işaretleyin biz yapalım... İkinci teklif, nereyi vurmayacağız, sizce hangi bölgelerde terörist yok, bize deyin, biz oralarda operasyonumuzu yapmayacağız. IŞİD’in bulunduğu ve işaretlendiği Rus Savunma Bakanlığı’nın haritaları NATO’nun askeri ataşelerine verilmiştir. Toplantıya Türkiye’nin askeri ataşesi katıldı, hazır bulundu. Bu toplantıdan sonra katılan ülkelerden sadece bir tek Almanya’dan tepki geldi. Onlar da dediler ki paylaşmış olduğunuz bilgiler sonraki operasyonlarda göz önünde bulundurulacak.

Aydınlık >>> Bombalayacağınız yerleri mi verdiniz?

Andrey KARLOV >>> Biz verdik.

Aydınlık >>> Vuracağınız yerlerin haritasını...

Andrey KARLOV >>> Biz söyledik. Aynı haritaları karşı taraftan almayı bekliyorduk...

Söyleşi - İsmet ÖZÇELİK / Deniz KAHRAMAN - 04 Aralık 2015 - Aydınlık

Son Yazılar