esad putin birlikte20 1

Tarihi Esad - Putin buluşmanın özel zamanlaması!

Suriye krizinden bu yana ilk defa yurtdışına çıkan Esad Rus lider Putin ile bir araya geldi.

‘Esadlı geçiş’ tartışmalarına denk gelen buluşmada Putin politik, etnik ve siyasi tüm tarafları kapsayan çözüme işaret ederken, Esad ise politik adımları tıkayan terör sorununa dikkat çekti.

Suriye krizinin başladığı 2011 yılından sonra ilk defa yurtdışına çıkan Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Kremlin Basın Sözcüsü D. Peskov, ikilinin salı günü buluştuğunu, davetin Rusya’dan geldiğini ve Esad’ın çarşamba günü Şam’a döndüğünü açıkladı. İki liderin buluşmasında öne çıkan başlıklar terörizmle mücadele ve siyasi geçiş oldu.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Esad’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşmasına Suriye’nin terörle mücadele büyük kayıplar verdiğini ancak son dönemlerde büyük başarılar kazanıldığını belirterek devam etti.

‘RUSYA’YA DÖNMELERİNE İZİN VERMEYECEĞİZ’

Eski Sovyetler Birliği ülkelerinden en az 4 bin teröristin Suriye’de bulunduğunu hatırlatan Rus lider, “Terörle mücadele aynı zamanda Rusya’nın meselesidir. Bu insanların sahada kazandıkları tecrübe ve ideolojik formasyonla Rusya’ya dönmelerine izin vermeyeceğiz” dedi.

‘POLİTİK SÜRECE DE KATKI SUNMAK İSTERİZ’

Salı günü gerçekleşen buluşmada Putin siyasi sürece dair de dikkat çekici mesajlar verdi. Suriye krizinde uzun süreli çözüm elde edilmesinin ancak siyasi yollarla mümkün olduğunu vurgulayan Putin konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Suriye’de krizin uzun vadeli çözümüne tüm siyasi güçlerin, etnik ve dini grupların katılımıyla ulaşılabileceğini düşünüyoruz. Suriye bizim için dost ülke. Şam’a siyasi destek, siyasi çözüm isteyen diğer küresel güçlerle ve bölge ülkeleriyle yakın işbirliği içinde verilecek. Nihai olarak, son kararı verecek olan Suriye halkının kendisidir”

ESAD: TERÖR ÇÖZÜMÜN ÖNÜNDE ENGEL!

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ise Rusya’nın verdiği desteğin uluslararası hukuk kurallarına uygun olduğunun altını çizdiği konuşmasında Rusya liderliğine ve halkına verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

“Rusya Federasyonu’nun krizin başından bu yana karar ve hareketleri farklı olsaydı terörizm tüm bölgeye yayılır ve daha büyük kazanım elde ederdi” diyen Suriye Cumhurbaşkanı, Rus liderin siyasi sürece dair verdiği mesaja da gönderme yaparak şu ifadeleri kullandı:

“Elbette, hepimiz askeri harekatları politik adımların izlemesi gerektiğini biliyoruz. Elbette, bizim ortak hedefimiz Suriye halkına geleceğe dair vizyon getirmek. Askeri adımlar terörle mücadele konusunda vazgeçilmezdir ve terör politik çözümün önündeki gerçek engeldir. Elbette sadece hükümet değil, bütün ulus ülkenin geleceği hakkında karar
verecek.”

ABD, RUSYA VE TÜRKİYE BULUŞACAK!

Rusya, krizin çözümüne yönelik Suriye ve İran ile bir araya gelirken, ABD Dışişleri Bakanı da diplomasi trafiğine ağırlık verdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında, Dışişleri Bakanı Kerry’nin 21-25 Ekim’de Avrupa ve Ortadoğu’yu kapsayacak seyahatiyle ilgili bilgiler paylaştı. Sözcü Kirby, Kerry’nin İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşeceğini, Suriye konusunda da Türkiye, Suudi Arabistan, Rusya ve Ürdün dışişleri bakanlarıyla çok taraflı toplantı düzenleyeceğini bildirdi. Kirby, Kerry-Lavrov görüşmesinin içeriğine yönelik bir soruyu yanıtlarken de görüşmenin ana başlıklarını Suriye ve Ukrayna konularının oluşturacağını kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da bu bilgiyi doğrulayarak Türkiye, Rusya, ABD ve Suudi Arabistan’ın cuma günü Viyana’da buluşacağını kamuoyuna duyurdu.

DİPLOMASİDE HAREKETLİ HAFTA...

Rusya’nın Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’dan sonra diğer önemli konuğu ise İran İslami Şura Meclis Başkanı Ali Laricani oldu. Rusya’nın Sochi kentinde 12.’si düzenlenecek Valdai Uluslararası Fikir Tartışma Kulübü’ne katılmak için İran’dan ayrılan Laricani, barış, savaş ve dünyanın önemli tehditleri konusunda düzenlenecek konferansın amacını anlatarak, söz konusu konferansın asıl eksenlerinden birinin bölge güvenliği olduğunu ifade etti. Ali Laricani, taktiksel ve geçici bir konu olmayan terörizme daha kapsamlı bir şekilde odaklanmak gerektiğinin altını çizerek, özellikle Suriye’nin talebi doğrultusunda seferber olan daha yasal bir süreci takip ettiğini konuşmasına ekledi.

Öte yandan Rusya merkezli RIA Novosti haber ajansı, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın Moskova ziyareti sonrasında Rus parlamenter heyetinin de bugün Şam’a gideceğini duyurdu.

Aydınlık - 22 Ekim 2015

Son Yazılar