mehmet yuva3

Lazkiye-Hatay sınırı geçici sınır ilan edildi!

Rus pilot anlasın diye İngilizce ve Rusça uyardık ama nafile adam anlamamış.

Türkçe, Farsça veya Çeçence uyarmayı düşünememişiz. Şiice tasavvur edememişiz meseleye Sünnice yaklaşmışız. Pilotun Özbek, Türkmen, Afgan Azeri hatta Kadirov’un has adamı Çeçen kökenli olma ihtimalini düşünmemişiz. Eh bu kadar kusur Osmanlı kadısının kızında da olur. Üzüm birbirine baka baka kararır misali ABD’li gibi düşünmüş ve davranmışız. Şöyle ki;

ABD istihbaratı Rusya için bir ajan hazırlamış. Sibirya’ya indirmişler. Ajan bir müddet yürüdükten sonra bacası tüten bir Rus evi görmüş. Kapısını çalmış. Yaşlı bir Rus kadın kapıyı açmış içeri buyur etmiş. Sıcak bir içecek ikram etmiş. Ardından gizlice Rus polisini arayıp, “evimde bir casus var gelip alın” demiş. Emniyet kuvvetleri evin etrafını sarmış ve ajana teslim olmasını emretmiş. Ajan neye uğradığını şaşırmış. Rus kadına hitaben, “beni sen mi ihbar ettin?” diye sormuş. Kadın, “evet” demiş. Amerikalı casus, “benim ajan olduğumu nasıl anladın? Rusçam kötü müydü?” diye merak etmiş. Rus kadın, “Rusçan mükemmel. Rus gibi davrandın. Ama sen zencisin. Rusya’da hele ki Sibirya’da siyahi Rus yok” demiş. Şaka bir yana;

Görevi Davutoğlu saltanatının açıklamalarını sorgulamadan milletin damarına şırınga etmek olan “medya” kuruluşlarını anlıyoruz. Önce dinin sonra milliyeçiliğin getirimini bilen siyaset borsacılarını da anlıyoruz. Türkiye Türkmenleri ve her türlü kavmiyetçiliği ayaklar altına alan, Irak Türkmenlerini kadere havale eden, Suriye Türkmenlerini, “Suriye’de memur bile olamazlar” yalanlarıyla istismar edenleri de anlıyoruz. Türkmen sihirli kelimesi ile hukukun guguk edilmesini, ben Türkmenler için kimseyi takmam duygusunu da anlıyoruz. Tamah ve dinidar vizyonları uğruna Türkmenleri kurban etmeye hazır olduklarını da anlıyoruz.

AKLIMIZA KİMLER HAKARET EDİYOR?

Ama piyasa da “laik ve cumhuriyetçi” kimlikle dolaşıp akıllarımıza hakaret edenleri anlamıyoruz. Metin Feyzioğlu, Saygı Öztürk ve Erdal Sarızeybek’te nükseden dinidar milliyetçiliği anlamakta zorlanıyoruz. Sarızeybek, ismi ile yayınladığı sayfasına dinidar saltanatın sesi gibi davranan Yeni Şafak gazetesinin Türkmen yorumunu neşrediyor. Saygı Öztürk meseleyi, sittin sene önce Suriye’den göçmüş eski “Suriye Türkmen Meclisi”nin başkanı olan birisinin gözlükleriyle sunuyor. Feyzioğlu derin Rus ve Türkmen tarihi birikimiyle OdaTV için bir yazı kaleme alıyor. Aman Allahım sanırsınız Süleyman Şah oğlu Ertuğrul oğlu Feyzioğlu elinde kılıcı Suriye işgali altında yaşayan soydaşlarımızı Moğol istilasından kurtarmak için saldırıya geçmiş. Dinidar siyasilerimizin empati bilmez ve yapamaz karekterlerini biliyoruz. Siyasi terbiyeleri buna el vermiyor.

Peki size ne oluyor? Siz empati yapamayacak kadar dinidar mısınız? Siz Suriye’de etnik meseleyi kaşıdığınızda, oradaki Türkmen kardeşlerimiz üzerinden burada Türk Turancılığını kaşıdığınızda Suriye’nin, Rusya’nın veya Arap alemi Türkiye’deki Araplara, Kürtlere sahip çıkmazlar mı? Siz Bayır-Bucak Türkmen diyarı derseniz Suriye ve Rusya İskenderun Sancağı (Hatay) Suriye’dir demez mi? Siz Hatay sınırlarımızı biraz daha Suriye’nin içine nasıl çekebilriz tamahlarına malzeme olduğunuzu bilmez misiniz? Siz Halep derseniz onlar Kürdistan demez mi? Bu tamahın aksi bir tamah provoke edeceğini, Suriye, Rusya ve hatta Fransa tarafından gündeme getireleceğini idrak edemeyecek kadar mı milliyetçisiniz?

Artık Rus ve Suriye kaynakları ve medyası sizin sanki Türkiye’nin toprağıymış gibi sunduğunuz Bayır-Bucak coğrafyası için bakın nediyor; Lazkiye-İskenderun (Hatay) muakkat (geçici) sınırı.

ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK!

Rus savaş uçağının vurulması, Suriye sahasında hiç bir şeyin artık eskisi gibi olmayacağının habercisidir. Bu lahzadan itibaren Suriye meselesi uçaktan önce ve uçaktan sonra diye anlatılacak. Rusya’nın iki açıklamasına odaklanmalı. Birincisi, “terör işbirlikçileri bizi arkadan hançerledi” ifadesidir. İkincisi ise, “bu saldırının ciddi sonuçları olacak” tehdidir. Ey derin stratejistler, “Rusya’nın savaş kuralları değişecek. Rusya’yı Suriye’de tehdit eden her saldırıyı yerinde yok edeceğiz” ifadesi neye delalettir. ABD’nin, “bu mesele Rusya ile Türkiye arasındadır” sözünü ciddiye almayın. Taktiktir taktik. Taktikmiydi ABD kazığımıydı siz onu rahmetli Menderes’e sorun artık.

Ha bir de “Suriye Türkmen Meclisi”nin başındaki Abdurrahman Mustafa efendinin şu tehlikeli açıklamasına bakar mısınız? “Biz isteriz ki Türkiye, bizi ilhak etsin” demiş. Sanıyor ki yıl 1939. Abdurrahman efendiyi bir kaç kez dinledim. Çok konuda makul birisine benziyor. Abdurrahman efendi, Biz isteriz ki Suriye-Türkiye gardaş olsun. Biz isteriz ki, Türkmen, Sünni-Alevi yalanlarıyla Suriye bölünmesin. Suriye’yi terörize edenler bölmek isteyenler Türkiye’yi terörize etmesin bölmesin.

Midyata pirince giderken evdeki bulgurdan olma misali önce Münafık Müslüman Hareketleri ve saltanatların padişahı olacaktık. Olmayınca Kuzey Irak Kuzey Suriye ile yetindik onuda yedirmediler. Bayır Bucak Türkmenleri -Halep vatan yurdu en azından buralarda söz sahibi olayım diye istirham ettik görünen o dur ki, bu gidişle Hatay sınırlarını korumak ile uğraşacağız. Korkmamıza gerek yok Ertuğrul Gazi-Diriliş, Bir Osmanlı polisiyesi Filinta dizilerinin verdiği heyecan ve gazla, hele ki Davutoğlu’nun derin strateji dehasıyla evelallah Orta-Doğuda bize sorulmadan değil sınırlar yaprak bile kıpırdamaz.

Mehmet YUVA - 26 Kasım 2015 - Aydınlık

Son Yazılar