ismail hakki pekin

Rusya ile kriz ve getirdikleri...

Türkiye; Ankara ve Paris katliamları ardından, Güneydoğu’da kanton bölge ilan etme kalkışmaları,

suikastlar ve iktidarın “cihatçıları” destekleyip Esad’ı devirmeyi hedefleyen yanlış Suriye politikası devam ederken, Rus uçağının düşürülmesiyle yeni bir krizin eşiğine geldi.

AKP iktidarı, Rus uçağının düşürülmesi olayına varan gelişmeleri tetiklerken ya da böyle sonuçlanabilecek bir iklimi yaratırken ne kadar hesap yaptı bilemiyorum. Ancak şunu altını çizerek söyleyebilirim. AKP iktidarının sonuçta neler olabileceği, olayların nasıl gelişebileceği konusunda yanlış değerlendirmelerde ve hatalı stratejik tahminlerde bulunduğu açık ve net. Daha doğrusu AKP iktidarı tavla oynamayı seviyor, zar atıyor ve zar ne gelirse ona göre oynuyor. Yani günübirlik ve kısa vadeli kararlar alıyor. Ancak küresel ve bölgesel güçler satranç oynuyor. Yani satranç taşlarını nereye, nasıl hareket ettireceğini, santranç tahtasında rakibini veya rakiplerini nasıl hareketsiz bırakıp mat edeceğininin kurgusunu, hem de 14-15 hamle sonrasını düşünerek yapıyorlar. Sonra da karşı taraf kendi düşünceleri veya kurdukları oyun kurgusu dışında hareket ederse, gereken değişikliği yaparak ortaya çıkan duruma ayak uyduruyorlar.

AKP iktidarı Ortadoğu’da ve Suriye’de onca değişikliğe rağmen hâlâ 2011 yılındaki paradigmayla hareket ediyor. Bir türlü yeni gelişmeleri anlayamıyor ya da anlamak istemiyor. Suriye’nin 5 yıla yakın zamandır direnmesine, ABD ve Batı’nın Esad’lı geçiş dönemine razı olmasına, Rusya’nın bölgeye yerleşmesine, Rusya, İran ve Hizbullah’ın Esad’ı desteklemesine rağmen hâlâ Esad’ı devirmekte ısrar etmesi anlaşılabilir bir durum değildir. Devlet adamı davranışı da değildir.

Üstelik bu amaçla “cihatçıları” desteklemesi, ABD ve Batı’yı bu amaçla yönlendirmeye çalışması, ayrıca Türkiye kamuoyunu ve TSK dahil devlet kurumlarını provoke etmesi sonucu yaratılan iklim, Rus uçağının düşürülmesiyle sonuçlanmıştır.

Yaratılan iklim bu sonuca yol açmış olabileceği gibi, güvenlikli bölge ve uçuşa yasak bölge meydana getirmek için NATO’yu devreye sokma, Rusya’nın Suriye’ye olan desteğinin caydırılması için NATO’yu kullanma amacıyla da yapılmış olabilir. Ancak sonuç tam bir fiyasko ve Türkiye’nin yalnızlaştırılmasına yol açtı.

AKP’NİN İNİŞİNİN BAŞLANGICI!

Sonuçta ABD ve Batı’yı tek başına bıraktı. Rusya’nın Türkiye’ye siyasi, hukuki, ekonomik, hukuki ve askeri yaptırımları söz konusu. Ayrıca Türkiye’nin güvenlikli bölge ve uçuşa yasak bölge stratejisi artık uygulanması mümkün olmayan bir strateji.

AKP iktidarı bütün bu gelişmelerden nasibini alamamış, aynı stratejide ısrar ediyor. Bölgede barışın sağlanmasının tek yolu var. O da Esad, Rusya, İran ve ABD ile işbirliği yapmak, birlikte IŞİD tehdidini ortadan kaldırmaktır. AKP iktidarı ya bu değerlendirmeyi yapacak ve oyunu kuralına göre oynayacak ya da Suriye’nin parçalanmasından sonra sıranın Türkiye’ye gelmesini bekleyecektir. Türk milleti buna razı olacak mıdır? Sanmıyorum. 24 Kasım 2015’ten sonra yani Rus uçağının düşürülmesinden sonra AKP iktidarı ve sayın Cumhurbaşkanı’nın inişi başlamıştır. Bundan sonra bu inişi kimse ve hiçbir şey durdurulamaz. Türkiye yeni bir iktidar arayışına girmiştir. Bu arayış milli bir hükümetle sonuçlanacaktır.

İsmail Hakkı PEKİN - 03 Aralık 2015 - Aydınlık

Son Yazılar