turkiye nato topunun ucunda turhan selcuk225

Türk pilotlar endişelenmeli!

"Putin, 25 Kasım Çarşamba günü S-400 hava savunma sisteminin Suriye'ye gönderilmesi kararını aldı ve sistem 26 Kasım Perşembe günü hizmete sokuldu."

"Rus hava savunma sistemi S-400, Suriye'nin Lazkiye bölgesindeki Hmeymim hava üssüne konuşlandırıldı, yani sistemin savaş amacıyla kullanım kararı alındı. Rusya böylece Türkiye'nin saldırgan adımına yanıt verdi, zira uçakları 24 Kasım'da Suriye'de görev yapan Rus bombardıman uçağı Su-24M'e saldırarak düşürdü."

Uluslararası haber ajansı Rusya Bugün'ün köşe yazarlarından Aleksandr Hrolenko, dünyanın en mükemmel hava savunma sistemi S-400'ün hangi amaçlarla Suriye'ye konuşlandırıldığını şöyle yazdı:

"Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 25 Kasım Çarşamba günü S-400 hava savunma sisteminin Suriye'ye gönderilmesi kararını aldı ve sistem 26 Kasım Perşembe günü hizmete sokuldu.

Bundan böyle Suriye sınırını ihlal eden yabancı ülkelere ait uçaklar, Moskova'ya telefon edilmeden takibe alınacak ve vurulacak, yasal ve ileri teknolojik bir şekilde.

putin baskomutan

'NİYETLERİN ŞEFFAFLIĞI'

Söz konusu farklı ülkede silahlı eylemler olsa dahi açıklık ve yasallık Rus dışişleri politikasının temeli olarak kalıyor.

Şimdi de Suriye'nin komşuları Türkiye, Irak ve ayrıca Suudi Arabistan ve diğerleri de şeffaf olacak, çünkü toprakları, yüzlerce kilometre derinlemesine Rus hava savunma sisteminin kontrolünde olacak. Ve her yönden hava tehdidi artık Rus Hava ve Uzay Kuvvetleri'nin Suriye'de görev yapan grubu için tehdit olmayacak. Bu arada, S-400'ler denizden, Moskova füze kruvazörüne yerleştirilen Fort hava savunma sistemi (S-300'ün benzeri) tarafından destek alıyor.

s400

'AYNI ANDA 72 FÜZE ATABİLİYOR'

Modern hava savunma sisteminin otomatik olarak 24 saat aralıksız çalıştığını kaydetmek gerekir. S-400'ler aynı anda 72 füzeyi fırlatabiliyor ve aynı anda 36 hava üssünü vurabiliyor. Bu mükemmel silah, sürekli savaşa hazır durumda olan profesyonellere emanet edildi.

'SURİYE ORDUSU PİLOTLARA ATEŞ AÇMAYACAK'

NATO'nun Suriye semaların savaş uçaklarını kaybetme olasılığı yüksek ve bu durum ABD ve ittifakı tedirgin ediyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dürtüsel öngörülemezliği dikkate alındığında, herkesten çok Türk pilotlar endişe etmeli. Ancak onlar için durum o kadar kötü değil, çünkü Suriye ordusu paraşütle atlayanlara ateş açmayacak.

s400 2

'GENELKURMAY, RUSYA'YLA ÇATIŞMAYI ÖNLEMEYİ PLANLIYOR'

Erdoğan, Türk jetlerin Suriye hava sahasında Rus S-400 tarafından olası imhası öncesinde bunu Türkiye'nin egemenliğine saldırı olarak yorumluyor. Türk savaş uçakları her duruma karşı Suriye üzerindeki uçuşları askıya aldı, Türk Genelkurmay Başkanlığı ise Rus Hava Kuvvetleri'yle çatışmayı önlemeyi planlıyor.

IŞİD'e karşı mücadelede şimdi her şey, koalisyonun kendi uçuşlarını Suriye ve Rusya'yla koordinasyonuna bağlı. Rus bombardıman uçakları, 24 Kasım'dan itibaren Hmeymim hava üssünden sadece avcı uçakları eşliğinde havalanıyor.

Rusya ve ABD savunma bakanlıkları arasında bilgi paylaşımı, Türk F-16 ile yaşanan sorunu engelleyememişti. Rusya yönetimi, S-400'lerin Suriye'ye yerleştirilmesini NATO temsilcileriyle görüşmedi. İttifak bu durumda ne kadar istese de hiçbir tepki veremeyecek ve yeni bir teknolojik rezilliği çekmek zorunda kalacak.

turkiye nato topunun ucunda turhan selcuk2

'NATO ZOR DURUMDA'

Rus uçağının düşürülmesi ve mürettebatının havadayken militanlar tarafından vurulması, Türk Hava Kuvvetleri ve Suriye'deki teröristlerin Rusya'ya karşı tek cephe olduğunu gösteriyor. Eğer Türkiye her şeyi bilinçli yaptıysa, kendi gücünü göstermişse, Türk yöneticiler ne yaptıklarını anlıyor mu?

Avrupa, Ortadoğu'da teröre karşı savaş ilan ediyor, Türkiye ise IŞİD'e karşı mücadelede ön cephede yer alan Rusya'yı sırtından bıçaklıyor.

'ALMANYA, FRANSA VE ÇEK CUMHURİYETİ ŞAŞKINLIK İÇİNDE'

Türkiye'nin NATO'dan ortakları Almanya, Fransa ve Çek Cumhuriyeti şaşkınlık içinde. Dünya, küresel savaş eşiğine bu kadar kolay geldi.

Amerikan hükümetinden bir kaynak, "Rus uçağının kısa süreliğine Türk hava sahasını ihlal ettikten sonra Suriye hava sahasında vurulduğunu düşünüyoruz" diye açıkladı. Saldırganlık saniyelerle ölçülüyor. BBC, bu konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: "Türkiye'nin yayınladığı bilgiye bakılınca uçak Türk hava sahasında yaklaşık 6 saniye kaldı yani vurulmasının sebebi sadece askeri zorunluluk olamazdı."

Önleme ve saldırı, belli bir süreç ve saniyelerle ölçülmemesi gereken zamana ihtiyaç duyan ciddi bir adım. Bu yüzden Türkiye'nin Su-24M'i yok etme kararının ardında Rusya ile NATO'yu karşı karşıya getirmek isteyen güçler duruyor. Huffington Post gazetesi, Rus uçağının vurulmasını I. Dünya Savaşı'nın başlangıcıyla karşılaştırdı.

CNN televizyonu, Rus uçağını vurma kararının Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın itibarını NATO'daki müttefiklerinin gözünde düşürdüğünü, S-400'ün Suriye'nin semasını Türkiye ve NATO'ya tamamen kapattığını kaydetti

Türkiye yüzünden Rusya ve Batı'nın Suriye'de işbirliği şansı önemli ölçüde azaldı. İlişkilerde yeni gerginlik gözlemleniyor. Pentagon, Türkiye sınırına 6 kilometre mesafede bulunan Suriye'nin Azaz şehri yakınlarında Türk konvoyuna hava saldırısı düzenlendiği bilgisini incelediğini açıkladı. Reuters'in yayınladığı videoda, yanan TIR'larla silahlı kişiler görülüyor. Gizemli Türk konvoyunun hiç de insani amaçlar taşımadığı ortada.

OSMANLI-AMERİKAN İMPARATORLUĞU HAYALİ!

Türkiye'nin Rus savaş uçağını vurmak için yasal (makul) hiçbir dayanağı yoktu, hatta kısa süreliğine hava sahasını ihlal etseydi bile. Bunun nedeni sadece Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, "Türkiye sınırı aşmıştır" tespitiyle izah edilebilir.

Saldırı tanımı BM Genel Kurulu'nun 14 Aralık 1974 tarihli 3314 sayılı kararında; "Bir devletin başka bir devletin egemenliğine, toprak bütünlüğüne ya da siyasi bağımsızlığına karşı herhangi bir biçimde BM Kurucu Antlaşması'na aykırı olarak silahlı kuvvet kullanımıdır" şeklinde verildi.

Oysa hava sahasının bir savaş uçağı tarafından 6 veya 17 saniyeyle ihlalinin (olduğunu varsayalım) silahlı kuvvet kullanımı olarak gösterilemeyeceği apaçık.

Bununla birlikte Türk Hava Kuvvetleri'nin eylemi, aynı kararın 3. maddesinde yer alan, "Bir Devletin silahlı kuvvetleriyle başka bir devletin kara, deniz veya hava kuvvetlerine veya deniz veya hava filolarına saldırması" tanımının kapsamına giriyor.

Delilikle karşı karşıya olduğumuzu düşünmüyorum. NATO'nun bazı ülkeleri, IŞİD militanlarını destekleyerek somut hedefler peşinde. Örneğin, imam hatip mezunu ve gençliğinde Milli Selamet Partisi'nin gençlik kolu başkanı olan Erdoğan, aşırı İslamcılık ile milliyetçiliğe sadık olabilir. Medyanın verdiği bilgiye göre ailesi aktif şekilde IŞİD militanlarıyla işbirliği yapıyor, oğlu ise kara piyasada İslamcılardan petrol alıyor.

tayyip ve patron ne sevgi

'ERDOĞAN'IN HEDEFİ ABD'NİN ÇIKARLARIYLA ÖRTÜŞÜYORDU'

Erdoğan'ın hedefi bu zamana kadar ABD'nin çıkarlarıyla örtüşüyordu ve Rusya'nın Suriye'deki gelişmelere müdahalesi oyunu bozdu. Erdoğan'ın hayalleriyle ABD'nin hırsları pahalıya mal oluyor. Türk F-16'sı bu yüzden Rus uçağını vurdu. Sovyetlerin ve Rusya'nın Batı ile yarım asırlık tarihinde eşine rastlanmayan bu provokasyon, hedefine ulaşmadı ve Rusya'yı şaşırtmadı. Ancak NATO üyelerinin haince diğer ülkelere saldırmaya ve hiçbir nedeni olmadan hatta nükleer savaşı başlatmaya hazır olduğunu tüm dünyaya gösterdi.

Rusya ise yine dünyayı kurtarıyor, yasal ve ileri teknolojik yollarla."

Sputnik - 30 Kasım 2015

s400 5

İlgili Haber :

'Rus S-400 sistemlerinin dünyada dengi yok'

Savunma uzmanı Konstantin Sivkov, Rusya'nın S-400 füze savunma sistemlerinin savaş kabiliyeti bakımından bir benzeri daha olmadığını söyledi.

Sputnik'e konuşan Sivkov, örnek olarak ABD'nin THAAD füze savunma sistemi gösterdi ve şunları söyledi:

''THAAD füze savunma sisteminin S-400'e göre daha kısa bir menzili var ve ufuk çizgisi ötesindeki hedefleri vurabilme kapasitesine sahip değil. THAAD, sadece balistik füzeleri vurmak için geliştirilmiş bir sistem. S-400, eski ABD başkanı Ronald Reagan'ın 'Yıldız Savaşları' (Star Wars) olarak da bilinen Stratejik Savunma Girişimi adlı füze savunma sistemi projesine yanıt olarak geliştirilmişti. S-400 sistemlerini kendisini benzerlerinden ayıran en önemli özelliği, uzun menzili."

'ATEŞLE VE UNUT'

Sivkov, ''S-400, 300 kilometre yükseklikte hedefleri vurabilecek kapasitede. İkinci ayırıcı özelliği ise 'ateşle ve unut' kabiliyeti. Füzeleri üzerinde hedefe kitlenip yok etmesini sağlayan bir cihaz var. Amerikan sistemlerinin aksine, S-400'ün hedefi izlemesi gerekmiyor'' dedi.

'UFUK ÇİZGİSİ ÖTESİNDEKİ HEDEFLERİ VURABİLEN TEK SİSTEM'

Bunların yanı sıra Sivkov'un verdiği bilgilere göre, S-400 ufuk çizgisinin ötesindeki hedefleri vurabilen tek füze savunma sistemi. Rusya son olarak da Türkiye'nin Rus Su-24 uçağını Suriye'de düşürmesinin ardından bombardıman uçaklarına koruma sağlaması için Lazkiye'deki Hmeymim hava üssüne S-400 füze savunma sistemi yerleştirmişti.

Sputnık - 27 Kasım 2015

Son Yazılar