mehmet yuva3

Halep çözülürken...

Seçimden sonra hasıl olan en önemli gelişme Putin-Erdoğan görüşmesidir.

Yapılan ilk açıklamada, kamuoyu ile paylaşılan, ‘Suriye’de diyalog için hazırız’ ifadesinin ehemmiyetli sonuçları olacak. Bu hususu önümüzdeki yazıda daha teferruatlı ele alacağız. Türkiye seçimeodaklıyken, Suriye askeri sahasında mühim gelişmeler yaşandı. Rusya hava operasyonları ile eşgüdümlü olarak Suriye Silahlı Kuvvetleri (SSK) faaliyetlerinin çapını genişletti.

Ana amaç, Şam-Hama-Humus-Halep, Lazkiye-Halep, Şam-Der’a, Şam-Golan ve Şam-Der El-Zor ana güzergahların tam güvenliğini sağlamak. İletişimin aksamadan yapılabilmesini olanaklı hale getirmek. Operasyonların üç evreden ibaret olacağını düşünüyorum. Birinci evre, yukarıda zikrettiğimiz ana kentler arasındaki bağın tekrar tesis edilmesi ve büyük kentlerin etrafına güçlü bir güvenlik çemberinin oluşturulması sürecini yaşayacak.

Halep askeri hesaplaşmasının merkezi olacak. Şu an itibariyle Halep’e bağlı ve uzun bir zamandır muhalif gruplar tarafından kontrol edilen 50’den fazla köy SSK tarafından tekrar kontrol altına alındı. Birinci evrenin amaçları tahakkuk edinceye kadar bu operasyonların devam edeceğini tahmin ediyorum. İkinci evrenin enerjisi, İdlib kent merkezi ve İdlib-Lazkiye arasında kalan kasaba ve köylerin tekrar devletin kontolüne geçmesi için harcanacak.

Üçüncü evrede, özellikle AKP hükümeti tarafından desteklenen silahlı grupların Suriye-Türkiye sınır bölgeleri içinde tutulması hedeflenecek. Üçüncü evrenin ilk etabında bu bölgeye sıkışan grupların üzerine çok yoğun gidilmeyecek. Bu yeni durum siyasi kart olarak kullanılacak. Türkiye’nin bu aşamadaki tavrı Rusya, İran ve Suriye’nin hamlelerini belirleyecek. Genel kanı, Türkiye’nin bölgesel işbirliği konsepti içinde yer alıp, Suriye dahil bölge ülkelerini tehdit eden bölücü ve dini-dar silahlı örgütlere karşı pozisyonunu yeniden tanzim edeceği yönünde. Bekleyip göreceğiz.

Mehmet YUVA - 05 Kasım 2015 - Aydınlık

Son Yazılar