erol ertugrul225

NATO’nun Türkiye’de ne işi varmış!

Ülkelerin dostları olaylarda denenir.

Bir ülkenin ya da bir kurumun dostunuz olup olmadığını olaylarda deneyerek görürsünüz. Rusya’nın bizim hava sahamıza girmiş olması nedeni ile Nato birden bizim dostumuz olduğunu anımsadı. Türkiye’nin güvenliğinin, çıkarlarının söz konusu olduğu bir çok olayda hiç ses çıkarmayan, başvurumuz durumunda bile sessiz kalan Nato aniden dostumuz olduğunu dile getirmeye başladı.

Türkiye’ye, Rusya’dan kaynaklanan herhangi bir saldırı yok. Buna karşın Nato Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel’de yaptığı açıklamada “Türkiye’yi herhangi bir saldırıya karşı korumaya, gerekirse Türkiye’ye asker göndermeye hazırız” diyor. Bu dostane (!) açıklamayı görünce gözlerimiz yaşardı. Meğer Nato bizi nasıl da severmiş. İnsanın aklına hemen teröre karşı bir avuç ayrılıkçı ayaklanmacıya karşı verdiğimiz savaşta Nato’nun tavırları geliyor akla. Askerlerimizin, polislerimizin, ayrılıkçı terör örgütü tarafından canlarına kıyılırken Nato neredeydi. Bu dönemlerde Nato’nun bırakın bizim yanımızda olmasını, biz emperyalizmi hep karşımızda gördük. Nato, ABD nin güdümünde bir örgüttür.

Suriye yönetiminin istemi üzerine Rusya, Suriye’de bulunan terör örgütlerine karşı (ÖSO, IŞİD) uçakları ile eylem yapıyor. Rusya’nın bu eylemleri Türkiye’nin çıkarınadır. Nitekim Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, “Rusya Türkiye’nin sınır güvenliğini sağlıyor” diyor. Rusya, Suriye’de ki terör hedeflerini vuruyor. AKP yönetiminin ve Bay Erdoğan’ın yanlış politikaları nedeni ile Suriye’de yaşananlardan ötürü ülkemiz acılar çekti, çekiyor. İki milyonu aşkın göçmen Suriye’den ülkemize geldiği gibi, Suriye’de yönetimin etkinliği azaldığından bizim güney sınırlarımız PKK gibi, IŞİD gibi, terör örgütlerinin etkin olduğu alan durumuna geldi. Bu durum ülkemizde terörün azmasına neden olmuştur. Nato terörle savaşımıza destek vermiyor, Rus uçaklarına karşı çıkıyor.

Cizre gibi, Yüksekova gibi ilçelerde sözde özerklikten söz edilmiş, sokaklarda hendekler kazılmış, evler silah deposu durumuna getirilmiş yollarda terör örgütü tarafından kimlik denetimleri yapılmış, evlerden haraçlar toplanmış ve sonuçta devletin etkinliği tartışılır olmuştur. TSK’nin ayrılıkçı örgüte karşı eylemlerinden sonra Güneydoğu kentlerimizde güvenlik sağlanmaya başlanmıştır. Yapılan vatan savunmasıdır. Cizre’de ayrılıkçı örgütün etkinliği yok edildikten sonra oraya gider bir gurup sözde aydın “Cizre’de kedileri, kuşları bile vurmuşlar, klimalar bile parçalanmış” diyerek yapılanları eleştirdiler. Aydın hem de vatansever olandır. Vatansever olmayan aydın ya aymazdır, ya da satılmış. Cizre’de her şey normaldi de TSK oraya kendiliğinden hiçbir şey yok iken mi girdi.

Cumhuriyet kurulduktan sonra, Ankara’da Atatürk’ün verdiği bir resepsiyona katılan genç bir İngiliz askeri ataşesinin Atatürk’e soğuk davranması dikkat çekiyor. Atatürk merak edip sorduruyor “Onu rahatsız eden bir durum mu var” diye. İngiliz askeri ataşesi “Babasının Çanakkale’de öldürüldüğünü, onun için Atatürk’e tepkili baktığını” söylüyor. Atatürk’ün yanıtı ise ders niteliğindedir. “Babasının Çanakkale’de ne işi varmış?”

Nato’nun birden bire bizden yana imiş gibi davranmasının kökeninde ABD nin Ortadoğu’yu biçimlendirmeye çalışması yatmaktadır. ABD, Ortadoğu’da başka bir güç ve kendi işlemlerine engel olacak bir durum olsun istemiyor. Bu yüzden Rusya’nın eylemlerine karşı çıkılıyor. Türkiye’nin çıkarları Suriye’nin terör örgütlerinden kurtulmasından ve Suriye’nin bütünlüğünden yanadır.

Erol ERTUĞRUL - 15 Ekim 2015 - Aydınlık

Son Yazılar