abd erdogani tesvik ediyor2

‘ABD Erdoğan’ı teşvik ediyor’

Rus savaş uçağının düşürülmesiyle birlikte yükselen tansiyonu konuştuğumuz Suriyeli stratejist Akil Said Mahfud ABD teşvikiyle hazırlanan projenin bölge ülkelerince reddedileceğini belirtti.

Mahfud Viyana müzakereleri için de ‘Önce terör bitmeli‘ yorumunda bulundu.

Rus uçağının düşürülmesi konusunu konuştuğumuz Suriyeli stratejist Akil Said Mahfud,

“Erdoğan kırmızı çizgisi olduğunu gösterme peşinde, ABD teşvik ediyor” dedi. Suriyeli stratejist Akil Said Mahfud, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Avrasya cephesine mesaj vermeye çalıştığını söyledi: “Erdoğan kendi projesinin hem Türkiye içinde hem Türkiye dışında devam edeceğini kanıtlama gayretinde. Fakat bu durum ters yönde sonuçlara yol açabilir. Türkiye ve karşısındaki kuvvetler arasındaki çekişme, anlaşmazlık zirveye ulaştı. Suriye, Rusya ve İran arasında bir ittifak var ve bu ittifak Erdoğan projesini reddediyor.”

ÇATIŞMA ALANI CERABLUS!

Mahfud, ABD’den gelen “Suriye’de Türkiye ile ortak operasyon yapılacak” açıklamasını hatırlatıyor, Cerablus’taki güç mücadelesine dikkat çekiyor:

“ABD’nin sınırdaki 98 kilometrelik bölümün kapatılması noktasında bir tasarısı var. Başka bir ad altında tampon bölge kurulması düşünülülüyor. Sadece IŞİD’den değil, Suriye’den ve Rusya’dan arındırılmış bir tampon bölge.”

AKP’NİN PYD’YE STRATEJİK HEDİYESİ: SINIR MUHAFIZLIĞI!

Peki ABD, Suriye sınırlarında yükselen gerilimin neresinde?

Mahfud ABD’nin “teşvik edici rolünü vurguluyor:

“Suriye, iki gün önce ABD’nin büyük kuvvetleri İskenderun limanına getirdiğini ve bu kuvvetlerin harekete geçeceğini biliyor. Bu da Erdoğan’ı daha aşırı adımlar atması noktasında teşvik ediyor. Erdoğan’ın müdahale etmek için her türlü gerekçesi hazır. ABD şimdi teşvik ediyor, müdahale için yeni faktörler sağlıyor. Uçağın düşürülmesi Erdoğan’ın politikasının sonucu. Erdoğan, Rusya’nın adımlarına bu askeri adımlarla karşı koyuyor.”

Türkiye tarafından net bir biçimde terör örgütü olarak tanımlanan PKK/PYD uçak krizini fırsata çevirme ihtimali olan yegane grup.

Suriyeli stratejist Mahfud da PYD’nin büyük güçler arasındaki konumuna dikkat çekiyor:

“PYD’nin IŞİD’e karşı rolüne bakılıyor. PYD’nin tuttuğu sınırlara kapalı olarak bakılıyor bu sınırlara ve AKP hükümetinin bu sınırları kullanamayacağı düşünülüyor. Suriye Kürtleri iki tarafa dayanıyor. Hem Rusya’ya ve hem ABD’ye. Çelişkili iki taraf PYD’ye destek veriyor.”

Sınırda Suriye devletini istemeyen AKP’nin elinde PYD ile birlikte diğer terör örgütleri kalıyor.

Bu nokta da Türkiye’nin önüne bir IŞİD faturası çıka olasılığı gündeme geliyor. Mahfud uçak krizinin düğüm noktalarından birisinin IŞİD petrolü olduğuna inanıyor:

“Petrolün IŞİD tarafından kaçırılması Türkiye üzerinden pazarlanması... Rus uçağının düşürülmesinin Rusya’nın IŞİD konvoyunu vurmasına yanıt olarak geldiği yönünde analizler var. Bu analizi destekliyorum.”

ÖNCE TERÖRLE MÜCADELE...

“Terör bu krizin büyük bölümünü oluşturmaktadır. Viyana görüşmelerinde Suriye hükümeti ve muhalefetten söz ediliyor. Bu düzeyde anlaşma sağlanırsa bile IŞİD ve Nusra gibi örgütler ne olacak. Suriye krizinin çözümü ancak terörün kökünü kazımaktan geçer.

AKP hükümetini sınırları kapatması konusunda uyarmak gerekiyor. Teröre sunulan desteğin kesilmesi gerekiyor. Bu ilk aşama. Sonra siyasi çözümün sağlanması mümkün diyebiliriz.”

RUSLAR UMUDU YEŞERTTİ!

“Rusların müdahele etmesi Suriyelilerin umutlarını yeşertti. En azından AKP hükümetininin Suudi Arabistan herhangi bir ahmakça harekatine engel olacak. Örneğin Ürdün’ün tutumu çok çok değişti. Rus uçakları ve askeri gücü asayiş sağlıyor. Suriye halkının büyük kısmı böyle düşünüyor. Nusra ve IŞİD içindeki Suriyeliler başka düşünüyor. Tüm taraflar arasında bir uzlaşma olması en büyük emelimiz. En sonunda bir görüşme masası kurulması ve siyasi çözümün sağlanması gerekiyor. Suriye krizinin sonsuza kadar sürmesi mümkün değildir. Tarihte sonsuza kadar devam eden bir savaş olmamıştır.”

Mehmet KIVANÇ - 27 Kasım 2015 - Aydınlık/Şam

Son Yazılar